Kilka miesięcy temu Facebook zapowiedział rozwój Messengera i możliwość stawiania na nim botów. Pamiętacie komunikator Gadu-Gadu i obecnego tam Infobota? Te facebookowe wyglądają podobnie. Niektóre marki oszalały na ich punkcie, stając się prekursorami w tym zakresie.

Co mogą boty na Messengerze?

Wiele, naprawdę wiele. Po pierwsze – sprzedawać. Odpowiednio zaprogramowany bot może przedstawić potencjalnemu klientowi naszą ofertę, zachęcić go do zakupu, czy poinformować o nowościach w naszym sklepie.

Po drugie – obsługiwać klientów. Prowadzisz restaurację? Zaprogramuj bota tak, by umożliwiał zamawianie klientom dań. Masz kwiaciarnię? Czemu by nie udostępnić klientom możliwości zamawiania bukietów poprzez Messengera? Klienci mają pytania? Zrób z bota FAQ i umieść w nim najczęściej zadawane pytania wraz z odpowiedziami.

R E K L A M A

Po trzecie – bot może rozpoznawać potrzeby i preferencje klientów. Wszystko na podstawie krótkiego „wywiadu” – odpowiednio skonfiguruj pytania i wykorzystaj je w późniejszej obsłudze danego klienta.

Po czwarte – informować. Doskonałym przykładem jest jeden z pierwszych botów – CNN. Wysyła on użytkownikowi najświeższe informacje na interesujący go temat. Prowadzisz własny serwis informacyjny? Może wykorzystasz bota w swoich działaniach?

Po piąte – gry. Tak, takie boty też się zdarzają. Tu możesz pograć w popularną grę Zork. Wszystko w Messengerze.

Z ciekawostek – na Messengerze znajdziesz nawet bota, który odpowiada funkcją Tinderowi. Znajdziesz go tutaj. Jeśli szukasz więcej inspiracji albo ciekawych „bot-rozwiązań” – zajrzyj do serwisu katalogującego boty.

Jak stworzyć bota w minutę?

Ok, skoro dotrwałeś do tego momentu, to znak, że zależy Ci na stworzeniu swojego bota. Szybko i tanio. W zasadzie za darmo.

Poznaj It’a alive – darmowy, internetowy kreator prostych facebookowych botów. Dzięki niemu, stworzysz swojego bota umożliwiającego np. odpowiedź na najczęściej zadawane pytania w 4 krokach.

ekran

Krok 1.

Podaj nazwę i (opcjonalnie) opis swojego bota.

1

Krok 2.

Stwórz swoją pierwszą zależność. Podaj słowa kluczowe, które wpisze użytkownik i odpowiedź na nie, którą poda bot. Np. jeśli użytkownik napisze „Witam” – Twój bot może również go przywitać. Możesz także dodać tutaj grafiki i buttony, charakteryzujące Twoją działalność i pasujące do słowa-klucza.

2

Krok 3.

Dodaj inne zależności. Np. pytanie o ofertę Twojego przedsiębiorstwa, pogodę etc. Bądź kreatywny! Z doświadczenia zapewne wiesz, że Twoi klienci pytają o przeróżne rzeczy – wykorzystaj to doświadczenie przy tworzeniu swojego bota.

3

Krok 4.

Połącz It’s alive z Twoim kontem na Facebookiem i zaimplementuj swojego bota w Messengerze. Wystarczy wybrać stronę, którą zarządzasz, włączyć bota i gotowe!

Oczywiście rozwiązanie to nie sprawdzi się w przypadku chęci budowy skomplikowanych botów, ale do tych najprostszych – jak najbardziej. Jak widać, It’s alive jest w fazie beta, także myślę, że niebawem dodane zostaną kolejne funkcje, które będziemy mogli połączyć z naszym botem.

Stworzyliście swojego bota? Pochwalcie się nim w komentarzu!


Posłuchaj nas!