Iriscan Desk 5 Pro – co to jest?

Z technicznego punktu widzenia jest to 12Mpx kamera zawieszona na pewnej wysokości w składanym stojaku przypominającym lampkę biurkową. Obok obiektywu znajduje się oświetlenie LED o 3 stopniach świecenia, które kontrolujemy ręcznie za pomocą przycisku na frontalnej krawędzi. I w gruncie rzeczy to byłoby na tyle. Proste prawda?

Iriscan pro 8

Iriscan Desk 5 ma dodatkowo w zestawie czarną gumowaną matę, która ma ułatwić oprogramowaniu skanowanie, oraz (tylko wersja PRO) zewnętrzny przycisk dla lepszej ergonomii pracy. Kamera wykonana jest poprawnie w czarnym satynowym wykończeniu i sprawia wrażenie bardzo solidnego kawałka elektroniki. Po złożeniu urządzenia na czas nieużywania zajmuje ona tyle miejsca co nic. Jest to zatem pierwszy duży plus względem klasycznego skanera A3, który byłby wielki.

Druga zaleta tego rozwiązania to brak zewnętrznego zasilania. Takie rozwiązanie popiera ideę, aby był to przenośny skaner dokumentów.

Iriscan Desk 5 Pro – co to potrafi?

Warto zauważyć, że dostarczona do testów wersja Pro w odróżnieniu od podstawowej potrafi o wiele więcej:

  • skanowanie dokumentów do rozmiaru A3 (wydaje mi się, że pole widzenia jest trochę większe)
  • skanowanie książek
  • rozpoznawanie języka, czyli OCR dla 137 języków
  • skanowanie wielu dokumentów naraz
  • 3s na skan A4
  • możliwość pracy jako kamerka internetowa
  • czytanie wizytówek i ich eksport na zewnątrz
  • czytanie kodów kreskowych
  • rozpoznawanie paszportów i dowodów

W tym momencie jestem w stanie pokazać już jedną rzecz, której jednak nie potrafi – oprogramowanie nie działa pod MacOs. Uruchamiam zatem stacjonarkę w ruch i instaluje oprogramowanie.

Pierwsze próby

Nie będę ukrywał, że nie miałem czasu po rozpakowaniu, aby skanować książek. Mimo to jestem pozytywnie zaskoczony pierwszymi próbami. Jakość skanowanego dokumentu w kolorze to kompletnie inna liga niż biurowy skaner na najwyższych ustawieniach. Nawet błyszczący materiał nie powoduje problemu. Aplikacja na pierwszy rzut wydaje się być bardzo intuicyjna. Do pierwszych prób, po prostu uruchomiłem aplikację i zrobiłem kilka skanów.

Iriscan pro 6

Plan na testy mam prosty. Przyniosę Iriscan Desk 5 Pro do firmy, gdzie skanuje się na potęgę dokumentów do pdf, jpg i innych cyfrowych formatów. Zobaczymy, co powiedzą na to osoby, które na co dzień pracują z przemysłowym skanerze.


Posłuchaj nas!