Jaka poleasingowa maszyna pod prosty serwer plików?

Jaka poleasingowa maszyna pod prosty serwer plików?

Opublikowano 11.03.2013 9:40 - 3


Ostatnio na profilu bloga na Facebooku pytałem Was, czy macie jakieś gotowe, godne polecenia rozwiązania na absolutnie prosty serwer plików. Pojawiło się kilka propozycji, temat jednak odświeżam bo po kilku koncepcjach w końcu mam tą jedną – ostateczną.

Od początku. Szukam taniego komputerka, z założeniem na rozwiązania poleasingowe, który posłuży jako serwer plików. Jego zadanie jest dość proste, ma stać przy routerze, być absolutnie cichy (chłodzenie pasywne?), ma pobierać niewiele prądu (w końcu włączony będzie cały czas) no i specyfikacja techniczna, która pociągnie Windowsa XP. Wielu z Was proponowało proste maszyny, które pociągną Linucha i to było by świetne rozwiązanie, ja jednak niezbędnie potrzebuje Windowsa, do obsługi wybranego oprogramowania, które działa tylko i wyłącznie na tym OS.

Na Allegro jest w czym wybierać lecz od wyboru można zwariować ;-) Problem polega na tym, czy wybrać niewielki komputer chociażby taki Dell Optiplex, który w sumie jest maszyną nawet i zbyt mocną na moje potrzeby. Bo po co mi CD-ROM, stacja dyskietek? Z drugiej strony takie rozwiązanie będzie nieco bardziej elastyczne (chociażby wykorzystanie jako serwer FTP czy web server?). Innym pomyslem jest zakup rozwiązania typu cienki klient, jak np. Terminal HP, którego zaletą jest że jest w pełni chłodzony pasywnie i ma niewielki pobór mocy, jednak wymaga zakupu dysku zewnętrznego. Może macie jakieś inne pomysły, propozycje?

Wieści z Rozładowani.pl