Jak podnieść satysfakcję z pracy?

Opublikowano 24.11.2015 9:08 Aktualizacja: 24.11.2016 21:13 - 1


Znasz to uczucie, kiedy wiesz, że wykonujesz coś na bardzo wysokim poziomie, ale masz wrażenie, że mógłbyś zrobić to jeszcze lepiej, że jednak coś jest nie tak?

Na DailyWeb, prócz technologicznych nowinek, pojawiają się co jakiś czas typowo lifestyle'owe teksty. Jedne pomagają Wam zwiększyć kreatywność, inne podnieść produktywność, a jeszcze inne opowiadają o tym, jak łatwo dziś szuka się pracy. Przeglądając internet w poszukiwaniu inspirujących wpisów, natknąłem się ostatnio na ciekawą prezentację dotyczącą tego, jak podnieść satysfakcję z wykonywanych przez nas obowiązków.

Na co dzień większość z nas zarządza jakimiś projektami, czy zespołami ludzi - jedni małymi, inni tymi na wielką skalę. Często zdarza się tak, że choć mamy świadomość, że robimy coś, wkładając w to całe nasze serce (i umysł), to rezultaty nie są najlepsze (przynajmniej tak nam się wydaje). Może zawodzi atmosfera w pracy? Jeżeli znasz to uczucie, poniższe porady z pewnością pomogą Ci choć trochę zwiększyć satysfakcję z wykonywanej pracy - nie tylko Twoją, ale i Twoich pracowników. A pamiętaj - jak zwykło się mawiać - praca, z której czerpiemy satysfakcję to najlepsza praca ever.

1. Bądź transparentny - informuj o wszystkim swój zespół - nieważne czy to dobre, czy złe informacje. Ludzie chcą wiedzieć na czym stoją, a Ty nie będziesz miał wyrzutów sumienia, kiedy kryzys wreszcie ujrzy światło dzienne.

2. Zadbaj o integrację zespołu - pomóż ludziom lepiej się poznać, nic tak nie wpływa na chęć przychodzenia do pracy, jak dobra atmosfera w niej panująca.

3. Zadbaj o rozwój pracowników - pomóż im podnieść kwalifikacje i stale zwiększać umiejętności

4. Zminimalizuj strach - pozwól pracownikom otwarcie mówić to, o czym myślą. Niech zapanuje wolność słowa!

5. Okaż szacunek - stare porzekadło głosi: "Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie". Traktuj swoich pracowników tak, jak sam chcesz być traktowany.

6. Pokaż uznanie - pracownicy muszą wiedzieć, że jesteś zadowolony z ich pracy.

7. Balans między życiem zawodowym a prywatnym to podstawa - pomóż pracownikom prowadzić komfortowe życie, pamiętaj, że oni mają też rodziny, swoje plany, pasje.

8. Postaw jasno cele - niech wszyscy wiedzą, do czego mają dążyć i jakie to przyniesie im korzyści.

9. Trochę swobody - ludzie nie lubią być kontrolowani na każdym kroku, daj pracownikom choć odrobinę autonomii w ich działaniu.

10. Stwórz perfekcyjne miejsce pracy - środowisko pracy wpływa na naszą produktywność. Zadbaj o to, by było one dostosowane w jak najlepszym stopniu do wykonywanej przez Twój zespół pracy. I nie chodzi tu o budowanie biur rodem z Google czy Facebooka (choć jakbyś miał takie możliwości, to czemu nie), może warto zapytać pracowników, co zmieniliby w biurze?

Powyższe rady mogą wydawać się banalne i oczywiste, jednak nie są stosowane przez wszystkich liderów. Jakie Wy macie doświadczenia w tym temacie? Może macie jakieś własne, sprawdzone sposoby na atmosferę w pracy i podzielicie się nimi w komentarzach? Zachęcam do dyskusji.

Wieści z Rozładowani.pl