Jak nadążać i nie zginąć w świecie technologii Web Developmentu?

Jak nadążać i nie zginąć w świecie technologii Web Developmentu?

Opublikowano 26.10.2016 12:09 - 2


Postęp technologiczny trwa w najlepsze i nie mowa tutaj o technologiach typu drony czy VR. Obowiązkiem każdego Web Developera czy Web Designera jest śledzenie aktualnych trendów i technologii używanych do tworzenia stron internetowych. Nie tak dawno przecież popularnymi stawały się systemy automatyzacji zadań takie jak Gulp czy Grunt, dziś wypierane przez Webpacki. Technologia tworzenia stron internetowych gna w najlepsze i nie zamierza zwalniać. Dlatego też w głowach developerów powstaje pytanie, jak nadążyć za tymi trendami?

Jak nadążyć i nie zginąć?

O ile samo nadążanie nie jest niczym ciężkim ze względu na zasoby internetu, to pewnie każdy chciałby tracić na to jak najmniej czasu. Co już nie jest prostym zadaniem ze względu na konieczność szukania informacji w różnych źródłach. Ja postaram się pomóc Ci rozwiązać ten problem, raz na zawsze.

RSS

Szczerze mówiąc jest to sposób z którego sam zacząłem korzystać na samym początku przygody z technologiami front-end. Nie używałem wcześniej tej metody gromadzenia informacji, choć wiem, że była ona swego czasu niezwykle popularna. Według mojej skromnej osoby jest to najlepszy sposób śledzenia trendów i technologii. Dla tych którzy nigdy nie słyszeli, bądź słyszeli ale nie używają, a chcieliby.

Do korzystania konieczny będzie tzw czytnik RSS. Ja korzystam czytnika Inoreader integrowanego z przeglądarką Google Chrome, jest on przejrzysty i niezwykle prosty. Na dodatek jest dostępny jako aplikacja Android, dzięki czemu dostęp do swoich RSS posiadam dosłownie wszędzie. Posiada również możliwość zapisywania artykułów poprzez oznaczanie ich gwiazdką.

No ale właściwie do czego tak w zasadzie to służy? – zapytają nieliczni. Subskrybujemy tzw. kanały RSS czyli blogi o interesującej nas tematyce, w tym przypadku Front-end. Po czym dostajemy na jednej stronie uporządkowane chronologicznie artykuły ze wszystkich subskrybowanych przez nas blogów. Zaciekawieni tytułem wpisu możemy podejrzeć jego zawartość, przejść do bloga po pełen artykuł czy zapisać go wspomnianą gwiazdką aby nie zginął w czeluściach internetu.

DailyWeb również posiada własny kanał RSS, więc jeżeli jeszcze nie jesteś naszym subskrybentem, zapraszamy do subskrypcji. Aby znaleźć kanały RSS o tematyce front-end, należy w internecie wyszukać blogi o takiej tematyce i znaleźć ich kanał. Równie dobrą opcją jest wpisanie frazy Front-End RSS w google i zaimportowanie stworzonej już listy kanałów front-endowych. Warto pamiętać, że jeżeli jest to lista anglojęzyczna to warto uzupełnić ją własnoręcznie o polskie pozycje.

Blogi

No właśnie, same blogi. Jeśli dysponujemy odpowiednią chwilą czasu wolnego a nasze RSS świeci pustkami. To warto spożytkować ją na przeszukanie blogów w celu natrafienia na troszkę starszy artykuł. Nie wszystkie technologie front-end rozwijają się w zawrotnym tempie, dlatego warto skorzystać również z tej metody. Dwa szczególnie polecane przeze mnie to http://www.echojs.com/ oraz pozycja skierowana bardziej dla web designerów https://www.smashingmagazine.com/.

Twitter

Sam nie posiadam Twittera, kompletnie nie przemawia do mnie ta idea. Natomiast znam wiele osób korzystających z tej platformy m.in. do śledzenia nowinek technologii Web Developmentu. I sam coraz częściej zastanawiam się nad założeniem konta w celu bycia jeszcze bardziej na topie. Platformy tej nikomu chyba nie trzeba szczegółowo przedstawiać, zna ją chyba każdy, a przynajmniej kojarzy jej logo. Ale w skrócie, śledzimy osoby które “twittują” czyli wrzucają krótkie posty, ot cała filozofia. Lista osób wartych śledzenia znaleziona w internecie dostępna jest pod TYM adresem.

Konferencje oraz Webinary

Aby nie rekomendować, ani szkalować żadnych firm, to po przesłuchaniu kilku webinarów z różnych źródeł, dobrym okazał się jeden od firmy X. Natomiast istnieje w Polsce również firma Y, która na każdym webinarze oczywiście o innym tytule przedstawia identyczny content rekomendując mocno swoje usługi Bootcampa. Mimo wszystko czy jest to konferencja w której udział bierzemy na żywo, czy webinar dostępny w internecie. Jest to dobra okazja do zapoznania się z nowinkami technologicznymi oraz nauki ich. Przykładem może być konferencja TWF organizowana w Krakowie, z której relacje możecie znaleźć na naszym blogu.

Konferencje technologiczne mają miejsce coraz częściej, prelekcje podczas nich dostarczają ciekawych informacji, pomysłów czy rozwiązań. Niestety większość z nich jest płatna, w przeciwieństwie do webinarów dostępnych w sieci. Natomiast te z kolei, ograniczają się do krótkiego czasu trwania.

Jednym słowem

Bycie na bieżąco z technologiami to konieczność. Warto więc sprawdzić wszystkie źródła, gdy wystarczy nam czasu, moim ulubionym sposobem pozyskiwania informacji jest natomiast czytnik RSS. Jak jest w waszym przypadku? Z jakich ciekawych stron/blogów/twitterowiczów/kanałów RSS korzystacie? Być może macie jeszcze jakieś inne metody bycia na czasie? Podzielcie się nimi w komentarzach.

Autor: Radosław Bogusławski

Wieści z Rozładowani.pl