Lubię moją pracę za sprawą takich właśnie odkryć. Nigdy nie pomyślałbym, aby poszukać podobnego urządzenia, a nawet gdybym znalazł, wątpię, bym się skusił do jego zakupu. Praca redaktora pozwala dotknąć i wypróbować rozwiązań nietypowych, z którymi wcześniej nie miałem w ogóle styczności. Wracając jednak do recenzji Iriscan Desk 5 Pro…

Iriscan Desk 5 Pro – alternatywa dla skanera? (pierwsze wrażenia)

Słowem wstępu

Nawiązując do moich pierwszych wrażeń, potwierdzę, że urządzenie pomimo dość intensywnego wykorzystywania w normalnej pracy biurowej, przenoszenia i składania, wygląda jak nowe. Mechanizm działa z takim samym oporem i składa się na płasko. W gruncie rzeczy nie ma w tym urządzeniu za dużo elementów, które mogą ulec uszkodzeniu ze względu na swoją prostotę – to duża zaleta!

Miałem trochę problemu jak wam pokazać działanie tego skanera, ponieważ skanowanych firmowych dokumentów wam nie mogę wstawić. Skany zatem będą pochodzić z moich prywatnych rzeczy, ale odnosić się będę do testów wykonywanych w biurze. Zachęcam również do ściągnięcia wstawianych plików w celu przekonania się jak wygląda ebook albo jak dobrze działa OCR w Iriscan Desk 5 Pro. W poniższym linku znajdziecie błyszczącą okładkę z funkcją OCR, kawałek Harrego Pottera w PDF i ebub.

Link do próbek

Dla domowego zacisza

Jak już wspomniałem na początku, urządzenie wydaje się być stworzone dla firm, ale i w domowym zaciszu znajdzie się dla niego miejsce. Świadomość takiego rozwiązania, może również podsunąć jakiś pomysł na mały biznes.

proby skanowania 4

W prywatnym użytkowaniu najczęściej będziemy korzystać ze skanowania książek, instrukcji, czy frontów unikalnych rzeczy. Większość książek jest już dostępna w formacie ebooka, ale wszelaka literatura naukowa czy też nietuzinkowa już nie. Osobiście posiadam Motocyklistę Doskonałego w wersji papierowej, ale nigdy nie miałem siły by chodzić z książką przy sobie codziennie. Zeskanowanie go do wersji cyfrowej epub i wrzucenie na czytnik rozwiązało wszystkie problemy.

Iriscan Desk 5 Pro przydał się również innym. Mam dość nietypowe auto, do którego ciężko o instrukcję w PDF z funkcją wyszukiwania tekstu, mam ją jednak w wersji papierowej. Nigdy nie miałem jednak sił, aby spędzić dobrych kilka godzin przy skanerze, bo przecież trzeba skanować to ręcznie. Z Iriscan Desk 5 Pro zajęło to kilkanaście minut i zaledwie w kilku stronach musiałem ręcznie poprawić krawędź. Mógłbym nawet określić tą pracę mianem przyjemności. Funkcja usuwania palców działała tutaj poprawnie, choć zostawiła pewien cień na stronach.

Dla osób pracujących z osobami niedowidzącymi może przydać się funkcja skanowania książek/tekstu do mp3. Próbkę takiego tekstu możecie posłuchać poniżej. Jak dla mnie efekt jest świetny, jak na tak niewielką ilość pracy jaką musiałem w to włożyć.

Do biura

W pracy urządzenie to rozwija skrzydła i niemal każda z jego funkcjonalności ma swoje zastosowanie.

Skanowanie dokumentów

To podstawowa, ale jakże istotna funkcja. W porównaniu do typowego skanera Iriscan Desk 5 Pro wyróżnia się jakością skanowanych dokumentów (przede wszystkim na błyszczącym papierze), szybkością działania i funkcją OCR, która działa nadwyraz dobrze. O ile szybkość skanowania i jakość OCR zależy mocno od modelu i oprogramowania tradycyjnego skanera, o tyle skanowanie kolorowej i błyszczącej strony tytułowej to problem ze względu na stosowaną technologię. Iriscan Desk 5 Pro bazuje na kamerze, zatem możemy swobodnie sterować oświetleniem tak, aby uniknąć jakichkolwiek odbić.

