Pojazdów sprowadzonych z zagranicy to samochody osobowe – wynika z danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Poza Niemcami, często importujemy je również z Francji (98 tys.), Belgii (70 tys.), Holandii (42 tys.) czy Włoch (38 tys.). Sprawdziliśmy, jakie formalności trzeba spełnić, aby zarejestrować auto kupione za granicą w 2020 roku.

Sprowadzenie pojazdu z zagranicy – o czym pamiętać?

Nabywcy używanych pojazdów dzielą się na dwie kategorie, tych co poszukują wyłącznie aut kupionych i zarejestrowanych w Polsce oraz tych, którzy szukają tańszych okazji samochodów sprowadzonych z zagranicy. Jeśli jesteś zwolennikiem aut sprowadzanych,  przy ich zakupie możesz skorzystać z dwóch dróg. Kupić go od wyspecjalizowanej firmy, która zajmuje się importem używanych samochodów lub samodzielnie sprowadzić auto do Polski.

Drożej i szybciej oraz bez zbędnych formalności, kupimy samochód w komisach zajmujących się importem aut na rodzimy rynek. Kupujący ma większą swobodę w obejrzeniu pojazdu na miejscu i nie traci czasu na jego zarejestrowanie oraz opłacenie podatku akcyzowego, czy tłumaczenie dokumentów pojazdu. Prostsze i droższe rozwiązanie kryje jednak pewną pułapkę – dużo firm sprowadza uszkodzone samochody z zagranicy i po naprawie sprzedaje je, jako bezwypadkowe. Warto uważać i kupować samochody od zaufanych firm.

Większy wybór, tańsze auta i dużo  formalności – z tym muszą liczyć się osoby, które zamierzają sprowadzić auto z zagranicy na własną rękę. O wspomnianych formalnościach  napiszemy w dalszej części artykułu. Samochód z zagranicy możesz przywieźć na lawecie, jeśli pojazd został wyrejestrowany i nie posiada tablic rejestracyjnych lub  kierując nim bezpośrednio. Gdy wracasz kupionym samochodem, koniecznie pamiętaj aby wykupić krótkoterminowe OC. Ich cena w zależności od rodzaju pojazdu i ubezpieczyciela może wahać się od 40 do nawet 200 zł. Sprawdź jaki rodzaj OC będziesz potrzebował czytając artykuł na: https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/kupic-oc-dla-samochodu-sprowadzonego-zagranicy/.

Ważne! Decydując się na kupno samochodu z zagranicy, warto jest sprawdzić historię konkretnego pojazdu. Posiadając VIN pojazdu (możesz poprosić o jego numer jeszcze przed podróżą i zakupem) skorzystaj z ogólnodostępnych baz w danym kraju (działających na zasadzie polskiego CEPiK-u). Pamiętaj również, aby zabrać komplet dokumentów od sprzedawcy, które będą potrzebne Ci do zarejestrowania samochodu w Polsce (umowa kupna – sprzedaży, dokument sprzedaży, karta pojazdu, dowód rejestracyjny).

Ile wynosi podatek akcyzowy od pojazdu z zagranicy?

Jedną z pierwszych formalności, których będziesz musiał dopełnić w związku ze sprowadzeniem auta z zagranicy jest opłacenie podatku akcyzowanego. Zgodnie z aktualnymi przepisami stawka akcyzy zależy od pojemności silnika. Dla samochodów o pojemności silnika do 2000 cm3 podatek wynosi 3,1% wartości pojazdu,  dla pojazdów większych o pojemności silnika powyżej  2000 cm3, podatek wynosi 18,6% wartości pojazdu. Sprowadzając samochód z zagranicy należy również złożyć odpowiednią uproszczoną deklarację od podatku akcyzowego dla nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych do właściwego Urzędu Celno-Skarbowego. Istnieje też możliwość złożenia deklaracji  za pośrednictwem  internetu.

Czy przegląd samochodu sprowadzonego z zagranicy jest konieczny?

Nawet jeśli sprowadzane z zagranicy auto posiada aktualne badania techniczne, w Polsce będziesz musiał odwiedzić Okręgową Stację Kontroli Pojazdów. W zależności od rodzaju auta, potrzebne Ci będzie badanie uzupełniające, które kosztuje około 60 zł lub pełne badanie techniczne – koszt 98 zł lub jeśli posiada instalacje gazową – 162 zł. O koniecznym rodzaju badania technicznego dla Twojego pojazdu dowiesz się w Wydziale Komunikacji w swoim mieście.

Jak przebiega rejestracja samochodu w urzędzie?

