iPad 2021 z ekranami OLED oraz miniLED - warto poczekać z zakupem

Opublikowano 25.11.2020 8:10 -


iPad Pro pod wieloma względami bije na głowę smartfony tego producenta. Większa częstotliwość odświeżania obrazu, przeważnie większa wydajność, obsługa rysika, a od niedawna dużo bardziej dopasowany system iPadOS. Pod jednym względem jednak odstawał on od wewnętrznej konkurencji - wyświetlacz. W momencie, gdy iPhone wyposażony jest od dawna w ekran OLED, iPad cały czas bazuje na IPS. Pod koniec 2021 roku ma się to zmienić, czy warto zatem wstrzymać się od wymiany wysłużonego iPada? Myślę, że tak.

iPad ewoluował z wydajnej zabawki do domu do narzędzia pracy, którego wielu z nas używa w zastępstwie laptopa. Nie dziwi zatem kierunek rozwoju tego sprzętu w kierunku coraz większej produktywności. Choć wielu grafików chwaliło wyświetlacz stosowany w iPad Pro, nadal odstawał on od OLED charakteryzujący się dużo lepszym kontrastem.

Early iPad - miniLed, Late iPad - OLED

Szczątkowe informacje oraz znalezione raporty mówią, że gigant z Cupertino pracuje nad wyświetlaczem mini LED, który firma ma zaadoptować do większości swoich urządzeń. Pierwszym z nich ma być nadchodzący iPad Pro na początku 2021 roku.

iPad Pro

Raptem pół roku później ma się ukazać wersja wyposażona w OLED, która moim zdaniem wydaje się być dużo lepszym wyborem. Taki ekran stosowany jest w większości topowej konkurencji z Androidem, jak i iPhone Pro i sprawdza się wyśmienicie. Panele OLED mają być pozyskiwane od Samsung Display i LG Display. Oznacza to niezmienny łańcuch dostaw, bowiem obie te firmy dostarczają również panele OLED do Apple dla modeli iPhone 12.

miniLED nie tylko do iPad Pro

Ten sam raport dodaje, że Apple zacznie aktywnie korzystać z paneli Mini LED w latach 2021/2022. To w tym okresie mają one trafić do przyszłych laptopów MacBook i komputerów iMac. Brak jednak dokładniejszego harmonogramu.

A45A49DF 324A 4D37 900B 17025098681C

Dziwi trochę polityka Apple, która zakłada wprowadzenie 2 rodzajów wyświetlaczy do przyszłych iPad, ale można się spodziewać, że np. do wersji 12,9" trafi miniLED, a do 10" OLED. Uzyskanie wyświetlaczy OLED o dużej przekątnej znacznie podwyższa koszt produkcji, dlatego taki podział jest bardzo prawdopodobny.

2023 - microLED

Mini-LED wydaje się przystankiem w kierunku microLED, czyli technologią, nad którą Apple pracuje od 2018 roku. MicroLED jest pierwszą technologią, która poważnie może zagrozić pozycji OLED w świecie wyświetlaczy. Łączy ona niemal nieograniczony kontrast przy wszystkich zaletach wyświetlaczy LED nad OLED.

ipad

Niezależnie od tego, w jakim kierunku pójdzie Apple i czy faktycznie otrzymamy 2 nowe wyświetlacze w tabletach tego producenta, myślę, że warto się wstrzymać z wymianą dotychczasowego modelu do premiery na początku następnego roku. Przeskok z IPS na miniLED będzie zauważalny dla każdego, niezależnie czy gracie, czy pracujecie na iPad.

Wieści z Rozładowani.pl