Jak w Wordpress używać Shortcodes nie tylko w edytorze, ale także w plikach szablonu?

Jak w WordPress używać Shortcodes nie tylko w edytorze, ale także w plikach szablonu?

Opublikowano 6.05.2014 19:45 - 1


Tutoriali ostatnio na blogu wiele, to głównie za sprawą przenosin, w zasadzie które miały także dobre strony. Przede wszystkim dlatego, że szukając rozwiązania niektórych problemów, sam natknąłem się na kilka ciekawych rozwiązań (jak np. Jak zmienić nazwę fanpage na Facebooku, gdy ma ona więcej niż 200 polubień?).

Dzisiaj pewne bardzo proste rozwiązanie do WordPressa, który może Wam skutecznie ułatwić życie. Być może i nawet je znacie, niemniej ja zetknąłem się z nim pierwszy raz i szczerze gęba mi się ucieszyła, gdyż jest cholernie wygodne. Mowa o Shortcode’ach, które można wykorzystywać w edytorze WYSWIG, tworząc nowe posty/strony w WordPress. Czym są Shortcode’y? To zestaw przydanych poleceń, dzięki którym możecie wywołać gotowe elementy, takie jak ramka, zakładki czy inne przydatne komponenty. Jak się okazuje, nie tylko można korzystać z nich w edytorze, ale nawet i w plikach szablonów, a to bardzo dobra wiadomość. Jak to wyglądało w moim przypadku?

Otóż korzystam od zarania dziejów z wtyczki, bez której nie wyobrażam sobie życia: Shortcodes Ultimate. W zestawie tym mamy kilkanaście gotowych komponentów, które skutecznie używam w ramach wpisów. Przykładem niech będą buttony odsyłające do pobrania plików czy ich demonstracji w sekcji miniblog. Ostatnio chciałem wykorzystać box z komunikatem, jednak umieszczenie kodu w plikach strony nie zadziała. Chyba, że podacie odpowiednie, magiczne polecenie:

[php]<?php echo do_shortcode("[kod_shortcode]"); ?>[/php]

Za pomocą tego polecenia jesteście w stanie wywołać jakikolwiek Shortcode z którego korzystaliście do tej pory w edytorze. Proste, przyjemne i cholernie wygodne. Nie byłem zmuszony, by tworzyć element od zera, wszystkie te divy, deklaracje stylów CSS by jakoś to wyglądało. Ot skonfigurowałem Shortcode według własnych preferencji, a następnie wkleiłem jego wywołanie w powyższym poleceniu i umieściłem w kodzie plików strony. Mam nadzieję, że i Wam się przyda.

Wieści z Rozładowani.pl