Izraelczycy chwalą się, że są w stanie odblokować każdy iPhone

Izraelczycy chwalą się, że są w stanie odblokować każdy iPhone

Opublikowano 18.06.2019 12:53 -


Łamanie zabezpieczeń telefonów jeszcze kilka lat temu było wielkim tematem tabu. Próżno było szukać firm, które otwarcie się przyznawały do takich czynności. Czasy się jednak zmieniają i teraz takie podmioty chwalą się swoimi osiągnięciami za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Mówimy oczywiście o takich łamaniach na zlecenie służb, a nie na zlecenie osób prywatnych, bo to osobna kwestia. Rzecz jasna taka służba może wystąpić z wnioskiem do producenta urządzenia o jego odblokowanie. Siłą rzeczy taka czynność trwa długo, dlatego firmy specjalizujące się w łamaniach zabezpieczeń prężnie się rozwijają. Jedną z nich jest izraelski Cellebrite.

Firma kilka dni temu ogłosiła nową wersję swojego oprogramowania. Nazywa się Universal Forensic Extraction Device lub też UFED Premium. Cellebrite zapewnia, że narzędzie to może odblokować dowolne urządzenie z systemem iOS 7-12.3. Jest to istotne, bo najnowsza wersja iOS została wydana niespełna miesiąc temu. iOS nie stanowi problemu, podobnie jak Android, firma radzi sobie sprawnie z Samsungiem S9. Nikt inny nie upublicznił takich informacji. Niewątpliwie taka publikacja jest niczym rzucenie rękawic wszystkim producentom telefonów, aby ci pracowali nad bezpieczeństwem swoich urządzeń.

„Cellebrite z dumą przedstawia #UFED Premium! Ekskluzywne rozwiązanie dla organów ścigania w celu odblokowania i wyodrębnienia danych ze wszystkich urządzeń iOS i tych z systemem Android. Jest to jedyne rozwiązanie tego typu”.

Warto przypomnieć, że jesienią ubiegłego roku Apple przygotowało aktualizację, która praktycznie zablokowała możliwość włamania się do systemu. Mamy więc do czynienia z pewnego rodzaju zabawą w kotka i myszkę. Teraz pozostaje czekać na odpowiedź Apple. Wszystko jest oczywiście legalne i – teoretycznie – bezpieczne, bo przestępców trzeba ścigać. Gorzej, jak takie narzędzie trafi w niepowołane ręce.

Wieści z Rozładowani.pl