Co ciekawe, po pojawieniu się samych ankiet (a te zostały wprowadzone trochę szybciej, niż ostatnie zmiany w interfejsie), problemu nie odnotowałem. Dalsi znajomi, klikający bezlitośnie w ankiety polecieli ze znajomych. Czy jest jednak alternatywna metoda, by męczące ankiety ukryć? Oczywiście, że tak – nawet kilka sposobów.

I metoda

Pierwszym sposobem jest zainstalowanie wtyczki do przeglądarki FB Purity, w której należy ustawić jakie elementy na FB mają być blokowane. W samym portalu, przy opcji zmiany statusu pojawi się dodatkowy element. Jeżeli wybierzemy link F.B. Purity, wówczas będziemy mogli wyłączyć całą masę niepotrzebnych elementów, wyświetlanych na serwisie. Na pierwszym miejscu na liście znajduje się: Facebook Questions.

Pod opcją zmiany statusu pojawi się dodatkowy element, po kliknięciu w F.B. Purity - pojawią się opcje wtyczki

Wtyczka dostępna jest dla najpopularniejszych przeglądarek i jest ciekawym rozwiązaniem problemu „męczących ankiet”. Co ciekawe, po ustawieniu by blokować wyświetlanie np. Facebook Questions (czyli ankiet), skrypt automatycznie wycina je z naszej tablicy. Jeżeli natomiast chcemy podejrzeć, jakie treści zostały wycięte – wystarczy kliknąć opcję [Show] jak na powyższym obrazku. Wtyczka spisuje się świetnie.

Potężne ustawienia FB Purity, można bez skrupułów wyciąć całą masę głupot.

II metoda

Jest także alternatywna metoda, tj. wykorzystanie popularnej wtyczki blokującej wyświetlanie reklam o nazwie AdBlock. O ile jestem sceptyczny by instalować niepotrzebne wtyczki do przeglądarki (jak ta powyżej), to osobiście te drugie rozwiązanie bardziej przypadło mi do gustu. Każdy, kto posiada AdBlock – wystarczy, że umieści poniższy kod w swojej wtyczce i po problemie.

[code].uiUnifiedStory[data-ft*="qa_poll"] { display: none !important; }[/code]

Zawsze uważałem, że lepiej usunąć przyczynę problemu niż walczyć ze skutkami, ale w tym wypadku ludzie wydają się być niereformowalni. Część z użytkowników, nie zdaje sobie sprawy jak bardzo może być męczące czytanie 20 ankiet na raz i klikają jak te barany… Dziwie się także, że Facebook nic z tym nie robi. Jeżeli ma się zrobić śmietnik w tym serwisie to ja chętnie swoje konto usunę. Tak czy siak mam nadzieję, że powyższy materiał chociaż trochę wam życia ułatwi przy obcowaniu z FB ;-)


Posłuchaj nas!