Jak zarobić na wodzie z gotowania parówek?
Jak zarobić na wodzie z gotowania parówek?

Opublikowano 5.07.2018 11:09 -


Wciąż bezskutecznie poszukujesz pomysłu na biznes? Brakowało Ci odwagi, by wreszcie sięgnąć po swoje? Twoje pomysły wydają Ci się zwykle zbyt banalne albo wprost przeciwnie – zbyt szalone? Koniecznie musisz poznać tę historię, by zrozumieć, że to nie produkt, lecz psychologia reklamy liczy się najbardziej.

Czym jest festiwal Car-Free Day w Vancouver? Jeszcze do niedawna nie miałam zielonego pojęcia (zresztą i teraz mam niewielkie). Wiem jednak, że na ostatnim tego typu evencie doszło do sytuacji, która udowodniła jak bardzo ludzie podatni są na działania marketingowe.

Hot Dog Water, bo tak nazywał się produkt, który oferował Douglas Bevans, był dokładnie tym, na co wskazuje jego nazwa – wodą po gotowaniu parówek (z parówką w środku). Butelka tego cudownego napoju miała rzekomo wykazywać cudowne medyczne właściwości, przyspieszać regenerację organizmu, a nawet odchudzać czy odmładzać. Podobno potwierdzała to nawet sama noblistka dr Cynthia Dringus (która oczywiście nie istnieje).

Cena za butelkę Hot Dog Water wynosiła niemal 40 dolarów, a i tak udało się sprzedać jej 60 litrów, co dało 2,5 tys. dolarów. Po odliczeniu kosztów produkcji autor mógł pochwalić się zarobkiem w wysokości 1,3 tys. dolarów. I to za samą wodę, a sprzedawał jeszcze (rzecz jasna na bazie Hot Dog Water) pomadki czy perfumy.

Cała akcja była (na szczęście?) wyłącznie performansem – co drobnym druczkiem można było także wyczytać na produktach – wymierzonym w działania marketingowe i ślepą wiarę w nie ludzi. Autor akcji tłumaczył, że w czasach mody na fit życie ludzie często dają się złapać w pułapki zastawiane przez sprzedawców, którzy oferują rzekomo uzdrawiające napoje, przekąski czy kosmetyki, nie posiadające jednak udowodnionej skuteczności.

Pocieszeniem dla tych, którzy w tę pułapkę dali się złapać (swoją drogą – woda z parówek, serio?) może być chyba jedynie fakt, że cały zysk Bevans przekazał na cele charytatywne.