Różne serwisy mają dostępną inną treść dla użytkowników z różnych krajów. Dzieje się tak z wielu przyczyn, chociażby związanych z prawami autorskimi. Dzisiaj jednak nie o tym, dlaczego treści są blokowane, a o tym, jak te blokady można obejść.

Po co w ogóle obchodzić te blokady. O ile dla serwisu YouTube nie mam danych, o tyle dla Netflixa jest sporo informacji odnośnie wielkości biblioteki filmów oraz seriali dostępnych w różnych krajach. I niech te liczby mówią za siebie, w kontekście tego, czy warto zainteresować się tematem oglądania filmów oraz seriali niedostępnych w Polsce.

  • Polska: 3398
  • Japonia: 5065
  • USA: 5879
  • Kanada: 5730
  • Wielka Brytania: 5673

Dane wziąłem z tego miejsca. Inne źródła (także nowsze) potwierdzają, że te liczby są rzeczywiste. Sytuacja ma się podobnie z innymi usługami takimi jak Hulu, HBO Go, Disney+, ale również YouTube, Instagram. To nie jest tak, że ta treść jest niedostępna tylko dla nas. Problem również pojawia się w drugim kierunku. Jeśli weźmiemy pod uwagę ludzi, którzy chcieliby pooglądać polskie filmy i seriale na naszych lokalnych platformach streamingowych jak ipla, player, vod itd to również okaże się, że się nie da w niektórych krajach. Jak widzisz, temat nie odnosi się jedynie do Netflixa oraz YouTube.

JAK oglądać niedostepne filmy na netflix

I tutaj z pomocą przychodzi VPN, czyli wirtualna sieć prywatna. W skrócie jest to połączenie pomiędzy naszym urządzeniem a serwerem. Bardzo często jest ono szyfrowane więc nikt nie jest w stanie podejrzeć, jakie dane przez takie połączenie są przesyłane. Serwer do którego się łączymy może znajdować się w dowolnym zakątku naszej planety. Dla usług, z których korzystamy takich jak właśnie wspomniany Netflix, jesteśmy użytkownikami łączącymi się z miejsca, w którym znajduje się serwer, z którym jesteśmy połączeni VPNem. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie oglądać bibliotekę Netflixa lub też innej usługi streamingowej, jakbyśmy byli w innym kraju. Jeśli nasz serwer VPN znajduje się w USA, to mamy dostęp do tamtejszej biblioteki, pomimo, że oglądamy filmy lub seriale znajdując się w Polsce. Analogicznie sprawa się ma z polskimi usługami, w przypadku gdy my znajdujemy się na przykład w Niemczech, Holandii czy też Wielkiej Brytanii.

Zobacz także: Jakie Seriale Netflix warto obejrzeć? Oto pełna lista.

treść jest niedostępna w Twoim kraju

Poza serwisami z filmami oraz serialami taka sytuacja, z niedostępną zawartością może nas spotkać również w social mediach. Dla przykładu Instagram nie odtworzy nam muzyki właśnie ze względu na naszą lokalizację. Tutaj sprawa się nieco komplikuje w przypadku aplikacji mobilnych, ponieważ one mogą się nie dać tak łatwo oszukać. Mają dostęp do fizycznej lokalizacji naszego urządzenia na podstawie GPS. Nie ma jednak czego się obawiać. Aplikacja VPN również pozwala na nadpisanie naszych współrzędnych geograficznych i będzie pokazywać, że znajdujemy się w lokalizacji serwera, z jakim się łączymy

Screenshot 20201027 073738 Instagram

Czy przez VPN da się oglądać filmy?

To już zależy od dostawcy VPN, którego wybierzemy. W moim przypadku jest to Surfshark i pozwoliłem sobie sprawdzić jak to wygląda jeśli chodzi o szybkość łącza. Poniżej znajdziesz 2 zrzuty ekranu podczas wykonywania speedtestu. Jak można zauważyć prędkość spadła nieznacznie i podczas oglądania filmów nawet w rozdzielczości 4K nie będzie to przeszkadzało. Dodatkowo możesz zobaczyć jak aplikacja zmieniła moją lokalizację opartą o GPS.

Screenshot 20201027 090416 Speedtest Screenshot 20201027 090518 Speedtest kopia

Jak włączyć VPN na telefonie

Czy to trudne lub czasochłonne aby zacząć korzystać z VPN? Nie. Najlepiej chyba zobrazuje to poniższe nagranie z mojego telefonu ile zajmuje zainstalowanie oraz połączenie się z serwerem.

20201027 085340 1

Jak włączyć VPN na komputerze

Na komputerze wygląda to właściwie identycznie po zainstalowaniu aplikacji Surfshar (do pobrania tutaj). Raptem kilka klików, w których wybieramy interesujący nas serwer i gotowe.

surfshark

VPN działający w tle nie wpływa w wyraźny sposób na czas pracy urządzenia na baterii. Nic takiego nie zauważyłem.

Zmiana lokalizacji GPS na telefonieScreenshot 20201027 090117 Maps Screenshot 20201027 090125 Surfshark

W przypadku zmiany lokalizacji musimy włączyć opcje deweloperskie na telefonie i zezwolić aplikacji na zmianę odczytów z GPS.

To proste

To właściwie wszystko. W momencie, gdy jesteśmy podłączeni do VPN to usługi, z których korzystamy myślą, że znajdujemy się w kraju, w którym mieści się serwer do którego jesteśmy podłączeni. Wszelkie zasoby dostępne tylko dla takich użytkowników są dla nas już w zasięgu ręki bądź palca. Aktualnie u naszego partnera tego artykułu, dla którego testuję usługę jest świetna promocja -81%. Link do promocji dla czytelników DailyWeb znajduje się tutaj. Pamiętajmy jednak, że VPN to nie tylko zmiana naszego wirtualnego miejsca na świecie, ale również ogrom bezpieczeństwa, szyfrowanie naszego połączenia, bezpieczeństwo podczas korzystania z darmowych i otwartych sieci WiFi. W przypadku Surfshark nie dostajemy limitu na ilość urządzeń, które z VPN korzystają. Sam korzystałem już wcześniej z ich usług, dlatego z czystym sercem polecam.