Google położy podwodny kabel, żeby połączyć Stany Zjednoczone z Wielką Brytanią i Hiszpanią. Inwestycja ma być zakończona w 2022 r. 

Mapa pokazująca przebieg kabla Grace Hopper

Nowy kabel podmorski od Google

Nowy prywatny kabel podmorski nazwany został Grace Hopper, na cześć pionierki informatyki, która stworzyła pierwszy kompilator. Będzie to czwarty po Curie (łączący USA z Chile oraz Panamą), Dunant (łączący USA z Francją) i Equiano (łączący Portugalię z Nigerią oraz RPA), kabel łączący kontynenty. Grace Hopper połączy Stany Zjednoczone z Wielką Brytanią (Bude) oraz Hiszpanią (Bilbao) wzdłuż oceanu. W Hiszpanii umożliwi połączenie nowo tworzonej infrastruktury Google Cloud w okolicach Madrytu z globalną. Sam kabel będzie składał się z 16 par światłowodowych (32 włókna). 

Kabel podmorski zwiększy dostęp do sieci i usług

Inwestycja ma zostać ukończona w 2022 r. Do jej budowy mają zostać wykorzystane nowatorskie połączenia światłowodów, nad czym pracowali wspólnie inżynierowie z Google oraz SubCom. Dzięki temu możliwe będzie zwiększenie niezawodności sieci, a tym samym przekierowanie ruchu w razie jakiejkolwiek awarii. Nowy kabel podmorski umożliwi zwiększenie dostępu do sieci. Google zauważa, że 98% internetowego ruchu międzynarodowego odbywa się właśnie za pośrednictwem podmorskich kabli. Kabel Grace Hopper pozwoli na lepszą dostępność do Google Meet, Gmaila czy też Google Cloud. To także zwiększenie zasobów możliwych do wykorzystania przy okazji tworzenia nowych usług. Google podaje, że kable podmorskie umożliwiają implementowanie warstw zabezpieczeń, które są niedostępne w innych rozwiązaniach, a także publicznie dostępnej sieci. 

Układanie kabla Grace Hopper

A ja ciągle wypatruję światłowodu

Z podziwem patrzę na to przedsięwzięcie. Kiedy tak już skończą się moje zachwyty, to zderzam się z rzeczywistością. Wychodzę przed blok, rozglądam się w lewo, prawo, przed siebie, ale nie widzę i nie słyszę, aby miał zagościć u mnie światłowód, a gdzieś tam Google ze współpracującymi firmami będzie kładło podmorski kabel.

Źródło: Google