Wprowadzenie RODO czy skandal z Cambridge Analytica sprawiły, że o kwestii wykorzystywania danych użytkowników mówi się coraz szerzej i głośniej. I słusznie, bowiem w dalszym ciągu spora część internautów nie zdaje sobie sprawy, jak wiele informacji pozostawiają po sobie korzystając z pozoru darmowych (i nie tylko) usług. Jak sprawdzić jakie dane o nas posiadają najwięksi internetowi giganci jak Facebook, Google czy Instagram? Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem wydaje się ściągnięcie ich kopii.

JAK POBRAĆ SWOJE DANE Z FACEBOOKA

W zależności od tego, jak długo korzystasz z Facebooka, możesz być zszokowany ilością informacji o tobie jakie on posiada. Mowa tu nie tylko o opublikowanych przez nas zdjęciach, czy też miejscach w których zrobiliśmy „check in”. Przechowywane przez Facebook dane zawierają takie elementy jak twoje poglądy polityczne, informacje o twoich znajomych, a nawet dane dotyczące rozpoznawania twarzy. Aby pobrać kopię swoich danych z Facebooka należy:

 • Wejść w Ustawienia, a następnie zakładkę Twoje informacje na Facebooku.
 • Następnie, po wybraniu Pobieranie Twoich informacji, zobaczysz listę kontrolną elementów, które możesz uwzględnić w pobranym pliku – od twoich postów, poprzez wymienione za pomocą Messengera wiadomości. Jeśli chcesz otrzymać pełną listę, wybierz wszystkie elementy.
 • Po wybraniu zakresu raportu możesz wybrać także jego format (najłatwiejszy wydaje się być HTML) oraz jakość multimediów.  Po wybraniu stosownych preferencji, wystarczy kliknąć w przycisk Utwórz plik.
 • Następnie otrzymasz wiadomość e-mail od Facebooka z informacją, że pracuje nad kompilacją informacji. Jak tylko raport będzie gotowy, otrzymasz kolejną wiadomość, tym razem z linkiem do pobrania pliku.

Szykuje się kolejna „wtopa” Facebooka w kwestii wycieku danych?

Jak pobrać kopię swoich danych z Instagrama

Pobierane dane z Facebooka nie obejmują informacji jakie posiada o tobie firma z tytułu twojej aktywności na Instagramie. Aby otrzymać także tę kopię, musisz:

 • Zalogować się na swoim instagramowym koncie w przeglądarce.
 • Następnie przejdź do swojego profilu i wejdź w ustawienia (ikona obok przycisku Edytuj profil).
 • Wybierz opcję Prywatność i bezpieczeństwo a na liście dostępnych opcji znajdziesz opcję Pobieranie danych i Poproś o plik do pobrania. Na tej stronie zobaczysz komunikat:

Wyślemy Ci e-mail z linkiem do pliku zawierającego Twoje zdjęcia, komentarze, informacje profilowe itp. Możemy obsłużyć tylko jedno żądanie z danego konta jednocześnie. Zgromadzenie tych danych i wysłanie ich do Ciebie może zająć do 48 godzin.

 • Wprowadź swój adres e-mail w polu na stronie, a następnie kliknij przycisk Dalej. Po potwierdzeniu swojego hasła, kliknij przycisk Poproś o pobranie.
 • Dalej proces jest analogiczny do tego, jak wyglądało to w przypadku Facebooka. Musisz zaczekać cierpliwie na wiadomość e-mail od Instagrama, z gotowym plikiem do pobrania.

