iPhone 12: statystyczny Polak zarobi na flagowca Apple w 28 dni, Niemiec – w 9 dni [Zestawienie]

Opublikowano 14.10.2020 13:39 Aktualizacja: 14.10.2020 13:40 -


Corocznie Picodi przygotowuje raport, który pokazuje ceny iPhone'a na tle poszczególnych zarobków w różnych krajach. Tak samo jest i w tym roku, a raport ukazuje, że Polak musi pracować na flagowca od Apple 28 dni, a nasi zachodni sąsiedzi zaledwie 9. Jest lepiej niż rok temu (wtedy Polak musiał pracować 33 dni).

Bez wątpienia ceny iPhone'a od zawsze szokują, ale w tym roku, zapewne za sprawą koronawirusa, ceny zostały utrzymane na podobnym poziomie, co w roku ubiegłym.

Analitycy Picodi.com zestawili ceny iPhone 12 Pro (128 GB) z przeciętnym wynagrodzeniem w kilkudziesięciu krajach i policzyli, jak długo muszą pracować mieszkańcy poszczególnych państw, aby zarobić na nowego flagowca od Apple.

iphone index 2020 pl

Oficjalna cena iPhone 12 Pro w wersji 128 GB w Polsce będzie wynosić 5199 zł. Przy czym w pudełku z tegorocznym flagowcem kupujący nie znajdzie ani ładowarki, ani słuchawek.

Według najnowszych danych GUS przeciętne wynagrodzenie w naszym kraju wynosi 5338 zł brutto (3851 zł netto). Oznacza to, że statystyczny Polak musiałby przepracować 28,3 dnia, aby pozwolić sobie na zakup iPhone’a 12 Pro (i nic przy tym nie jeść). W porównaniu z zeszłorocznym Indeksem wynik Polski polepszył się o 3,5 dnia.

Wysokie zarobki w Szwajcarii pozwalają zarobić na iPhone’a w 4,4 dnia. Statystyczna amerykańska pensja umożliwi zakup tego gadżetu po 6,1 dnia w pracy, a z kolei przeciętny Australijczyk i mieszkaniec Luksemburgu mogą mieć iPhone 12 Pro już po 6,6 dnia.

Najgorszy wynik wśród krajów, w których znana jest cena iPhone’a 12 Pro, należy do Indii i Meksyku: w tych krajach przeciętny mieszkaniec musi odkładać na nowego iPhone’a 54,4 dnia. W Rosji oraz Czarnogórze nowy gadżet jest wart odpowiednio 47,5 oraz 47,3 dnia roboczego.

Metodologia i źródło danych

Wskaźnik iPhone’a 2020 został obliczony na podstawie oficjalnych cen iPhone’a 12 Pro (z pamięcią 128 GB), podanych przez lokalne oddziały Apple lub autoryzowanych sprzedawców. Przeciętne wynagrodzenia pochodzą ze stron internetowych urzędów statystycznych lub odpowiednich ministerstw i są aktualne na dzień upublicznienia cen iPhone’a w danym kraju. Płace netto uzyskano za pomocą lokalnych kalkulatorów wynagrodzeń. Miesięczne wynagrodzenie podzieliliśmy przez 21 – średnią liczbę dni roboczych w miesiącu. W krajach, gdzie urzędy statystyczne posługują się stawkami tygodniowymi, wynagrodzenie podzieliliśmy przez 5.

/informacja prasowa/

Wieści z Rozładowani.pl