Agata ostatnio przekonywała, że samo zastosowanie takiego tekstu na potrzeby designu, to nie do końca dobry pomys: Lorem Ipsum – czy to aby dobry pomysł? Z pewnością wszystko zależy od kontekstu. Gdyby jednak okazało się, że cały wygenerowany tekst, zaczynający się od trzech słynnych słów, wprowadza w błąd, powoduje zdziwienie klienta i ostatecznie powoduje brak pewności, czy nie robisz z niego idioty, to mam rozwiązanie alternatywne.

Nosi ono nazwe BLOKK i jest fontem, który generuje zamiast standardowych znaków alfanumerycznych – właśnie bloki, imitujące tekst. Co to oznacza w praktyce? Sami zobaczcie, zamiast typowego tekstu, ot czarne paski:

1

Za jego stworzenie stoi norweska agencja, która jak sama twierdzi – stworzyła to rozwiązanie by uniknąć pytań od mało świadomych klientów. Brzmi pewnie i mocno groteskowo, ale nie wiem jak wyglądają wasze doświadczenia w tej kwestii, ale w moim wypadku to pierwsze pytanie, które pojawiało się po przedstawieniu projektu strony: dlaczego jest ona w obcym języku?

Oczywiście po krótkich objaśnieniach problem znikał, ale jak to mówią potrzeba matką wynalazków, więc twórcy muszą mieć z tym realny problem ;-) A tak zupełnie poważnie, to zastosowanie BLOKK to przede wszystkim dla tych klientów, którzy nie rozumieją naszych europejskich literek.

Niestety nie zdradzili, czy same paski nie generują także pytań, wątpliwości ich klientów, ale życzę im by tak faktycznie było.