Zamiast dostosowywać niejednokrotnie brzydkie szablony, które nie do końca odpowiadają temu czego oczekujesz – po przeczytaniu tego artykułu, będziesz miał szansę wykonać stronę www dokładnie taką, jakiej potrzebujesz.

Poznasz narzędzia, dzięki którym oszczędzisz pieniądze, a przede wszystkim swój czas!

Co jest potrzebne, by stworzyć stronę www?

Zanim zaczniesz tworzyć swoją stronę www, musisz wiedzieć, co jest potrzebne aby ona powstała, działała i dawała zamierzony efekt biznesowy, czyli by była jak najczęściej odwiedzana, gdyż wówczas ma to szansę przełożyć się na większą liczbę Twoich klientów.

Oczywistym jest, by strona www została stworzona i by mogła zaistnieć w Internecie potrzebne są przede wszystkim:

 • domena
 • hosting

oraz

 • projekt layout (wyglądu)
 • kod strony

Domena, hosting – możesz je wybrać z ogólnodostępnych ofert.

Projekt layout – pomocny okaże się grafik, który stworzy zarys wizualny lub sam możesz wykazać się kreatywnością i zaprojektować jej wygląd.

Kod strony – jeśli nie umiesz kodować masz dwie opcje:

– zlecić wykonanie strony programiście

lub

– wybrać jedno z narzędzi, które umożliwią Ci samodzielne wykonanie strony www bez kodowania w zaciszu własnego domu lub w ulubionej kawiarni.

Jak to zrobić?

Oto najprostsza możliwość – nowoczesne narzędzie do tworzenia stron.

Najprostszym, a przez to także najszybszym rozwiązaniem jest użycie aplikacji do tworzenia stron www, która działa w modelu drag&drop, a więc poprzez dodawanie i przeciąganie elementów w odpowiednie miejsca na ekranie.

Jakie narzędzie wybrać, by szybko stworzyć stronę www?

Możesz przetestować kilka różnych aplikacji, wybierając najlepszą dla siebie. Jeśli jednak nie chcesz tracić na to czasu, możesz zerknąć na ranking kreatorów www, którym posłużyłem się, sprawdzając, jakie systemy do tworzenia stron www wypadają najlepiej.

Jak widzisz poniżej, przedstawione i sprawdzone zostały prawdopodobnie najpopularniejsze rozwiązania tego typu. Polska aplikacja WebWave i aplikacja Wix zajęły dwa pierwsze miejsca, a zaraz po nich WordPress.

1

Na ten czas, WordPress jest chyba najpopularniejszym na świecie systemem zarządzania treścią. Jeśli jednak nie chcesz zajmować się tworzeniem baz danych i dostosowywaniem szablonów z pomocą CSS, czy też wtyczek opartych o PHP, skup się na dwóch pierwszych rozwiązaniach. Możesz dzięki nim, tworzyć strony szybko, łatwo, skutecznie i za darmo.

Przejdźmy zatem do wymienionych wyżej narzędzi. Zobacz, jak prosty w obsłudze jest zarówno WebWave jak i Wix.

Jak zacząć używać WebWave – polskiej aplikacji do tworzenia stron www?

Zwycięzca powyższego rankingu jest Webwave, czyli tak jak piszą o nim twórcy – proste w obsłudze, ale zaawansowane narzędzie – idealne zarówno dla profesjonalistów jak i osób mało doświadczonych w tworzeniu stron. Wystarczy, że wejdziesz na stronę główną i klikniesz zielony przycisk Zarejestruj po prawej stronie ekranu, widoczny na poniższym obrazku:

2

Pojawi się okienko tworzenia nowego konta. Wpisz tam swój email i hasło, a zostaniesz przeniesiony do samego narzędzia.

3

Kreator wygląda następująco:

4

Jak widzisz, aplikacja jest bardzo czytelna i łatwa w obsłudze. Gorąco zachęcam Cię do przejścia przez demo, o które zapyta Cię system zaraz po zalogowaniu. Webwave, co ważne, posiada także bardzo rozbudowaną instrukcję jak używać narzędzia w języku polskim.

Zobacz film instruktażowy, z którym szybko stworzysz swoją pierwszą stronę WWW

Samo narzędzie szybko się rozwija i po wprowadzeniu RWD w zaledwie kilka miesięcy wdrożyło dużo nowości, które znacznie podwyższają atrakcyjność stron, czyli np.: slidery, animacje, parallax, video na stronie. Aplikacja jest wciąż rozbudowywana, unowocześniana, dając użytkownikom wyjątkowe możliwości tworzenia stron WWW.

Jeśli potrzebujesz inspiracji, warto przejrzeć projekty stron wykonane dzięki tej aplikacji. Możesz skorzystać z propozycji przykładowych stron i w prosty sposób dostosować je do swoich potrzeb – dodając swoje treści i zdjęcia/grafiki.

Główną zaletą Webwave jest to, że finansowo dostosowane jest do kieszeni polskich klientów. Korzystać z narzędzia można całkowicie za darmo, a płacimy dopiero wtedy, gdy chcemy podłączyć do strony domenę. Hosting strony kosztuje 16 zł miesięcznie, a gdy chcemy rozpocząć tworzenie stron zawodowo – dla klientów i mieć dostęp do nielimitowanej ilości projektów, płacimy od 50 zł miesięcznie.

5

Należy zwrócic uwage także na fakt, że WebWave zapewnia dostęp do pomocy technicznej w języku polskim. Jeśli potrzebujesz podpowiedzi, czy pokierowania – wystarczy zadzwonić lub napisać wiadomość mailowo lub na chacie, a problem zostanie rozwiązany.

