Tak jak wspomniałem, chodzi o pierwsze wejście, po czasie zrozumiemy, o co tutaj chodzi. Znam jednak osoby, które przełączają wykres świecowy na zwykłą linię. Jest to według mnie błąd, ponieważ wtedy nie widzimy wszystkich bardzo wartościowych informacji. Dlaczego wspominam o wykresie świecowym? Ponieważ jest on najczęstszą wartością domyślną ustawioną na giełdach.

Od początku. Może się wydawać, że prosty wykres składający się z jednej linii ma dla nas najwięcej wartościowych informacji. Uważam jednak, że tak nie jest i w tym artykule postaram się wyjaśnić Ci dlaczego.

Wykres Liniowy

Giełdowy wykres liniowy
Wykres Liniowy

Wykres liniowy to nic innego jak połączone ze sobą punkty tworzące linię. Punktem na osi wartości kryptowaluty jest jej wartość na koniec przedziału czasu. Za pomocą dropdownu możemy zmieniać to, jakiemu przedziałowi się przyglądamy. Może być to 1 minuta, 5 minut, 1h, 2h, 1 dzień i tak dalej. Wartości w dropdownie jest o wiele więcej, wydaje mi się jednak, że tego akurat tłumaczyć nie trzeba. Jest jeszcze jeden tym wykresu liniowego — koloruje on powierzchnię pod wykresem, wpływa to jednak tylko na czytelność i nie niesie za sobą dodatkowych informacji.

WYKRES Świecowy

Giełdowy wykres świecowy
Wykres świecowy

Tutaj jednak z pozoru zaczyna się pewne zamieszanie. Co oznaczają te słupki, układające się mniej więcej w to, co widzieliśmy na wykresie liniowym.

To nic trudnego wbrew pozorom. Oś przedziału pozostaje taka sama. Zmienia się tylko ilość informacji w każdym ze słupków. Przyglądając się im, można domyślić się, dlaczego nazywane są świecami.

 Budowa świecy

Posiada dwa cienie — górny i dolny, to te linie. Górny cień mówi o tym, ile wynosiła najwyższa cena oferty, która pojawiła się w danym przedziale czasu. Dolny cień analogicznie — pokazuje nam jaka była najniższa cena. Proste. Korpus świecy natomiast (prostokąt) pokazuje nam jaka była cena na otwarciu przedziału oraz jego zamknięciu. Tutaj możecie zauważyć pewną różnicę. Świeca (najczęściej) czerwona otwarcie ma u góry. Świeca (najczęściej) zielona otwarcie ma z dołu.

Dzięki tym informacjom możemy dowiedzieć się o wiele więcej o aktualnym trendzie ceny bitcoina. Warto jednak pamiętać, że trend będzie zależał od tego, na jaki przedział czasu patrzymy. Może być on chwilowy. Różne strategie kupna/sprzedaży skupiają się na innych okresach czasu, które bierze się pod uwagę.

Na normalnych giełdach pozycja korpusu przy zamknięciu poprzedniego okresu czasu oraz otwarciu następnego pokrywają się ze sobą. W przypadku kryptowalut wcale tak być nie musi. Jest to spowodowane prostym faktem. Giełdy te działają cały czas, nie ma w nich faktycznych godzin otwarcia i zamknięcia. Różnica w poziomie linii spowodowana jest tak zwanym tickiem (czyt. tikiem). Chodzi o to, że zanim kolejny słupek został wyrenderowany, doszło do zmiany ceny. Różnice te raczej nie powinny być znaczne.

Najczęściej będziecie mogli spotkać dwa typy wykresów świecowych, z wypełnionymi korpusami bądź pustymi. Z tego, co mi wiadomo, zależna od tego jest jedynie czytelność wykresu :)

Heiken Ashi

Wykres z pozoru bardzo przypominający ten świecowy. Jeśli jednak zestawimy je obok siebie, już wizualnie będziecie w stanie stwierdzić, że czymś różni się od normalnego wykresu świecowego kursu bitcoina do złotówki:

giełdowy wykres Heiken Ashi
Heiken Ashi
Giełdowy wykres świecowy
Wykres świecowy

Heiken Ashi jest specjalnie obliczanym wykresem świecowym. Wizualnie jest taki sam. Jego słupki posiadają korpus, cień górny i dolny. Wartości, które wskazują, są natomiast inne i oblicza się je w następujący sposób:

HA Maksymalna: MAX(Maksymalna, HA Otwarcie, HA Zamknięcie) czyli największa wartość z trzech wymienionych

HA Otwarcie: [HA Otwarcie(poprzedni okres) + HA Zamknięcie(poprzedni okres)]/2 czyli środek poprzedniej świecy

HA Zamknięcie: (Otwarcie+Maksymalna+Najniższa+Zamknięcie)/4 czyli średnia cena w danym przedziale czasu

HA Minimalna: MIN(Minimalna, HA Otwarcie, HA Zamknięcie) czyli minimalna wartość z 3 wymienionych

HA w powyższych formułkach oznacza Heiken Ashi. Musicie zwrócić uwagę, że wartości z HA w nazwie to nie to samo co wartości bez. HA Otwarcie, nie jest równe zwykłemu Otwarciu.

Heiken Ashi często nazywane jest ulepszonym wykresem świecowym. Pozwala lepiej odczytać trend, a więc także podjąć odpowiednią ;) decyzję.

Wykres słupkowy

Giełdowy wykres słupkowy
Wykres słupkowy

Wiedząc, jak działają wykres liniowy, świecowy, Heiken Ashi dla bitcoina oraz innych kryptowalut nie powinien być dla Ciebie tajemnicą wykres słupkowy. Przynajmniej teraz.

Łatwo się domyślić, co oznaczają w nim linie poziome (Maksymalna oraz minimalna cena), pionowe (Otwarcie, zamknięcie) oraz ich kolor — spadek/wzrost.

Słowo końcowe

Pod każdym z powyższych wykresów mogłeś zobaczyć pewne dodatkowe słupki. Informują one o tym, jak duża ilość waluty została wymieniona w konkretnym okresie czasu. Zrzuty ekranu pochodzą z serwisu BitBay.net. Posiadając u nich konto, dostaniesz do dyspozycji o wiele więcej narzędzi, służących do nanoszenia pomocnych informacji na wymienione powyżej wykresy. To jednak temat na osobny artykuł.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu giełdy kryptowalut nie będą już dla Ciebie zaskoczeniem. Przynajmniej czytanie wykresów, ponieważ zmiany kursu to inna sprawa :)

Dzięki współpracy z BitBay mogłem przybliżyć wam temat związany z czytaniem wykresów. BitBay to giełda kryptowalut, którą można polecić. Dlaczego? Nie każdy posiada tytuł Najlepszej Giełdy Kryptowalut 2017 (Cryptocurrency World Expo). A co ważniejsze nie każdy jest sygnatariuszem Kanonu Dobrych Praktyk stworzonego przy Ministerstwie cyfryzacji. Oznacza to, że BitBay zobowiązuje się do przestrzegania zasad ustalonych przez Ministerstwo.

Jak czytać wykresy możecie również sprawdzić na stronie Bitbay:

https://bitbay.net/pl/pomoc/gielda/co-oznaczaja-symbole-na-wykresie-gieldy


Tekst jest częścią naszego cyklu Extra tydzień z Bitcoin. Materiał powstał dzięki BitBay.net 


Posłuchaj nas!