iPhone 12 z procesorem A14 znów podniesie poprzeczkę

iPhone 12 z procesorem A14 znów podniesie poprzeczkę

Opublikowano 17.03.2020 9:02 -


Fakt, że nowe procesory Apple podnoszą poprzeczkę wydajności, do której reszta producentów goni przez następny rok to już standard. Nic nie wskazuje, by w tym roku miało być inaczej. A14, bo taki numer otrzyma nowy procesor, będzie taktowany z częstotliwością ponad 3GHz. W połączeniu z hermetycznym iOS oznacza to płynność, do jakiej już zdążyliśmy się przyzwyczaić.

Apple przygotowuje się do prezentacji nowej serii iPhone’ów, która jest zaplanowana już wkrótce – więcej szczegółów brak. Wraz z nią pojawi się nowa, szybsza, zużywająca mniej energii seria procesorów, która otrzyma w tym roku oznaczenie A14. Jakie są możliwości i jakie wykręcił wyniki?

Apple A14

Chwilę przed wprowadzeniem na rynek iPhone’ów 12 pojawiły się wyniki testów wydajnościowych nowych procesorów w Geekbench. Nadchodzący procesor A14 to pierwszy procesor Apple, który przekroczył próg częstotliwości zegara powyżej 3,0 GHz.

Komentarze pod wynikami wskazują, że nowy Apple A14 będzie znacząco bardziej wydajny, niż A12X, który dziś jest najwydajniejszym procesorem Apple. Całe “wow” w tym, że Apple montuje go jedynie w tabletach jak iPad Pro 12,9, które mają całkowicie inne możliwości, chociażby pod kątem odprowadzenia ciepła. A12X z ośmioma rdzeniami, uzyskał 1110 punktów w teście jedno-rdzeniowym i 4568 punktów w teście wielordzeniowym. A13 Bionic, który napędza zeszłoroczne iPhone 11 Pro, osiągnął w teście jednordzeniowym 1330 punktów, ale w wielordzeniowym “jedynie” 3435.

W Geekbench chipset A14 wykręci znacząco wyższe wyniki – 1 658 w teście jednordzeniowym i 4 612 w teście wielordzeniowym.

Aby znacząco wyższa wydajność nie spowodowała skrócenia czasu pracy na baterii, z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że A14 będzie wyprodukowany w 5nm procesie technologicznym. Pozwoli to zejść z zapotrzebowania na energię oraz ilości ciepła, jakie produkuje procesor.

Całość może nie jest zaskoczeniem, bo tak jak pisałem na wstępie, jest to pewnego rodzaju standard, że Apple wypuszcza nowy procesor, który reszta goni. Uważam, że responsywność i płynność działania iOS wynika bardziej z jego hermetyczności. Wydajność procesora i śrubowanie wyników ma na celu jedynie pokazać możliwości u utrzeć nosa.

Wieści z Rozładowani.pl