Jak zacząć używać Wix?

Aby zacząć korzystać z drugiego kreatora – Wix, wejdź na jego stronę główną i wybierz przycisk Zacznij teraz, który widzisz z lewej strony ekranu.

6

Podaj teraz email i hasło służące do stworzenia nowego konta. Gdy będziesz już to miał, przejdź dalej. Wix zapyta Cię o to, czym się zajmujesz i co Cię interesuje, by dopasować do Twoich potrzeb gotowe szablony. Możesz wybrać któryś z nich lub stworzyć własny.

Na poniższym obrazku przedstawiony został panel główny, który zobaczysz po rozpoczęciu tworzenia swojego projektu:

7

Wix posiada również bazę poradników, z których możesz skorzystać musisz jednak posługiwać się językiem angielskim. Tak samo, gdy chcesz skorzystać z pomocy.

Obejrzyj tutoriale w formie wideo, by poznać Wix i zacząć tworzyć strony:
https://www.wix.com/blog/2014/05/tutorials-for-wix-newbies/

Narzędzie posiada także opcje takie jak lightboxy, rozbudowane animacje, efekty scrollowania czy slidery. Kreator ten bardzo dużo inwestuje w nowości, o których możesz przeczytać tutaj.

System cenowy nie przeraża, lecz jest właściwie dwukrotnie droższy niż wcześniej wspomniane narzędzie WebWave. W Wixie za stronę internetową zapłacimy 52zł a za opcje VIP 104zł. To narzędzie jest więc, tak jak pokazywał ranking kreatorów, odrobinę gorzej przygotowany na polski rynek.

8

Teraz znasz już dwie najprostsze opcje, które nie wymagają od Ciebie niczego więcej poza kreatywnym podejściem, klikaniem i przestawianiem elementów.

Skorzystaj z nich, gdy chcesz wziąć sprawy w swoje ręce.

Skoro wiesz już, jakie narzędzie wykorzystać, możemy przejść do omówienia elementów, które muszą znaleźć się na Twojej stronie, by spełniała ona swoją funkcję promocyjną i informacyjną.

Co powinno się znaleźć na stronie www?

Jeśli po raz pierwszy tworzysz stronę www, podpowiem Ci, z jakich elementów powinna się ona składać. Pamiętaj, jednak że równie ważne jest to, czego potrzebuje odbiorca i jakie wrażenie na nim wywrzesz.

Nie możesz więc kłaść nacisku jedynie na to, by wyłącznie Tobie podobał się projekt. Również użytkownikom powinna strona przypaść do gustu, by chętnie ją odwiedzali i chcieli skorzystać z Twych produktów lub usług.

Najważniejsze elementy strony, które są niezbędne to:

 1. Strona główna

Najlepiej taka, na której w ciągu kilku sekund można dowiedzieć się – kim jesteś, co robisz i jak się z Tobą skontaktować. To bardzo ważne, ponieważ internauci mają bardzo niski czas skupienia uwagi, przez co już po kilkunastu sekundach opuszczają strony, które są niejasne, nie dające odpowiednich informacji lub na których nie wiadomo, jak się po nich poruszać.

 1. Strona “O nas”

Strona opisująca Twoją firmę powinna być przemyślana i zawierać dokładne informacje na temat obszaru działalności.

Zależnie od branży, powinno się tam znaleźć m.in.:

 • co robisz (nieco obszerniejszy opis działalności, niż na stronie głównej)
 • zdjęcie Twoje lub zespołu
 • wyróżnienia, referencje, certyfikaty
 • od jak dawna to robisz (doświadczenie budzi zaufanie, więc pokaż, że je masz)
 • wykorzystywane umiejętności, technologie czy materiały (np. technika obróbki stali, języki obce, którymi się posługujesz, programy, które wykorzystujesz itp.)
 • zaproszenie do kontaktu
 1. Strona “Kontakt”

Strona ta ma oczywisty cel i jest bezpośrednim połączeniem pomiędzy Tobą a klientami. Warto więc zadbać, by była skuteczna. Na stronie kontaktowej umieść koniecznie dane firmy, mapkę Google (wystarczy nawet zrzut ekranu) i zachęć do napisania wiadomości. Pamiętaj, że adres email MUSI być świetnie widoczny i powinien przyciągać uwagę. Nigdy nie pozwól, by jakikolwiek ważny element został przegapiony przez odbiorcę.

 1. Strona “Portfolio”

Jeśli zajmujesz się tworzeniem czegokolwiek, koniecznie umieść na swojej stronie zakładkę z portfolio i pokaż swoje prace. To bardzo istotne, by odbiorcy widzieli Twoje poprzednie dzieła, ponieważ wielu z nich z chęcią zapłaci więcej za świetnej jakości produkt/usługi, jeśli zobaczy, że są wartościowe. Nie przedstawiaj jednak zbyt wielu prac, by czytelnik nie czuł się przytłoczony – kilka najlepszych w zupełności wystarczy.

Twoja strona internetowa w Twoich rękach

Znasz już, z jakich elementów głównych powinna składać się Twoja strona internetowa. Wiesz z jakich narzędzi skorzystać ( m.in. WebWave i Wix – które najlepiej wypadły w rankingu) by w prosty, szybki i tani sposób wykonać swoją stronę www. Nic więcej nie stoi na przeszkodzie, byś sam spróbował stworzyć swą idealną stronę. Otwórz swą kreatywność i działaj!