Jak wykorzystać SlideShare w budowaniu marki osobistej?

Jak wykorzystać SlideShare w budowaniu marki osobistej?

Opublikowano 23.11.2017 11:08 -

Obiecałem kiedyś, że więcej będę pisał o LinkedInie i jego wykorzystaniu w marketingu. Jak na razie obietnicy nie dotrzymałem (przepraszam, poprawię się!), ale w zamian za to dziś o wykorzystaniu dziecka LinkedIn – SlideShare w procesie budowania marki osobistej.

Ale najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie, dlaczego warto wykorzystać akurat to narzędzie w procesie budowania naszej osobistej marki? SlideShare to portal odwiedzany średnio przez 60 milionów osób w skali miesiąca. Co ważne, zdecydowana większość z nich to osoby poszukujące wiedzy. To doskonałe więc narzędzie do zbudowania swojego wizerunku jako eksperta w danej dziedzinie. Ale jak to z każdym narzędziem bywa – jest kilka dobrych praktyk, o których należy pamiętać, wykorzystując jego potencjał. A jak jest w tym przypadku?

Oto kilka dobrych praktyk przy wykorzystaniu Slideshare w procesie personal brandingu:

1. Slajdy dobrej jakości to podstawa

Rzekłbym nawet: wysokiej jakości. Nie od dziś wiadomo, że obraz znaczy więcej niż tysiąc słów i w tym przypadku nie jest inaczej. Atrakcyjne przekazanie naszej wiedzy ma ogromną moc – sprawi, że odbiorcy wrócą do nas po więcej. Odrzuć więc wszelkie WordArty, ClipArty i stwórz coś atrakcyjnego, a jednocześnie nieprzesadzonego. Owszem, Grafik płakał jak projektował to bardzo popularny fanpage, ale nie próbuj zdobyć swojej popularności właśnie za jego pośrednictwem.

2. Szanuj czas innych

To jedna z podstawowych zasad budowy własnego wizerunku według dr. Sergiusza Trzeciaka, którego książki na temat personal brandingu w Polsce są bardzo popularne. Szanuj czas innych i mimo wszystko nie rób zbyt długich prezentacji. Postaraj się skondensować swoją wiedzę. Pamiętaj, że korzystając ze Slideshare zdobywasz swoich potencjalnych klientów – co więc chcesz im sprzedać, gdy wszystkim podzielisz się właśnie za pomocą tego narzędzia?

3. Spójność

O spójności w kontekście budowania marki osobistej wiele już na łamach DailyWeb pisałem. Postaraj się, by Twoja marka osobista była spójna, tutaj w kontekście tzw. brandingu. Ten sam nick, wykorzystanie jednego (lub podobnego) szablonu prezentacji czy jakiegoś jednego, konkretnego elementu – to sprawi, że Twoim odbiorcom łatwiej będzie Cię odnaleźć, także w innych miejscach w sieci.

4. Dobry tytuł – to jest to!

Jedna z podstawowych zasad content marketingu. Postaw na tytuł, który przyciągnie Twoich odbiorców, a jednocześnie będzie dość jednoznaczny. Tu tak zwane clickbaity raczej się nie sprawdzą. Odbiorcy chodzi o konkret – chce od razu wiedzieć, czego dowie się z prezentacji. Przykład?

  • Silna marka osobista w 5 krokach
  • Reklama na Facebooku krok po kroku
  • Czym jest content marketing?

Jeśli jednak występowałeś na jakiejś konferencji i Twoja prezentacja miała specyficzny tytuł, tak samo nazwij udostępniany przez siebie plik na SlideShare. Ułatwi to odnalezienie Twojej prezentacji uczestnikom konkretnego wydarzenia, którzy często wracają do – zwykle dobrych – wystąpień po zakończeniu danego eventu.

Opis i tagi – kolejny klucz

To kolejny klucz do sukcesu zaraz po dobrym tytule. W opisie dokładnie wyjaśnij, czego dotyczy dana prezentacja. Często zdarzyło mi się przeglądać slajdy w poszukiwaniu konkretnej treści, na którą wskazywał tytuł, tych jednak tam zabrakło. W opisie możesz napisać także więcej informacji o sobie – ułatwi to poznanie i odnalezienie Cię Twoim odbiorcom. Pamiętaj także o wybraniu odpowiedniej kategorii, w ramach której mieści się Twoja prezentacja i wpisaniu tagów, dzięki której łatwiej będzie ją odnaleźć.

Zwrócenie uwagi na elementy, o których wspomniałem powyżej sprawi, że nasza prezentacja może zostać zauważana. Jeśli zależy Ci jednak na szerszym zasięgu – bez promocji się nie obędzie. Dziel się linkiem do przygotowanego przez siebie materiału w innych mediach społecznościowych, na blogu. SlideShare to doskonałe narzędzie content marketingowe, które – odpowiednio wykorzystywane – może przynieść nam wymierne efekty. Wielu ludzi pisze blogi, nagrywa podcasty i vlogi, a zapomina o tym, że wiedzą można dzielić się także w ten sposób.

Wieści z Rozładowani.pl