Dzisiaj pewne bardzo proste rozwiązanie do WordPressa, który może Wam skutecznie ułatwić życie. Być może i nawet je znacie, niemniej ja zetknąłem się z nim pierwszy raz i szczerze gęba mi się ucieszyła, gdyż jest cholernie wygodne. Mowa o Shortcode’ach, które można wykorzystywać w edytorze WYSWIG, tworząc nowe posty/strony w WordPress. Czym są Shortcode’y? To zestaw przydanych poleceń, dzięki którym możecie wywołać gotowe elementy, takie jak ramka, zakładki czy inne przydatne komponenty. Jak się okazuje, nie tylko można korzystać z nich w edytorze, ale nawet i w plikach szablonów, a to bardzo dobra wiadomość. Jak to wyglądało w moim przypadku?

Otóż korzystam od zarania dziejów z wtyczki, bez której nie wyobrażam sobie życia: Shortcodes Ultimate. W zestawie tym mamy kilkanaście gotowych komponentów, które skutecznie używam w ramach wpisów. Przykładem niech będą buttony odsyłające do pobrania plików czy ich demonstracji w sekcji miniblog. Ostatnio chciałem wykorzystać box z komunikatem, jednak umieszczenie kodu w plikach strony nie zadziała. Chyba, że podacie odpowiednie, magiczne polecenie:

[php]<?php echo do_shortcode("[kod_shortcode]"); ?>[/php]

Za pomocą tego polecenia jesteście w stanie wywołać jakikolwiek Shortcode z którego korzystaliście do tej pory w edytorze. Proste, przyjemne i cholernie wygodne. Nie byłem zmuszony, by tworzyć element od zera, wszystkie te divy, deklaracje stylów CSS by jakoś to wyglądało. Ot skonfigurowałem Shortcode według własnych preferencji, a następnie wkleiłem jego wywołanie w powyższym poleceniu i umieściłem w kodzie plików strony. Mam nadzieję, że i Wam się przyda.


Posłuchaj nas!