Osoby po bootcampach lepiej przygotowane do pracy w IT niż reszta pracowników

hackerrank1

Pierwsza część raportu poświęcona jest temu, w jaki sposób respondenci nauczyli się programować. Ciekawostką jest fakt, że aż 72% menedżerów uznało, że osoby po bootcampie są równie lub nawet lepiej przygotowane do tej pracy w IT niż inni pracownicy. Według nich, absolwenci kursów programowania szybciej uczą się nowych języków, a do tego posiadają więcej praktycznych umiejętności niż np. osoby, które ukończyły studia informatyczne. Ciekawe, czy wynik ten sprawi, że więcej firm zdecyduje się pójść drogą Google, Apple i IBM, które postanowiły zrezygnować z wymogu wykształcenia wyższego, skupiając się głównie na umiejętnościach kandydatów.

Fullstack Developerzy najbardziej poszukiwanymi specjalistami

hackerrank2

Na rynku IT brakuje kilkudziesięciu tysięcy programistów, z czego – według raportu HackerRank – najbardziej poszukiwani są Fullstack Developerzy. Osoby pracujące na tym stanowisku posiadają zarówno umiejętności pozwalające zajmować się warstwą Frontend (czyli tym, co widzi użytkownik końcowy strony czy też aplikacji), jak i programować w Backendzie (czyli tym, co odpowiada za prawidłowe działanie danego programu lub witryny).
Zaraz po Fullstack Developerach, na których wskazało 37.6% wszystkich firm, w rankingu znaleźli się programiści Backend (27%), a następnie osoby specjalizujące się w Data Science (14.8%). Frontend Developerzy zajęli w tym zestawieniu dopiero 4. miejsce (9.9%).

JavaScript niezmiennie na pierwszym miejscu najpopularniejszych języków programowania

javascript

Mimo, że branża IT dynamicznie się rozwija i wciąż ewoluuje, są rzeczy, które pozostają niezmienne. Jedną z nich jest wysoka popularność języka JavaScript, który w dwóch ostatnich zestawieniach HackerRank znalazł się na pierwszym miejscu pod względem popularności wśród developerów. Zaraz po nim uplasował się lider z 2018 roku, czyli Java, a następnie C, Python oraz C++. W pierwszej dziesiątce odnotowano tylko dwie zmiany w stosunku do roku poprzedniego – spadek popularności PHP oraz wzrost C#, które zamieniły się miejscami 6 i 7.

Jeśli chcecie zobaczyć wszystkie dane, jakie udało się zgromadzić w wyżej omówionym raporcie, możecie pobrać go bezpłatnie z oficjalnej strony HackerRank.

Raport 2020 Developer Skills opracowany przez HackeRank to największe na świecie badanie branży IT. Wyniki przedstawione w opracowaniu powstały na podstawie ankiety online przeprowadzonej w dniach 12 listopada – 11 grudnia 2019 roku. W sumie zebrano odpowiedzi od 116.648 deweloperów i studentów z 162 krajów na całym świecie.


Autorem artykułu jest Katarzyna Rojewska.


Posłuchaj nas!