Czego możemy się spodziewać? Na pewno NIE wielu rewolucyjnych zmian. I dobrze, bo chociaż iOS 11 w chwili premiery był wręcz napakowany nowymi „ficzerami” (zwłaszcza w przypadku iPada), przeszedł on do historii jako najbardziej problematyczna wersja systemu. Nic więc dziwnego, że „dwunastka” miała przede wszystkim skupiać się na naprawianiu błędów swojego poprzednika, a nie na dostarczaniu nowych funkcji. Trzeba przyznać, że (przynajmniej na pierwszy rzut oka) robi to naprawdę nieźle!

ios 12

Główną zaletą iOS 12 od początku miała być wydajność. Według zapewnień twórców, nowy iOS miał zapewnić użytkownikom nawet 40% szybsze uruchamianie aplikacji i do 70% szybsze uruchomienia aparatu. I choć trudno jest powiedzieć, w jakim stopniu te liczby mają się do rzeczywistości, trzeba przyznać, że różnica jest widoczna gołym okiem. Po zaledwie kilku godzinach od aktualizacji mam wrażenie, że mój niemal 3-letni iPhone 6s wyraźnie przyśpieszył. I choć jak dotąd nie miałam z nim jakichś większych problemów (jeśli chodzi o wydajność), płynność, z jaką teraz przełącza się między zadaniami, wydaje się większa. iOS 12 sprawia wrażenie znacznie stabilniejszego od poprzednika. A o to właśnie chodziło!

Nie oznacza to jednak, że w IOS 12 nie znajdziemy niczego nowego

Oprócz poprawy wydajności, nowy iOS serwuje nam także kilka nowych funkcji. I choć trudno mówić tu o czymś bardzo innowacyjnym czy zmieniającym życie, z pewnością znajdziemy tu kilka ciekawych zmian. Do najważniejszych należą: grupowanie powiadomień ze względu na aplikację, narzędzia do ograniczania czasu spędzanego przed ekranem (odpowiedź na googlowskie „Wellbeing”), dodanie do Face Time opcji grupowej konwersacji oraz usprawnienia dotyczące prywatności i bezpieczeństwa. Pełną listę nowości prezentowaliśmy zresztą już przy okazji premiery wersji beta.

iOS 12 – urządzenia

Dobra wiadomość jest taka, że nowej aktualizacji nie towarzyszy żadne nowe ograniczenie wparcia. iOS 12 dostępny jest dla wszystkich iPhone od modelu 5s w górę, iPadów Touch 6 oraz iPadów Pro 1 i 2 generacji, iPada 5 generacji, iPada Air i Air 2 oraz iPadów Mini 2-4. Nowa wersja systemu jest wręcz wskazana dla starszych modeli urządzeń, które wyraźnie zwolniły przy iOS 11.