Jak zachować prywatność w sieci?
Wiedza o tym, jak zachować prywatności w sieci, to kluczowy aspekt korzystania z nowych technologii. Internet jest miejscem, gdzie możemy zrobić dosłownie wszystko, ale też jesteśmy nieustannie wystawieni na to, że nasza prywatność zostanie narażona. Wobec rosnącej liczby zagrożeń, istotne jest, aby zrozumieć i zastosować różnorodne metody ochrony naszych danych osobowych. Istnieją sposoby na to, jak zachować prywatność w sieci i jednocześnie poruszać się po niej tak, jak dotychczas. Co więc robić, by czuć się w sieci bezpiecznym?

Czy rzeczywiście wiedza o tym, jak zachować prywatność w sieci, jest tak istotna w codziennym życiu? Może się wydawać, że niekoniecznie, ale niestety to, co udostępniamy w internecie, może zostać wykorzystane przeciwko nam. Cyberprzestępcy chętnie bowiem przeszukują sieć, by znaleźć w niej informacje, które pozwolą im na to, żeby wykorzystać je w internetowym przekręcie. Łatwiej jest bowiem komuś zaufać, jeżeli ten ktoś wie o nas naprawdę dużo.
Hakerzy wykorzystując różne sposoby manipulacji, będą chcieli wykraść nasze dane do bankowości internetowej czy np. numery kart płatniczych czy nawet hasła dostępowe do Facebooka czy poczty elektronicznej. Im więcej informacji sami udostępniamy w sieci, tym większa szansa, że staniemy się celem takich hakerów. Zdobyte przez nich informacje mogą bowiem posłużyć do „oszustw na wnuczka”, „na policję” czy „na pracownika bankowego”. Dodatkowo oszuści mogą wykorzystywać nasze dane, by rozsyłać spamowe wiadomości. Również firmy chętnie wykorzystują nasze dane, by lepiej profilować reklamy, które oglądamy w sieci. Im więcej udostępniamy i mniej się tym przejmujmy, tym niestety gorzej.
Dbanie o prywatność w sieci jest więc czymś, na co warto zwrócić szczególną uwagę. Nie tylko z powodów bezpieczeństwa, ale i własnego spokoju. Każda informacja i każde założone gdzieś konto może być potencjalnym narażeniem naszych danych. Oto sprawdzone sposoby, jak zachować prywatność w sieci.
Uważaj na to, co piszesz i publikujesz w sieci
Jedną z podstawowych zasad, które pomogą nam zachować prywatność w sieci, będzie samocenzura. Warto uważać na to, co sami publikujemy w internecie i na miejsca, gdzie to robimy. Podawanie np. na Facebooku informacji o tym, że jesteśmy akurat na wakacjach sprawi, że nasze mieszkanie stanie się łatwym celem dla włamywaczy. Tak samo może to działać w przypadku cyberprzestępstw. Wrzucanie zdjęć z kartą kredytową czy nawet rachunkami na portale społecznościowe nie jest dobrym pomysłem.
Na szczęście portale społecznościowe pozwalają na to, by w ustawieniach wybrać to, kto ma dostęp do publikowanych przez nas treści. Możemy wybrać, czy oglądają je tylko znajomi, a może wszyscy posiadający konto na danej platformie społecznościowej. Niezależnie od tego, co tam ustawimy, zastanówmy się zawsze dwa razy nad tym, czy warto publikować jakieś informacje.
Hakerzy są w stanie wykorzystać naprawdę wszystko, by uzyskać dostęp do naszych danych. Piszą o tym, że lubimy filmy, możemy dostawać linki prowadzące do fałszywych stron internetowych. Dlatego tak istotne jest też to, by nie klikać linków oraz plików, których pochodzenia nie znamy. Widząc wiadomość, że coś wygraliśmy, powinniśmy bardzo uważać. To samo tyczy się też SMS-ów, gdzie mamy za coś dodatkowo zapłacić.
Ustaw silne hasło
Jedną z podstawowych rzeczy, która pomoże nam w tym, by chronić prywatność w sieci, będzie dobre zabezpieczenie naszych kont. Mowa tutaj nie tylko o kontach bankowych, ale także w sieciach społecznościowych oraz do poczty elektronicznej. Warto ustawiać więc tzw. silne hasła. To kombinacja ciągu liter (wielkich oraz małych), cyfr, ale także znaków specjalnych jak np. @, #, $, %, &, *, (, ), _. Takie silne hasła nie powinny zawierać wyrazów, ani czegoś, co łatwo zidentyfikować, czyli np. ciągu znaków 12345.
