Nie jesteś jedyny. Obecnie wiele osób ma problem z wybraniem oferty, która w pełni odpowie na ich potrzeby. Sprawdź zatem, czym warto się kierować przy wyborze konta osobistego w 2021 roku.

Czym jest konto bankowe?

Konto bankowe to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, skrótowo określany jako ROR. Taki rachunek służy do gromadzenia i dysponowania środkami pieniężnymi. Mówiąc prościej, na koncie bankowym możesz przechowywać pieniądze, przelewać je na inne rachunki oraz otrzymywać je od innych osób. Poza tym z ROR-u możesz płacić za zakupy w sklepach i punktach usługowych, działających stacjonarnie i przez internet.

Dodajmy jeszcze, że jak sama nazwa wskazuje, konto bankowe prowadzone jest przez bank.

W jakim banku najlepiej założyć konto bankowe?

Wybór konta bankowego nie jest wcale prostym zadaniem. Wszystko przez to, że każdy z banków próbuje zachęcić klientów do skorzystania z ich oferty. Jak można się domyślić, tych ofert jest całkiem sporo, a do tego co jakiś czas się zmieniają. A kto ma dziś czas, aby dokładnie analizować warunki założenia i korzystania z konta osobistego w każdym banku, tak aby nie nadziać się na żaden kruczek już po podpisaniu umowy?

Oczywiście, założenie rachunku bankowego nie jest decyzją na całe życie, a bank zawsze można zmienić. Tylko po co narażać się na dodatkowe problemy, stratę czasu i pieniędzy? O wiele lepiej od razu podjąć właściwą decyzję. A w tym nic nie pomaga tak dobrze, jak aktualny ranking kont osobistych. Dzięki niemu w mig porównasz oferty poszczególnych banków i wybierzesz tę, która będzie dla ciebie najlepsza.

Jakie są najważniejsze koszty związane z kontem osobistym?

Posiadanie konta osobistego jest nie tylko wygodne, ale wręcz konieczne. Warto zatem postawić na takie, które nie będzie zbyt dużo kosztowało. A z jakimi opłatami musisz się liczyć? Przede wszystkim są to:

  • opłata za prowadzenie konta,
  • opłata za posiadanie karty płatniczej,
  • prowizja za przelewy,
  • prowizja za wypłatę gotówki w bankomacie/placówce banku,
  • opłata za zlecenia stałe.

Każda z tych opłat to koszt kilku lub kilkunastu złotych. Ostatecznie w skali miesiąca może się z tego zrobić całkiem spora sumka, którą pobierze bank. Na szczęście większość z tych opłat można uniknąć, spełniając określone wymogi banku. Dotyczy to na przykład zapewnienia odpowiednich wpłat na konto czy wykonanie określonej liczby transakcji w miesiącu. Do tego niektóre banki pobierają opłatę tylko, gdy wybierasz gotówkę z „obcego” bankomatu.

W każdym razie warto dokładnie zapoznać się z warunkami korzystania z konta osobistego w danym banku. W przeciwnym razie może czekać cię niemiła niespodzianka pod koniec każdego miesiąca.

Na czym polegają płatności mobilne?

Płatności mobilne to rodzaj transakcji bezgotówkowych, które możesz wykonać za pomocą smartfonu, tabletu, a nawet specjalnego zegarka, o ile masz dostęp do internetu. Ten rodzaj płatności działa dzięki technologii NFC, czyli Komunikacji Bliskiego Zasięgu. Technologia ta stosowana jest także w przypadku kart płatniczych, którymi możesz płacić zbliżeniowo.

Jak to wygląda w praktyce? Otóż wystarczy zbliżyć dane urządzenie do terminala płatniczego na odległość kilku centymetrów, aby transakcja została autoryzowana, a pieniądze trafiły na konto odbiorcy. Dodajmy jeszcze, że w przypadku kwoty do 50-100 zł będziesz musiał zatwierdzić płatność podając kod PIN do karty płatniczej lub aplikacji mobilnej. Proste, prawda?

Poza tym płatności mobilne możesz dokonywać także z poziomu samego telefonu komórkowego, korzystając z systemu płatności mobilnych BLIK. Więcej o płatnościach mobilnych przeczytasz na stronie https://www.kontomaniak.pl/poradniki/porownanie-platnosci-mobilnych.

Jak wypłacić gotówkę z bankomatu z wykorzystaniem BLIK-u?

Jeszcze do niedawna do wypłaty gotówki z bankomatu potrzebna była karta płatnicza. Dziś wystarczy telefon z aplikacją bankową oraz dostęp do internetu. A to wszystko właśnie dzięki systemowi BLIK. Wystarczy, że w dowolnym bankomacie wpiszesz wygenerowany w mobilnej aplikacji bankowej kod, a urządzenie wypłaci ci potrzebną gotówkę.

O tym, czy dane konto osobiste jest najlepsze wpływa wiele czynników. Nie zapominaj jednak, aby zawsze kierować się własnymi potrzebami. A jeśli nie masz czasu na przeglądanie ofert poszczególnych banków, zajrzyj do odpowiedniego rankingu. Pomoże ci on znaleźć rozwiązanie, które sprawdzi się w twoim przypadku.


Artykuł sponsorowany, dostarczony przez partnera.