Jak zmieniał się wygląd stron na przestrzeni lat? RetroWeb

Jak zmieniał się wygląd stron na przestrzeni lat? RetroWeb

Opublikowano 15.09.2016 9:49 -


W życiu każdego człowieka przychodzi taki czas, gdy myśli sobie, jak to było kiedyś. Internet jest dość młodym wynalazkiem ale mimo wszystko szata graficzna witryn zmieniła się w kosmiczny sposób. Zdecydowana większość z nas na pewno pamięta pierwsze odsłony Youtube, pierwsze logo Google, Wirtualną Polskę z padającym śniegiem, popularne fora itp. Nie zdajemy sobie nawet sprawy jak wielką rewolucję przeszedł wygląd tych stron, wydaje nam się że wyglądają tak od zawsze. Bardzo mylne stwierdzenie, trendy graficzne zmieniły się w bardzo krótkim okresie czasu w naprawdę zaskakującym stopniu.

Popularne trendy z lat 90′ oraz 00′

Pstrokate kolory

Większość stron okresu lat 90′ to kolor biały z czarnym tekstem. Jednak jeżeli ktoś zdecydował się na zmianę koloru tła i elementów wybierał jednak kolory które raziły w oczy i dziś uznawane są za ikone kiczu i tandety w świecie stron WWW.

ugliest-website

Graficzne tło

O tak, ikona stron lat 90′. Wiele z nich posiadało graficzne tło które było zapętlane aby uniknąć zbyt długiego ładowania się obrazka. Wyglądało to niezmiernie tandetnie. Jeszcze bardziej tandetną odmianą tego “stylu” było animowane tło które również było “powtarzane”. Nie na wiele zdały się próby optymalizacji tych stron gdyż przy tamtejszych prędkościach internetu nadal wczytywały się horrendalnie długo.

ugly-design1

Menu z piekła rodem

Menu przyjmowało kilka form. Najbardziej popularną była chyba forma nieostylowanego hiperlinku co wbrew pozorom nie było według mnie najgorszym rozwiązaniem. Sieć opanowały również graficzne przyciski z efektem “błysku” oraz grafiki prawdopodobnie tworzone w Paincie… Dramat.

space-jam-site-1024x441

Ilość treści

W czasach początku internetu nikt nie dbał o czytelność strony. Skutkowało to zalaniem odbiorcy masą niesformatowanego i nieostylowanego tekstu. Chodzą nawet pogłoski, że ludzie dostawali ataku klaustrofobii po wejściu na jedną z takich stron ;) Nie wyglądało to dobrze, było nie czytelne, ale było i to wtedy się liczyło. Każdy zakamarek strony był zapychany grafiką lub tekstem przez co strona wyglądała trochę jak śmieciowa gazeta.

the_worst_web_640_04

Dzięki Bogu nadeszły zmiany

Chyba nie tak dawno, bo sam posiadając internet od 2003r. napotykałem się na strony wyglądające podobnie co te wyżej, nadeszły zmiany. Ludzie zaczęli dbać o wygląd i czytelność ich stron, stawiając nie na ilość a na jakość. Strony zrobiły się przejrzyste, posiadające spore ilości white space’a, które przegląda się z przyjemnością zamiast katować się kiczowatością stron sprzed dekady. DZIĘKI BOŻE!

Retrospekcja

Poniżej przedstawiam kilka stron WWW dla zobrazowania jak wielki postęp został dokonany na przestrzeni lat. Myślę, że większość z nas pamięta je jeszcze z czasów przed rewolucją graficzną.

WP

portal_wp__1998

http://wp.pl

Onet

3deccfa6d02802b637e262765b88de8d641000

http://onet.pl

Google

http://google.com

Youtube

http://youtube.com

Autor: Radosław Bogusławski

Wieści z Rozładowani.pl