Często podamy swoje maila w jakiejś dobrej intencji – aby otrzymać coś za darmo. Właściwie to wtedy nie jest za darmo, bo zapłaciliśmy zgodą na kontakt mailowy i oddaliśmy swój adres email. Powodów i sytuacji jest wiele. Nie ma tutaj co polemizować.

SKĄD SIĘ BIERZE TEN SPAM

Sam dostaję dużo takich wiadomości. Ze sklepów, w których się zarejestrowałem, aby zrobić zakupy, a teraz już mnie nie interesują. Nie można nabierać wody w usta, że nasze dane są sprzedawane, wymieniane czy kradzione. Nasze adresy email trafiają do różnych baz. Te najgorsze oczywiście z automatu lądują w folderze SPAM. Jest też wiele, które lądują w naszej skrzynce odbiorczej. Moja karta promocje czasami potrafi wyglądać tak:

Gmail widok zakładki promocje - dużo SPAMu

W jaki sposób do tego dochodzi. To na pewno po części niedbałość – łatwo jest skasować maila, ciężej przejść przed proces unsuba. Tak czy siak, w mojej skrzynce SPAMu takiego typu potrafi sporo wylądować.

Jak poradzić sobie ze spamem

Rozwiązań jest wiele. Nie wszystkie natomiast chcą naszego dobra. Należy uważać z tym, co dopuszczamy do naszego maila. Są takie aplikacje jak unroll.me. Są. Istnieją też związane z nimi afery. Okazało się, że wspomniane unroll.me sprzedawało dane ludzi, którzy im zaufali Uberowi. A na swojej stronie jeszcze reklamują, że miliony użytkowników im zaufało. Heh.

Natrafiłem w sieci na bezpieczne narzędzie do pozbycia się części SPAMu. Jak się nazywa? Bardzo oryginalnie :) Gmail Unsubscriber. Dlaczego jest bezpieczne? Ponieważ ma otwarty kod i jest… arkuszem kalkulacyjnym Google Docs. Działa w bardzo prosty sposób. Dodajemy jego kopię do naszego dysku Google. Zakładam, że korzystając z Gmaila, jesteś też użytkownikiem ich dysku sieciowego.

Gdy arkusz jest już w naszej chmurze, dodajemy mu uprawnienia dostępu do naszej skrzynki pocztowej. Przeglądnąłem ten skrypt i nic podejrzanego tam nie znalazłem. Działa tak, jak autro opisuje.

Następnie, gdy otworzymy mail od nadawcy i nie życzymy sobie już więcej takich dostawać, dodajemy do emaila etykietę Unsubscribe i tyle. Możemy sobie zmienić, na jakie etykiety ma reagować skrypt.

Co 15 minut skrypt przeleci przez wszystkie emaile zawierające zdefiniowaną etykietę i spróbuje nas wypisać poprzez link. Wszystkie (legalne) newslettery i mailingi powinny zawierać w sobie link do wypisania się z listy.

We wspomnianym arkuszu zobaczymy podsumowanie:

Jeśli zobaczymy błąd, możemy podjąć kilka akcji. Wchodzi RODO. Musimy mieć na to wpływ. Możemy wtedy z czystym sumieniem wrzuć do folderu SPAM.

Gmail Unsubscriber