Jak przywrócić skrót do ulubionych zakładek CMD + 1, 2, 3... w nowym Safari 9?

Jak przywrócić skrót do ulubionych zakładek CMD + 1, 2, 3… w nowym Safari 9?

Opublikowano 30.09.2015 20:24 - 4


Ostatnim bastionem po przesiadce z Windowsa na Mac OS była przeglądarka. Akurat tutaj byłem pewien, że Chrome zagości na dłużej, zaś Safari nie ma najmniejszych szans przejąć prymu domyślnej przeglądarki. W końcu lata przyzwyczajeń, prędkość działania i komfort pracy przez narzędzia developerskie. Sytuacja zmieniła się dość dynamicznie, gdy zobaczyłem co Googlowy produkt zaczął wyczyniać przy pracy na baterii, postanowiłem, że może jednak zobaczę co z tym Safari? Od tamtego momentu korzystam tylko z tej przeglądarki.

Kiedy ujrzałem niusa o dostępności aktualizacji systemu do El Capitan, kliknąłem w link. Zupełnie przy okazji w aktualizacjach wyskoczyła informacja o dostępności aktualizacji Safari do wersji 9.0. W sumie nie zwlekając, zainstalowałem. Nowości przedstawione były już jakiś czas temu, generalnie można przyjąć, że Apple nadgania zaległości. W zasadzie to dobra wiadomość, lepiej późno niż wcale. Po włączeniu przeglądarki, pierwsze co to wciśnięty skrót klawiszowy CMD + 1, nic się nie wydarzyło. Zdziwiony powtórzyłem operacje, a gdy otworzyłem dodatkowe karty, okazało się, że skrót, który tak uwielbiałem – przestał działać, a dokładnie robi teraz coś innego.

Dotychczas CMD + [cyfra] powodowało przejście do kolejnej ulubionej strony. Cholernie wygodna sprawa, tym bardziej, że po zdefiniowaniu 5-6 najpopularniejszych serwisów, ich uruchomienie, to czysta bajka. Niestety po aktualizacji skrót ten służy to przełączania się między kartami. WHY APPLE? Cierpię, bo nienawidzę zmieniać swoich przyzwyczajeń, tym bardziej, że była to opcja bardzo komfortowa.

Na szczęście, jeśli irytuje Was ta sama sytuacja, jest wyjście. Mało satysfakcjonujące, ale jest. Do standardowego zestawu klawiszy CMD + [cyfra], należy dodać klawisz option/alt.

ky

Dotąd skrót był obsługiwany jedną ręką, teraz niestety bez drugiej dłoni się nie obejdzie. A szkoda, bardzo szkoda. Po aktualizacji Safari, jestem zdecydowanie pełen obaw co nowego Apple jeszcze wymyśliło, do czego zdołałem się przyzwyczaić i co sobie ceniłem. Rozumiem takie zagranie, ale świetnym ukłonem dla użytkowników, byłaby konfiguracyjna możliwość powrotu do poprzedniego ustawienia (opcja ta jest dostępna w ustawieniach Safari, w zakładce karty, dzięki Bartek). A teraz czas na kolejne niespodzianki, El Capitan gotowy do instalacji.

Edycja:

Bartosz Romanowski na Twitterze uratował wszystkim nam, korzystającym z powyższego skrótu życie. Okazuje się, że jest opcja powrotu do starych ustawień, którą przeoczyłem. Jesteśmy uratowani! :-)

Wieści z Rozładowani.pl