Jak wyświetlić reklamę tylko dla osób przychodzących z Google? Tutorial na przykładzie DailyWeb

Jak wyświetlić reklamę tylko dla osób przychodzących z Google? Tutorial na przykładzie DailyWeb

Opublikowano 3.02.2015 9:39 - 6


Od samego początku istnienia bloga zakładałem, że jeśli pojawią się jakiekolwiek reklamy, to będą one wyłącznie z Google Adsense. Dodatkowo, żelazną zasadą było dla mnie, by nie były one uciążliwe i skrupulatnie (wydaje mi się), starałem się tego trzymać. Do czasu zmiany szablonu przychody pojawiały się raz na kwartał, głównie lądując w postaci reklam różnych akcji konkursowych na Facebooku. Niemniej odkąd zmieniłem szablon, na aktualny – zarobki właściwie zniknęły. Wszystko za sprawą tego, że aktualny szablon pod reklamy specjalnie się nie nadaje, a ja z drugiej strony nie zamierzam na siłę wciskać je do nagłówków podstron. Oczywiście aktualnie na głównej zobaczycie promocje naszego konkursu, ale własne akcje się nie liczą, prawda?

Postanowiłem pomyśleć o tym w jaki sposób zwiększyć konwersje reklam, tak by nie utrudniać życia stałym czytelnikom i o dziwo pomysł przyszedł całkiem szybko. Jeszcze w starym szablonie miałem rozwiązanie, które wykrywało czy ktoś trafił do mnie z wyszukiwarki Google.pl, postanowiłem że to jest dobra droga. Otóż zasada jest bardzo prosta, jeśli wejdziecie na DailyWeb wprost z Google.pl, to zostanie Wam wyświetlona reklama tuż po pierwszym akapicie. Tutaj macie test, wystarczy kliknąć w wynik. Po wejściu pierwszy link, zostaniecie przekierowani do wpisu, gdzie pojawi się takie oto cudo:

tutek

Oczywiście jeśli wejdziesz na bloga wprost z RSS lub zwyczajnie wpisując adres w pasku przeglądarki i klikniesz w link wpisu, reklama nie zostanie wyświetlona. Wszystko za sprawą bardzo prostego polecenia w PHP:

[php]

if ($_SERVER[‘HTTP_REFERER’]=="https://www.google.pl/" OR parse_url($_SERVER[‘HTTP_REFERER’], PHP_URL_HOST)=="www.google.pl")  {

//tutaj instrukcja do wykonania, gdy okaże się że trafił ktoś do nas z Google.pl

}

[/php]

Skoro już wiesz jak sprawdzić czy mamy gościa z Google.pl, w zasadzie możemy to wykorzystać do wymyślnych celów. Można chociażby wyświetlić komunikat powitalny, na zasadzie: “Trafiłeś do nas z Google, dodaj naszego bloga do zakładek, by nigdzie Ci nie umknął”, ale to by było dość tanie ;-) W moim przypadku pojawia się reklama i na niej się skupimy. Może się zdarzyć, że gość wejdzie na bloga i zniknie po przeczytaniu wpisu, dlaczego go nie wykorzystać i nie wyświetlić mu reklamy? W końcu jak wróci, reklamy już nie będzie, a stali Czytelnicy nie odczują różnicy, przynajmniej nie powinni.

Pozostaje nam teraz kwestia, jak wyświetlić reklamę zawsze po pierwszym akapicie. Oczywiście wklejanie jej do każdego wpisu mija się z celem i to pewno nie tędy droga ;-) Wykorzystamy skrypt, który znalazłem gotowy na jednej ze stron o WP.

[php]<?php
$show_after_p = 2;
$content = apply_filters(‘the_content’, $post->post_content);
if(substr_count($content, ‘<p>’) > $show_after_p)
{
$contents = explode("</p>", $content);
$p_count = 1;
foreach($contents as $content)
{
echo $content;

if($p_count == $show_after_p)
{
?>
KOD TWOJEJ REKLAMY
<?php
}
echo "</p>";
$p_count++;
}
}
?>
[/php]

Po umieszczeniu kodu, po pierwszy akapicie pojawi się reklama. Oczywiście wykorzystując tylko drugi kod, umieszczając go w pliku strony (z reguły single.php, ale zależnie od szablonu może on być różny) można także wyświetlać reklamy wszystkim, ale to chyba nienajlepszy pomysł.

U mnie całość wygląda w ten sposób:

[php]

<?php
if ($_SERVER[‘HTTP_REFERER’]=="https://www.google.pl/" OR parse_url($_SERVER[‘HTTP_REFERER’], PHP_URL_HOST)=="www.google.pl") {
$show_after_p = 2;
$content = apply_filters(‘the_content’, $post->post_content);
if(substr_count($content, ‘<p>’) > $show_after_p)
{
$contents = explode("</p>", $content);
$p_count = 2;
foreach($contents as $content)
{
echo $content;

if($p_count == $show_after_p)
{
?>
<p class="reklamawpis">R E K L A M A<br>

KOD REKLAMY
<span>Jeśli do nas wrócisz, ta reklama zniknie :-)</span></p>
<?php
}
echo "</p>";
$p_count++;
}
}
}else{
the_content();
}
?>

[/php]

Oczywiście w ramach potrzeb, można zmodyfikować kod np. by reklama wyświetlała się także wizytującym z wyszukiwarki Google.com czy innych. Mi zwykła .PL wystarczy, tym bardziej że ruchu zza granicy niewiele, niech dobrze o mnie myślą ;-) Mam nadzieję, że tutorial okazał się przydatny. Oczywiście podstawowa wiedza (chociażby które pliki, w którym miejscu wyedytować) będzie niezbędna, by wprowadzić to wszystko w życie. Jeśli będziecie mieli problemy, chętnie pomogę w komentarzach. Powodzenia!

Wieści z Rozładowani.pl

DailyWeb poleca Kurs Wordpress dla początkujących

Zobacz