Samsung ISOCELL Bright HMX – nowy sensor o rozdzielczości 108 mpx

Samsung ISOCELL Bright HMX – nowy sensor o rozdzielczości 108 mpx

Opublikowano 13.08.2019 11:31 -


Jeszcze do niedawna rozdzielczość aparatów w smartfonach pozostawiała wiele do rzeczenia. W ostatnim czasie jednak nowa technologia rozwinęła się na tyle, że piksele zaczęliśmy liczyć w dziesiątkach.

Jak widać i to znudziło się producentom, Samsung i Xiaomi zapowiadają bowiem 108-pikselowy aparat ISOCELL Bright HMX! Współpraca chińskiej i koreańskiej marki zaowocowała sensorem z rekordową rozdzielczością w przypadku fotografii mobilnej. Gdzie po raz pierwszy będzie można przetestować nowy aparat?

Samsung i jego sensor ISOCELL Bright HMX

Zaledwie w ubiegłym roku na rynku pojawiły się aparaty o rozdzielczości 48 mpx, które były wytworem Sony. Teraz jednak to koreański producent postawił sobie za cel przebicie swojego poprzednika i to ze zdwojoną mocą! Samsung, prezentując sensor o rozdzielczość 108 mpx, który niedługo ma pojawić się w pierwszym smartfonie, może okazać się prawdziwym hitem. Piksele zostały umieszczone na matrycy przekraczającej 1”, która pozwala na zebranie zdecydowanie większej ilości światła niż do tej pory. Co to w rzeczywistości zmieni podczas robienia zdjęć?

Mają być one nie tylko jaśniejsze, ale również bardziej szczegółowe. Wielkość piksela wynosi zaledwie 0,8 mikrometra, co powinno przekonać prawdziwych pasjonatów fotografii mobilnej do wypróbowania tego egzemplarza. Cała matryca ma działać w technologii Tetracell, czyli grupować piksele w blogi 2 × 2 i dopiero wtedy informować o kolorze. Dzięki temu zdjęcia powstają w rzeczywistości w rozdzielczości 27 mpx, czyli ¼ maksymalnej rozdzielczości. Poza tym pojawi się system inteligentnego odszumiania w trybie nocnym, poprawiona jakość oraz wymuszenie działania w trybie 108 mpx. Brzmi świetnie, prawda?

isocell bright hmx

Dużym atutem będzie również możliwość nagrywania video w rozdzielczości 6K, jednak tylko w urządzeniach do tego dostosowanych. Matryca potrzebuje wsparcia oprogramowania oraz procesora, które w trybie rzeczywistym musiałyby odpowiednio skalować cały obraz. Na takie rozwiązanie trzeba będzie więc jeszcze poczekać.

Xiaomi Mi Mix 4 pierwszym smartfonem z ISOCELL?

W sieci nie brakuje plotek dotyczących udziału Xiaomi w procesie tworzenia nowej technologii. Wynika z nich, że producent jako pierwszy będzie mógł wykorzystać wspomniany sensor w kolejnym flagowcu. Wszystko wskazuje na to, że to Mi Mix 4 zostanie wyposażony w ISOCELL Bright HMX, dzięki czemu marka Xiaomi będzie mogła szczycić się aparatem o najwyższej rozdzielczości.

isocell bright hmx

Masowa produkcja ma ruszyć jeszcze w tym miesiącu, więc być może niebawem poznamy szczegóły dotyczące wykorzystania unikatowego sensora od Samsunga.

Wieści z Rozładowani.pl