Jak podłączyć konsole do monitora, który nie ma portów dźwiękowych ani HDMI?

Jak podłączyć konsole do monitora, który nie ma portów dźwiękowych ani HDMI?

Opublikowano 4.05.2012 9:33 - 3


Zdaje sobie sprawę, że to nie do końca tematyka webmasterska, ale ciągle przyświeca mi myśl, że to tylko blog i żaden przełożony nie skarci mnie za skok w bok z tematem. Dziś o podłączeniu konsoli do monitora, gdzie pragnę podzielić się swoim doświadczeniem w tej sprawie, być może komuś się przyda i nie będzie zmuszony do kupna nowego monitora, by tylko odciążyć telewizor od grania na konsoli, ku uciesze pozostałych domowników.

Cel

Założenie jest proste, skuteczne podłączenie konsoli Playstation 3 do monitora. Oczywiście, sprawa jest banalnie prosta, dla osób, które posiadają monitor wyposażony w gniazda HDMI, wystarczy podłączyć i poddać się przyjemności grania. Niestety sprawa nie jest taka oczywista w wypadku, kiedy monitor nie posiada portów HDMI i nie posiada wbudowanych głośników, czy też wyjścia dźwiękowego. Czy właściwie da się konsole do takiego monitora podłączyć? Oczywiście, trzeba jednak przygotować zapas kabli i kabelków.

Realizacja

Podłączenie konsoli do monitora jest bezapelacyjnie świetnym pomysłem z wiadomych powodów. Nikt nie będzie marudził, że okupujemy telewizor, staniemy się niezależni ;-) W moim przypadku z góry założyłem kupno nowego monitora, gdyż wydawało mi się, że brak portów HDMI dyskwalifikuje możliwość podłączenia do niego PS3. Okazało się, na szczęście, że wcale nie. Do podpięcia obrazu wystarczy przejściówka HDMI – DVI. Niestety sprawa nie jest tak oczywista.

Zanim zdecydujecie się na kupno przejściówki (ja za swoją zapłaciłem całe 9zł, tu), musicie być pewni, że Wasz monitor obsługuje mechanizm HDCP. Cóż to za cudo? Jest to niezbędny element,  bez którego podłączenie konsoli pod monitor jest bezcelowe. Najprościej by ustalić, czy monitor posiada wspomniany mechanizm, jest sprawdzenie specyfikacji.

W moim przypadku okazało się, że mój 22-calowy Samsung SyncMaster 2253BW posiada obsługę HDCP. Było to wielkim zaskoczeniem, gdyż mam go od 4 lat i spodziewałem się, że jest zbyt leciwy na te ‘nowoczesne’ wynalazki ;-)

Po zakupie i podłączeniu przejściówki, pojawił się obraz. Oczywiście nie w FullHD (1920x1080px), gdyż monitor obsługuje tylko 1650x1050px. Po spędzeniu setek godzin i graniu w wysokiej jakości, zderzenie z jej brakiem jest dość bolesne. Moje oczy do tej pory się nie przyzwyczaiły, do rozmytego obrazu, jednak cel uświęca środki.

Skoro pojawiła się wizja, pozostała kwestia fonii. Tutaj spodziewałem się problemów, ze względu na to, że nie do końca miałem pomysł jak ten problem ugryźć. Monitor nie posiada wbudowanych głośników ani nawet wyjścia dźwiękowego, wiec niezbędne było alternatywne rozwiązanie. Zacząłem kombinować z kablem optycznym. Niestety to rozwiązanie zupełnie odpadło, gdyż niezbędne by były konwertery, które przetworzyły by dźwięk z postaci cyfrowej do analogowej, bym mógł go podłączyć do swoich głośników 5.1.

Już prawie się poddałem, gdy ostatecznie przypomniałem sobie o wyjściu AV Video, które znajduje się konsoli. Kabel do tego wyjścia Sony daje wraz z konsolą. Zakończony jest on tzw. czinczami, czyli trzema przewodami, gdzie dwa odpowiedzialne są za dźwięk (biały i żólty).


Nadzieja odrodziła się na nowo ;-) Kolejnym krokiem było ustalenie czy można ustawić konsole tak, by obraz był wysyłany przez HDMI a dźwięk przez AV Video. Na szczęście w ustawieniach PS3 taka możliwość jest, przestawiłem. Następnie jeszcze jeden drobny kabel okazał się niezbędny. Mianowicie żeńskie czincze zakończone końcówką Mini Jack:


Po spięciu całości i podłączeniu Mini Jack’a do wejścia, które dostępne jest na panelu moich głośników 5.1 Creative pojawił się dźwięk ku mej uciesze. Oczywiście, jeśli wasze głośniki posiadają wejście na czincze, ostatnia przejściówka nie będzie potrzebna. Wszystko działa świetnie prócz jednego detalu. Akurat w moim przypadku zamiast dwóch głośników bocznych, gra subwoofer + jeden głośnik, podejrzewam jednak, że to kwestia przestawienia ustawień sterownika, będę musiał podłubać.

Nie jestem żadnym specjalistą w tej materii, więc może ktoś z Was zna jeszcze prostszy sposób uruchomienia konsoli na nieco starszym monitorze, mam nadzieje jednak, że komuś powyższy materiał się przyda. Jeśli nie będą Wam przeszkadzać dodatkowe kable, to z pewnością lepiej wydać kilka złotych na końcówki niż kupować nowy monitor. Mi z tego wszystkiego brakuje najbardziej FullHD, wg mnie to najgorsza wada powyższego rozwiązania. Jednak lepiej zaoszczędzić kilkaset złotych niż kupować nowy monitor. Amen.

Wieści z Rozładowani.pl