Nie trzeba być renomowanym informatykiem, lub specem od infrastruktury sieciowej, żeby wiedzieć, iż z internetem nierozłącznie wiąże się pojęcie adresu IP – z j. angielskiego “Internet Protocol”. W dużym skrócie, oraz przy użyciu języka możliwie jak najmniej skomplikowanego – jest to numer służący do identyfikacji komputera lub serwera, który podłącza się do sieci (najczęściej: internetu). W pewnym sensie, dla ułatwienia, możemy ten numer przyrównać do numeru telefonu, który pozwala osobie odbierającej połączenie zidentyfikować rozmówcę. Co za tym idzie, adres IP jest tak skonstruowany, aby zawierał również informację o lokalizacji komputera, który jest podłączony do sieci.

Adres IP, a prywatność w sieci

Skoro z adresu IP danego komputera (w tym, jego użytkownika) jesteśmy w stanie wyczytać jego położenie, oznacza to, iż adres IP jest jednym z “identyfikatorów” naszej aktywności w sieci. O ile w mniej przyjaznych przypadkach jak np. wyłudzenia na aukcjach internetowych, obraźliwe komentarze na portalach społecznościowych, lub zdalne ataki hakerskie, adres IP pomoże organom ścigania w wytropieniu sprawcy, o tyle jest to też powód do zmartwień dla tych, którzy bardzo sobie cenią pozostawanie możliwie jak najbardziej anonimowym w sieci – niekoniecznie po to, żeby móc popełniać wykroczenia, przestępstwa, albo po prostu wyrządzać innym szkodę, ale bardziej – w imieniu własnych zasad. Czy niektórzy z Was się kiedyś zastanawiali, jak zmienić IP?

Zmiana adresu IP

Adres IP, podobnie jak z numerem telefonu, przy odpowiednich warunkach, może zostać zmieniony (lub zastrzeżony). Do tego z pomocą przyjdzie nam sieć VPN, która umożliwia użytkownikowi korzystanie z internetu w sposób całkowicie bezpieczny oraz anonimowy. Jedną z zalet VPN jest właśnie możlwiość nadawania dowolnego adresu IP, niezależnie od lokalizacji komputera, lub serwera. W praktyce oznacza to, iż użytkownik korzystający z internetu w np. w Polsce, dzięki zalogowaniu się do sieci VPN, będzie mógł nadać sobie np. adres IP ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Emiratów Arabskich lub Wysp Kanaryjskich. Można powiedzieć, że użytkownik może sobie podróżować po świecie, ile dusza zapragnie :)

Dlaczego warto zmieniać swój adres IP?

Nie oznacza to jednak, że zmienianie adresu IP dzięki używaniu sieci VPN jest zarezerwowane tylko dla entuzjastów podróży po świecie (nawet jeśli są to podróze tylko, przysłowiowym, palcem po mapie). Dobór różnych adresów IP, niezależnie od lokalizacji, niesie za sobą bardzo istotne korzyści, zarówno monetarne, jak i obyczajowe. Oto kilka przykładów:

  • korzystanie ze stron i serwisów www z ograniczeniami lokalizacyjnymi – nareszcie będziecie mogli sprawdzić ramówkę dostępną w amerykańskim serwisie VOD Hulu lub amerykańskim Netflix’ie. Jest też korzyść o nieco bardziej wyniosłym charakterze – w krajach, w których obowiązuje cenzura internetu jak np. Chiny, zmiana adresu IP za pomocą sieci VPN pozwoli internautom na korzystanie z prawdziwego, ‘wolnoświatowego’ internetu.
  • tańsze noclegi, rentale samochodów i bilety lotnicze – pewnie niektórzy z Was tego nie wiedzieli, ale niektóre serwisy prezentują różne ceny dla użytkowników z różnych stron Świata. Amerykanie będą otrzymywać najlepsze oferty noclegów w swoich rodzinnych stronach, a turyści? No niestety, będą płacić wyższe ceny. Ale! Skoro już wiecie, jak zmienić adres IP – korzystajcie do woli :)

A więc sami widzicie, że wcale nie trzeba być zaawansowanym programistą, entuzjastą najnowszych technologii, lub anonimowym hakerem, żeby móc wykorzystać udogodnienia technologii na własną korzyść. Oczywiście, jak zwykle, radzimy postępować z rozsądkiem i zgodnie z własnym sumieniem tak, aby przy nowo uzyskanej anonimowości, nie wyrządzać nikomu żadnej szkody (sobie też) :)


Artykuł sponsorowany, dostarczony przez serwis VPN Połączenie.