W iOS15 pojawiło się sporo nowości, ale niektóre z nich mogą zdecydowanie wpłynąć na komfort pracy.

Jednym z dość słodko-gorzkich ficzerów iOS15 jest na pewno umiejscowienie paska adresu, czy też paska wyszukiwania w przeglądarce Safari. Dotychczas Apple umieszczało go tuż nad widokiem strony, nawiązując do klasycznej, desktopowej przeglądarki. W iOS15 postanowili wszystko wywrócić do góry nogami i domyślnie pasek adresu przesunąć na dół.

Jak to pasek adresu w iOS15 na dole ekranu?!

Takie było moje pierwsze wrażenie, bo pasek adresu przecież musi znajdować się nad stroną. Pierwsze co, to postanowiłem poszukać, jak zmienić tę opcję, ale po chwili zastanowienia, drogą dedukcji wyszło, że to właściwie od samego początku powinno być tak zaprojektowane. W końcu, wraz z rosnącymi wielkościami ekranu, zdecydowanie łatwiej jest sięgnąć palcem dolnej, a nie górnej krawędzi.

R E K L A M A

Rozszerzenia dostępne w Safari na iOS i iPadOS – zobacz najlepsze z nich

Po kilku dniach zabawy i wędrowaniem kciukiem w górną część ekranu, myślę że pewnie chwila mi się zejdzie na zmianie przyzwyczajenia, by adresy strony internetowych wpisywać tuż nad dolną krawędzią przeglądarki. Jeśli jednak Wam przychodzi to z dużym trudem i nie chcecie dać szansy nowemu, całkiem rozsądnemu rozwiązaniu, to oto przed Wami szybki tutorial jak wrócić do poprzednich ustawień.

Jak przesunąć pasek adresu do górnej części ekranu w IOS15?

Jeśli chcecie przywrócić stary wygląd paska adresu (i tym samym wyszukiwania), to wystarczy dosłownie kilka kroków.

  • uruchomcie przeglądarkę Safari
  • po lewej stronie paska adresu znajduje się ikona/napis AA
  • kliknijcie i wybierzcie opcję: Pokazuj górny pasek adresu (jak na zdjęciu poniżej)

I to właściwie tyle. Zmiana tego ustawienia jest na tyle prosta, że można ją zrobić właściwie w każdej chwili. Polecam spróbować swoich sił z paskiem na dole, to naprawdę wygodne rozwiązanie.

iOS 15 już jest – czy warto pobierać? Ogromna zmiana w Safari, ale są też pozytywy