Koronacja Karola na Karola III, króla Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz 14 innych, suwerennych królestw Wspólnoty, zbliża się wielkimi krokami. Na wyspach trwają intensywne przygotowania do tego wydarzenia, także te graficzne.

Jony Ive to wielokrotnie nagradzany brytyjski projektant i były Główny Projektant (CDO) Apple Inc. Był odpowiedzialny za projektowanie produktów, a także interfejs urządzeń firmy z Cupertino. Spod jego rąk wyszły takie produkty jak iPod, iPhone czy MacBook Air. Ive opuścił Apple w 2019 roku i założył niezależną firmę projektową o nazwie LoveFrom.

Sir Jonathan Ive

Sir Jonathan Ive z tytułem szlacheckim

Pod koniec 2011 roku królowa Elżbieta II nadała tytuł szlachecki, Jonathanowi Ive, a teraz brytyjski projektant i jego studio LoveFrom, zaprojektowały emblemat, który wykorzystany będzie podczas koronacji jej następcy – króla Karola III. Sam Ive wypowiadając się o znaku, powiedział:

To ogromny zaszczyt móc przyczynić się do tej niezwykłej narodowej uroczystości, a nasz zespół jest bardzo dumny z tej pracy. Projekt został zainspirowany miłością króla Karola do planety, natury i jego głęboką troską o świat przyrody. (…) Emblemat odnosi się do radosnego optymizmu wiosny i świętuje początek nowej ery karolijskiej dla Wielkiej Brytanii. Delikatna skromność tych naturalnych form łączy się w znak, który potwierdza zarówno radosną, jak i głęboką wagę tej okazji.

Godło koronacji króla Karola III

Godło, zaprojektowane przez Ive’a, zostało stworzone przy użyciu czerwieni, bieli i błękitu flagi Zjednoczonego Królestwa. Emblemat oddaje hołd miłości króla do świata przyrody, jednocząc florę czterech narodów Zjednoczonego Królestwa; róża angielska, oset szkocki, żonkil walijski i koniczyna z Irlandii Północnej. Kwiaty razem tworzą kształt korony św. Edwarda, którą Jego Królewska Mość Król zostanie ukoronowany podczas nabożeństwa koronacyjnego w Opactwie Westminsterskim w sobotę 6 maja. 

emblemat koronacyjny karola III

Emblemat będzie obecny podczas majowych uroczystości historycznych, w tym nabożeństwa koronacyjnego w Opactwie Westminsterskim i koncertu koronacyjnego w zamku Windsor, a także podczas wydarzeń krajowych, imprez ulicznych i zgromadzeń społeczności. Emblemat będzie również używany na wszystkich oficjalnych produktach upamiętniających Koronację Króla i Królowej Małżonki oraz we wszystkich mediach cyfrowych i społecznościowych.

W dzisiejszych czasach wszystko ma już swoje logo. Nic więc dziwnego, że koronacja króla Karola III też ma swoje. Moim zdaniem w emblemacie dzieje się trochę za dużo, jednak znak jest przyjmowany raczej dobrze. A Wy co sądzicie o tym logo? 

Jony Ive zaprojektował na nowo czerwony nos