iOS 14 już dzisiaj - co nowego niesie system i... dlaczego nie aktualizować dzisiaj swojego iPhone'a?

Opublikowano 16.09.2020 12:02 Aktualizacja: 16.09.2020 12:06 -


Wczorajsza konferencja Apple Event 2020 przyniosła trochę nowego sprzętu. Na koniec jednak Tim Cook zapowiedział, że już dzisiaj pojawią się najnowsze wersje systemów operacyjnych: iOS 14, iPadOS 14 i tvOS 14. Jakie nowości niosą te systemy?

Przede wszystkim iOS 14 to widgety. Tak, osławione widgety, które od zawsze są w Androidzie, a do iOS wskakują dopiero teraz. Czy potrzebnie? Jako wierny miłośnik iOS jestem przeciwny, sam jestem też ciekawy, czy będę z nich korzystał.

iOS 14 - kiedy aktualizacja będzie dostępna?

Pliki aktualizacyjne powinny być dostępne w godzinach wieczornych, zazwyczaj Apple wypuszcza update około godziny 19 czasu polskiego. Wtedy też powinny być dostępne aktualizacje do iPadOS i tvOS.

Nie aktualizuj dzisiaj swojego iPhone'a

To zdanie będę powtarzał jak mantrę zawsze, kiedy wychodzą aktualizacje nowych systemów od Apple. Chodzi oczywiście o "nowe" w znaczeniu numerka. Aktualizacje w obrębie 13 nie stanowią problemu, jednak pojawienie się czternastki oznacza jedno - duże zainteresowanie. W związku z tym szanse na pobranie dzisiaj aktualizacji w sensownym czasie są znikome, a i ryzyko duże. Obciążenie serwerów Apple dzisiaj wieczorem jest pewne, jak śmierć i podatki, jednak jest też ryzyko związane z nową wersją. Pomimo kilku wersji beta nowego iOS zawsze może dojść do czegoś nieprzewidywalnego. Jeśli boicie się, to odradzam pośpiech i odczekanie 2-3 dni, podczas których ewentualne mankamenty systemu wyjdą na jaw. Przynajmniej powinny wyjść na jaw.

ios14

iOS 14 co przyniesie nowy system?

Bez problemu będziemy mogli wyświetlać informacje z aplikacji takich jak zdjęcia, booking na ekranie początkowym. Pogoda oczywiście też znajdzie dla siebie miejsce. Biblioteka widgetów jest ogromna, a każdy znajdzie coś dla siebie.

OBRAZ W OBRAZIE NA IPHONIE

Zrzut ekranu 2020 06 22 o 19.11.45

Kolejna nowość w iOS 14 to obraz w obrazie, coś, co znane jest z iPadOS zostaje przeniesione na iPhone’a.

iOS 14 - nowe memoji na pokładzie

Nowa wersja systemu to także nowe memoji, zobaczcie, co dzisiaj wskoczy do iOS:

memoji

IPADOS 14 – NOWOŚCI: WIDGETY NA IPADZIE!

Widgety! Podobnie, jak w przypadku iOS 14, tak i w systemie operacyjnym na iPady otrzymujemy możliwość umieszczania widgetów na ekranie. Przydanta funkcja, chyba nawet bardziej, niż w przypadku iPhone’a.

wwdc iPadOS 8

ROZMOWY FACETIME NA IPADZIE

Wreszcie spora zmiana – podczas rozmów przychodzących nie dostaniemy zakrytego całego ekranu, bo “ktoś dzwoni”. Do tej pory nawet jak pracowaliśmy nad jakimś projektem, kiedy dzwonił telefon – cały ekran pokrywał się FaceTime’em. Teraz otrzymamy skromny pasek w górnej części ekranu.

wwdc iPadOS 9

NOWA WERSJA KALENDARZA W IPADOS 14

Tutaj wiele nie trzeba mówić – wygląda to tak, jakby designerzy Apple ostro wzorowali się na… Fantastical.

wwdc iPadOS 6

APPLE PENCIL NA NOWO

To ma być rewolucja. Rozpoznawanie pisma ręcznego ma być o wiele bardziej przyjazne. Podczas konferencji WWDC zapewniono, że będzie to bardziej komfortowe od pisania na klawiaturze. Cóż, nie mogę się doczekać testowania tej funkcji, gdyż pisanie na klawiaturze ekranowej zazwyczaj mnie dobija.

Wieści z Rozładowani.pl