Jak poprawnie używać hashtagi?

Jak poprawnie używać hashtagi?

Opublikowano 6.04.2017 9:14 Aktualizacja: 6.04.2017 16:48 - 2


Jestem uzależniony od mediów społecznościowych. Przyznaję się bez bicia. Dzień zaczynam i kończę przeglądaniem najpopularniejszych narzędzi społecznościowych, od jakiegoś czasu próbuję także na social media zarabiać. Sprawdzam, co ważnego wydarzyło się w świecie, co słychać u moich znajomych, jaką nową ofertę przygotowały dla mnie moje ulubione marki. #typowo.

#instaboy w natarciu

No właśnie – najpopularniejszych narzędzi społecznościowych. Do nich zalicza się Instagram, na którym – jak wiadomo – bez użycia hashtagów niewiele jesteśmy w stanie (przynajmniej jako Ci początkujący) zdziałać. #instaboy, #instagirl, #selfie opanowały zdjęcia użytkowników aplikacji z aparatem w logo nawet wtedy, kiedy fotografia nie przedstawia tego, co hashtagi te opisują.

A takich przypadków jest znacznie, znacznie więcej. Nie wspomnę już o tym, że niektórzy stosują bardzo, bardzo wymyśle hashtagi – być może jest to celowe działanie, które ma sprawić, że opis do naszego zdjęcia jest “bardziej kreatywny”, a być może jest to działanie wynikające z niewiedzy, po co hashtagi zostały stworzone i czemu mają służyć.

#nowięcjakhashtagować?

Wpis ten nie powstał ot tak. Dedykuję go pewnej osobie, która ostatnio zapytała mnie o to, jak poprawnie używać hashtagów. Jak to u mnie bywa – od razu zrodził mi się pomysł na tekst, jednak osoba ta chciała pozostać w nim anonimowa. Więc proszę. Oto specjalnie dla Ciebie (a może raczej przez Ciebie) krótko o tym, jak poprawnie używać hashtagów:

Hashtagi umożliwiają wyszukanie podobnych kont/zdjęć

I to głównie do tego celu zostały stworzone. Nie widzę więc potrzeby stosowania wymyślnych hashtagów #wtakiepostaciopisującejdanejzdjęcie. Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że ktoś użyje takiego samego tagu, przez co istnieje niewielka szansa na to, że Twoje zdjęcie zyska więcej polubień. Stosuj te “sprawdzone” hashtagi. W Google Play i AppStore znajdziesz wiele aplikacji, które podpowiadają, jakie hashtagi są najpopularniejsze w kategorii, do której nasze zdjęcie można przypisać. Może warto się nimi zainspirować? #inspiration

To co widzę jest…

Pamiętaj – hashtagi powinny odnosić się do tego, co jest na naszym zdjęciu. Często ludzie tagują swoje zdjęcia #selfie, a na fotografii znajduje się dom. #nologic

Więcej niż 30 nie przejdzie

Na Instagramie mamy możliwość dodania jedynie 30 hashtagów do jednego zdjęcia. Więcej nie przejdzie, nie wysilaj się więc za mocno, bo Twoja praca pójdzie na marnę. #takarada

Nie odmieniaj

Pamiętaj – podstawą formą rzeczowników jest mianownik. I to właśnie za pomocą wyrazów w mianowniku taguj swoje zdjęcia. Podobnie jak w pierwszym przypadku – odmieniając, zmniejszasz swoje szanse na to, że ktoś odnajdzie Twoje zdjęcie. No chyba, że istnieje jakiś bardzo popularny hashtag w formie innej niż mianownikowa. Wtedy #drogawolna.

Bądź unikalny

Wcześniej pisałem, by nie być osobą nadkreatywną w wymyślaniu tagów opisujących nasze zdjęcia. Jest jednak jeden wyjątek – jeśli prowadzimy fanpage firmowy lub budujemy swoją markę osobistą. Przykład? #mamsmakanamaka. Warto wtedy stworzyć jeden unikalny hashtag, który będzie dodawany do naszych zdjęć i np. na standardowych materiałach promocyjnych – wtedy użytkownicy z łatwością wyszukają nas w sieci.

 

Szczególnie przydatne na Instagramie i Twitterze

Na Facebooku hashtagi nie działają poprawnie. Gubią posty, a ich wyszukiwarka działa dopiero od pewnego czasu. Ja, prowadząc facebookowe konta firm, hashtagi stosuję często jedynie w celu wyróżnienia treści.
Za to na Instagramie i Twitterze są jak najbardziej przydatne. I to głównie tam warto ich używać.

Mam nadzieję, że wpis ten nieco przybliżył ideę hashtagów i tego, jak je stosować. I oby #corazmniejzdjęćotagowanychwtakiwłaśniesposóbgdziejesttobradzonieczytelne.

Wieści z Rozładowani.pl