Facebook stworzy własną kryptowalutę

JAK POBRAĆ SWOJE DANE Z TWITTERA

Informacje jakie przechowuje o tobie Twitter wydają się być zaledwie ułamkiem tego, co posiada Facebook. Dane ograniczają się do twoich tweetów, kliknięć w reklamy, obserwujących, tweetów historii lokalizacji i wszelkich przesłanych przez Ciebie multimediów. Oto, co musisz zrobić, aby pobrać swoje dane z Twittera:

 • Zaloguj się na swoje konto na Twitterze i przejdź do ustawień swojego konta.
 • Wybierz opcję Informacje o Tobie na Twitterze i potwierdź swoje hasło. Po wykonaniu tej czynności otrzymasz listę informacji na temat twojego konta.
 • Na dole strony ukaże się sekcja Pobierz swoje dane z Twittera oraz przycisk Uzyskaj dane. Po kliknięciu w niego rozpocznie się proces przygotowywania pliku. Po jego zakończeniu otrzymasz wiadomość email z linkiem do jego pobrania.

Jak pobrać swoje dane z Google

Jeśli chodzi o zbieranie danych, Google jest jeszcze bardziej przerażający od Facebooka. Oczywiście ich ilość zależy od ilości produktów firmy z jakich korzystasz. Wystarczy popularny zestaw Chrome+Gmail+wyszukiwarka a firma będzie miała dostęp do informacji o większości twojej aktywności w sieci. Jeśli dodamy do tego G Suite, Mapy czy Google News mamy już całkiem pokaźny zestaw. A należy pamiętać, że portfolio firmy zamykają jeszcze YouTube i Android. Aby przekonać się, jaka to jest masa informacji:

 • Zaloguj się na swoje konto Google i wejdź na stronę Google Takeout.
 • Następnie wybierz wszystkie dane, które chcesz dołączyć do swojego pobrania i kliknij przycisk Dalej u dołu strony.
 • Na następnej stronie zostanie wyświetlony monit o dostosowanie formatu archiwum. Zalecamy wybrać plik zip i wybrać 50 GB jako maksymalny rozmiar archiwum. Jeśli Google ma więcej niż 50 GB danych o Tobie – a istnieje na to duża szansa – dostaniesz kilka linków do plików .zip.
 • Następnie zostaniesz poproszony o wybranie metody dostawy. Oprócz linki w wiadomości e-mail, Google oferuje także kilka innych opcji, takich jak automatyczne dodawanie archiwum do Dysku Google lub twojego konta Dropbox. Po dokonaniu wyboru kliknij przycisk Utwórz archiwum.
 • W zależności od tego, ile danych Google ma dla Ciebie, może minąć dzień, zanim archiwum będzie gotowe. Otrzymasz powiadomienie e-mailem, gdy tak się stanie.

Facebook będzie płacił za programy newsowe na platformie Watch

Jak pobrać swoje dane z konta apple

Apple właśnie zaprezentowało swoim klientom w Europie nowe narzędzie, które pozwala osobom z identyfikatorami Apple ID zażądać pobrania wszystkich przechowywanych na nich informacji. Narzędzie to dostępne jest w przypadku gdy identyfikator Apple ID jest zarejestrowany w kraju UE lub EOG (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria). Aby z niego skorzystać:

 • Wejdź na stronę Dane i prywatność Apple i wprowadź swoje Apple ID.
 • W sekcji Pobierz kopię swoich danych kliknij przycisk Rozpocznij. Na następnej stronie zobaczysz listę wszystkich danych, które posiada Apple, w podziale na kategorie. Wybierz te, które chcesz uwzględnić w raporcie i kliknij Kontynuuj.
 • Kolejnym krokiem jest wybór maksymalnego rozmiar pliku, w którym chcesz pobierać dane. Dostępne są opcje 1 GB, 2 GB, 5 GB, 10 GB lub 25 GB. W przypadku gdy ilość danych przekracza wybraną opcję, Apple podzieli je na mniejsze pliki dopasowane do wybranego przez ciebie rozmiaru.
 • Po wykonaniu tej czynności Apple wyśle do Ciebie wiadomość e-mail z informacją, że Twoje dane są gromadzone, a prześle Ci link do pobrania w ciągu siedmiu dni, w których będzie dostępny. Apple wykorzystuje ten okres czasu, aby upewnić się, że dane zostały faktycznie zażądane przez ciebie, a nie przez kogoś innego.