Skanowanie wielu dokumentów jednocześnie

Zawsze jest problem z wszelakimi paragonami i dokumentami termicznymi. Z czasem one blekną, dlatego trzeba robić ich kopie. Iriscan Desk 5 Pro znajduje wiele dokumentów na polu roboczym i eksportuje je jako oddzielne strony 1 pliku PDF. Bardzo wygodna funkcja. Automatyczne podbicie kontrastu działa na paragonach różnie, dlatego trzeba samemu zdecydować czy chcemy z tej funkcji korzystać, czy nie.

Skanowanie książek do PDF z funkcją wyszukiwania tekstu

Funkcja tak samo przydatna jak w warunkach domowych, ale tutaj skanowaliśmy instrukcje obsługi, które można było rozesłać do kilku osób, aby miały zawsze przy sobie.

Skanowanie wizytówek

Jest to zdecydowanie mój faworyt na najlepszą funkcję tego skanera. Wprowadzanie wizytówek do kontaktów to najbardziej znienawidzona praca po wszelakiego rodzaju targach, gdzie otrzymuje się ich kilkadziesiąt dziennie.

oprogramowanie iriscan desk 5 pro 11

Iriscan Desk 5 Pro dostarczany jest wraz z dodatkowym oprogramowaniem Cardiris, który pozwala zeskanować wiele wizytówek w tym samym czasie, rozpoznać zapisane w nich dane i wyeksportować ów informacje wraz ze zdjęciem do systemów zewnętrznych. Ja przetestowałem opcję Google i działało to poprawnie. Czasem jedynie potrzebna była pewna korekta zazwyczaj polskich znaków.

Inne funkcje

Poza powyższymi Iriscan Desk 5 Pro może skanować dokumenty tożsamości i eksportować zawarte w nich informacje do plików excel, czytać kody kreskowe i streamować video.
W firmie nie skanujemy dokumentów osobistych, a tym bardziej nie musimy przechowywać takich danych. Opcja oczywiście działa, ale ja nie widzę specjalnego zastosowania. Czytanie kodów kreskowych również wydaje mi się zwyczajnym dodatkiem do oprogramowania, bo nie sądzę, aby ktoś kupił sprzęt za 1500 zł, aby skanować kody – są do tego tańsze i prostsze skanery.

Co do nagrywania video i przesyłania go przez platformy online, to podobnie jak powyższe, myślę, że są lepsze urządzenia do tego zadania. Iriscan Desk 5 Pro pomimo 12Mpx i dużej rozdzielczości pozyskiwanego video cierpi na małą ilość klatek i ogólną jakość. Przykład znajdziecie powyżej. Myślę, że to fajna opcja jako dodatek, a nie główne zastosowanie.

Ostateczny wynik 10:1

Skąd ten wynik? Na 10 punktów przewagi Iriscan Desk 5 Pro, o których pisałem, znalazłem 1 punkt dla typowego skanera. Jest nim praca w sieci, a co za tym idzie obsługa przez wiele komputerów naraz. Wiem, że gryzie się to z wizją przenośnego urządzenia, które zasilanie bierze z USB, a nie zewnętrznego zasilacza, ale czasem zabrakło mi obsługi po sieci.

Iriscan desk 5 pro 4

Biurowy must have

Jeżeli w firmie skanujecie, albo kopiujecie dużą ilość dokumentów, to jest rozwiązanie dla was. Nie dość, że będziecie bardziej eko i zaoszczędzicie pieniądze (jeżeli kopiujecie), to jeszcze otworzycie sobie drogi do uproszczenia wielu innych prac wewnątrz firmy – od wprowadzania danych z wizytówek po skanowaniu wielostronicowych instrukcji.