Raport Garmina, który dostaliśmy na nasze redakcyjne skrzynki jest zaskakujący. Można z niego wywnioskować, że faktycznie sporty zimowe rok do roku straciły na popularności, ale już rowerzyści tłumnie wyjechali na trasy rowerowe.

Globalny spadek aktywności, to dopiero czubek góry lodowej tego co się dzieje – zaawansowane dane zebrane przez miliony urządzeń Garmin noszonych na ciele dają umożliwiają nam przyjrzeć się temu, w jaki sposób pandemia wpływa na osoby prowadzące aktywny tryb życia. Udało się bowiem zaobserwować znaczącą zmianę w podejmowanych aktywnościach, będącą zwrotem o 180 stopni w stosunku do tego, co z reguły działo się na wiosnę.

Przyjrzyjmy się dyscyplinom

W sportach zimowych widać nieprawdopodobny, aż 96-procentowy spadek aktywności narciarstwa i snowboardu oraz zanik typowych wzrostów tych aktywności podczas weekendów. Jest to zupełnie zrozumiałe, w świetle faktu, że popularne ośrodki narciarskie w Colorado i Utah w zasadzie zostały zamknięte z dnia na dzień, zmuszając wiele osób do zmiany planów związanych z wypadem w góry.

SkiSnowboarding

W czasie gdy narciarze przestali pojawiać się na stokach, rowerzyści postanowili kontynuować swoją aktywność. W drugiej połowie marca zanotowano aż 64-procentowy wzrost wirtualnego kolarstwa, co jest niespotykaną dotąd zmianą, także gdy porówna się ją do tego, co działo się w podobnym okresie w roku 2019. W ubiegłym roku bowiem, jazda na rowerze w pomieszczeniu zanotowała 20-procentowy spadek – coraz więcej rowerzystów przy poprawiającej się pogodzie wybierało z oczywistych względów jazdę na zewnątrz.

VirtualCycling

Sprawy zaczynają robić się jeszcze ciekawsze, gdy wyjdziemy poza sporty niszowe i przyjrzymy się codziennym przyzwyczajeniom treningowym ogromnej rzeszy osób starających się po prostu pozostać aktywnym i w formie. Musieli oni na nowo zorganizować swoją aktywność fizyczną. Bieganie na bieżni spadło o 44%, a pływanie na basenie aż o 88%. Czy to jednak oznacza totalne zatrzymanie tego typu aktywności?

źródło i treści: materiały Garmin


Posłuchaj nas!