Po wykonaniu badania technicznego pojazdu oraz opłaty akcyzy, czas na wizytę w Wydziale Komunikacji w celu zarejestrowania auta. Zanim udasz się do Urzędu, sprawdź czy posiadasz wszystkie dokumenty niezbędne przy rejestracji pojazdu sprowadzanego z zagranicy. Obowiązkowo powinieneś mieć:

 • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu,
 • przetłumaczony dokument potwierdzający prawo własności do pojazdu – faktura vat lub umowa – kupna sprzedaży,
 • przetłumaczony dowód rejestracyjny pojazdu oraz kartę pojazdu,
 • dokument potwierdzający zapłatę akcyzy lub zaświadczenie stwierdzające zwolnienie z akcyzy (jeśli samochód sprowadzony był spoza UE, również dowód odprawy celnej),
 • zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym,
 • zagraniczne tablice rejestracyjne.

Samochód sprowadzony z zagranicy powinien być zarejestrowany w Polsce w ciągu maksymalnie 30 dni. Po złożeniu kompletu dokumentów, urzędnik wyda Ci tymczasowe tablice rejestracyjne oraz nalepkę kontrolną, na ich podstawie będziesz zmógł swobodnie poruszać się po polskich drogach do czasu, aż otrzymasz z Urzędu właściwe tablice rejestracyjne oraz dowód rejestracyjny pojazdu. Poruszanie się po drogach na podstawie zastępczych tablic rejestracyjnych dopuszczalne jest w okresie  maksymalnie 30 dni, w tym czasie Urząd powinien wydać Ci właściwe tablice rejestracyjne.

Ile kosztuje rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy?

Jeśli kupiłeś używany samochód sprowadzony z zagranicy od wyspecjalizowanej firmy, z całą pewnością w jego cenie znalazły się poniesione przez firmę koszty, czyli: została opłacona akcyza, pierwsze techniczne badanie pojazdu w Polsce, podatek celny (jeśli auto zostało sprowadzone spoza UE). Firma przetłumaczyła również wszelkie potrzebne dokumenty. Koszt tłumaczenia jednej strony dokumentu przez tłumacza przysięgłego wynosi około 100 zł.

Gdy samodzielnie sprowadzałeś samochód, wszystkie powyższe koszty poniosłeś na własny rachunek. Bez względu na drogę zakupu auta, którą wybrałeś na tym etapie musisz liczyć się z kolejnymi kosztami zarejestrowania auta, do których należy:

 • tablice rejestracyjne 80 zł (indywidualne tablice rejestracyjne kosztują 1000 zł),
 • dowód rejestracyjny 54 zł,
 • karta pojazdu 75 zł,
 • czasowe pozwolenie 13,50 zł,
 • nalepka kontrolna 18,50 zł,
 • nalepka legalizacyjna 12,50 zł,
 • opłata ewidencyjna 2,50 zł.

Suma powyższych wydatków to 256 zł przy wyborze standardowych tablic rejestracyjnych lub 1176 zł, jeśli zdecydujesz się na indywidualne tablice.

Gdzie kupić ubezpieczenie OC AC po zarejestrowaniu auta?

Koszty związane z zarejestrowaniem sprowadzanego z zagranicy samochodu to nie koniec wydatków. Krótkoterminowe OC nie przedłuża się automatycznie na kolejny okres, a można je wykupić tylko raz w określonych w ustawie przypadkach. Najpóźniej w dniu zarejestrowania pojazdu należy wykupić obowiązkowe roczne OC dla samochodu.

Jeśli chciałbyś dodatkowo zabezpieczyć się przed kradzieżą samochodu lub finansowymi skutkami kolizji powstałej z Twojej winy, możesz rozważyć zakup ubezpieczenia AC. Usługi wspierające w wypadkach i kolizjach, np. wymiana opon czy rozbite szyby możesz znaleźć w optymalnym ubezpieczeniu assistance. Assistance często sprzedawane jest jako dodatek do AC lub OC. Przed następstwami nieszczęśliwych wypadków zabezpieczy Cię ubezpieczenie NNW. Sam zdecyduj, jaki zakres ochrony będzie dla Ciebie odpowiedni.

Pamiętaj tylko, że warto porównać koszty zakupu powyższych polis. Ceny pomiędzy ofertami dla tego samego modelu auta oraz profilu kierowcy, w zależności od oferty danego ubezpieczyciela mogą różnić się nawet o kilkaset złotych. Nie warto przepłacać – w kilka minut możesz sprawdzić oferty od kilkunastu towarzystw. Przekonaj się sam z porównywarką ubezpieczeń OC.


Artykuł sponsorowany stworzony przez Orion Media.