Takie silne hasła możemy wymyślać samodzielnie, ale również przy generowaniu pomocne mogą być menedżery haseł. Silne hasła powinny być też odpowiednio długie (min. 14 znaków) i oczywiście nie być wykorzystywane w więcej, niż jednym miejscu. Tak więc hasła do każdego miejsca powinny być inne.
Zainstaluj antywirusa oraz VPN-a
Cyberprzestępcy i oszuści wykorzystują różne metody, by pozyskać nasze dane. W to wchodzą także wszelkiego rodzaju programy szpiegujące, czyli maleware. Te mogą „zarazić” nasz komputer czy smartfon w różny sposób. Czasem klikniemy nieodpowiedni link lub uruchomimy jakiś program, który może wykradać nasze dane. Niekiedy możemy nie być tego nawet świadomi, ponieważ takie wykradanie dzieje się „w tle”.
Istotne jest więc to, by mieć zainstalowane na wykorzystywanych przez nas urządzeniach antywirusy. To programy, które wyłapują szkodliwe i potencjalnie niebezpieczne aplikacje, a tym samym chronią nie tylko nasze dane, ale i sam sprzęt. Istotne jest także korzystanie z VPN-ów, czyli narzędzi zapewniających nie tylko większą anonimowość w sieci, ale i stanowiących barierę między nami, a resztą sieci. Najlepszy VPN to taki, który nie tylko maskuje adres IP, ale także pozwala sprawdzić, czy nasze dane już gdzieś nie wyciekły. Korzystanie z VPN-ów na telefonie jest szczególne istotne w sytuacji, kiedy podłączamy się do otwartej sieci Wi-Fi, gdzie nie mamy żadnej kontroli nad tym, kto może nią zarządzać. Cyberprzestępcy mogą zainfekować złośliwym oprogramowaniem sprzęty, które łączą się z otwartymi hotspotami.
Korzystaj z uwierzytelniania dwuskładnikowego
Kolejną warstwą zabezpieczeń, z której powinniśmy korzystać, by chronić nasze dane, jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe. To narzędzie, które dodaje dodatkową warstwę zabezpieczeń, gdzie do logowania wykorzystywany jest jeszcze specjalny kod SMS, powiadomienie push czy wiadomość e-mail. To pozwala lepiej zabezpieczyć nasze dane, jeżeli ktoś np. wejdzie w posiadanie naszego hasła. Takie uwierzytelnienie często wykorzystują usługi bankowe, ale też sieci społecznościowe. Warto ustawić takie zabezpieczenie w każdym możliwym miejscu.
Sprawdzaj swoje dane i aktualizuj sprzęty
Warto co jakiś czas sprawdzać, czy nasze dane i hasła nie wyciekły do sieci. To pozwoli nam na odpowiednie szybkie zareagowanie, czyli zmianę haseł dostępowych. Może to sprawdzić wchodząc na stronę Have I Been Pwned, gdzie wpisujemy nasz adres e-mail. Istotnym elementem ochrony naszych danych jest także aktualizacja sprzętów oraz samego oprogramowania. Zdarza się bowiem tak, że niektóre aplikacje czy nawet całe systemy, zawierają luki bezpieczeństwa, które następnie wykorzystywane są przez cyberprzestępców. Na szczęście programiści takie rzeczy wyłapują i naprawiają, ale to już sami użytkownicy powinni pamiętać, by nie odkładać aktualizacji na później.
Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania
Nadrzędną zasadą i taką, którą powinniśmy kierować się nie tylko w przypadku cyberbezpieczeństwa, będzie zasada ograniczonego zaufania. Chodzi o to, by nie wierzyć wszystkiemu, co widzimy w sieci. Cyberprzestępcy wykorzystują naszą naiwność, a często i dobre serce, by nas naciągnąć. Należy więc odpowiednio filtrować otrzymywane wiadomości i w razie jakichkolwiek wątpliwości, odzywać się do oficjalnych przedstawicieli instytucji bankowych czy dostarczycieli usług. Łatwo jest kliknąć link, a bardzo trudno to później odkręcić. Jak zachować prywatność w sieci? Przede wszystkim uważać i stosować odpowiednie programy, które nam w takiej ochronie pomogą.
O serwisie Android.com.pl
Android.com.pl to serwis, który powstał w 2008 roku i od ponad 15 lat jest miejscem gromadzącym entuzjastów nowych technologii oraz cyberbezpieczeństwa. Co miesiąc portal odwiedzany jest przez miliony internautów, a na stronie znajdują się najnowsze informacje ze świata technologii, ale także finansów, zdrowia oraz rozrywki. Android.com.pl to także miejsce w sieci, gdzie można przeczytać kompleksowe recenzje sprzętowe, rozbudowane rankingi oraz porady technologiczne.
Artykuł sponsorowany, dostarczony przez zewnętrznego partnera.