aktualizacja iOS 12.4

Na czym dokładnie polegają dziury w zabezpieczeniach i czemu ma zapobiegać ios 12.4?

Badacze projektu Google Zero dotarli aż do 6 problemów, które częściowo zostały rozwiązane przez nową aktualizację iOS 12.4. Dotyczyły one bezpieczeństwa wiadomości przesyłanych przy pomocy iMessage. Właśnie poprzez luki w protokole zabezpieczeń, takie dane jak wiadomości mogły zostać odczytane podczas ataku hakerów. Wystarczyło wysłać odpowiednio skonstruowaną wiadomość do ofiary, a jej otwarcie automatycznie dawało dostęp do wielu ważnych danych. Jednak nie jest to jedyny sposób na włamanie się za pomocą aplikacji do pamięci telefonu.

iMessage

Dwie odnalezione luki dają atakującemu dostęp do różnych obszarów pamięci wewnętrznej. Oznacza to, że swobodnie mógłby on wyciągnąć z urządzenia wrażliwe informacje oraz udostępnić je w sieci. Mamy podejrzenia, że nie jest to ostatnia aktualizacja przed wrześniową premierą iOS 13, ponieważ nowe patche rozwiązują tylko pięć z sześciu wygenerowanych raportów o błędach.

Co by było, gdyby NIE GOOGLE I iOS 12.4…

A teraz wyobraźcie sobie, że wszystkie te luki zostały wypatrzone przez jednego z popularnych hakerów. Wystawienie takich informacji w dark necie mogłoby przynieść nieoczekiwane konsekwencje dla wielu użytkowników iPhonów oraz iPadów. Prawdopodobnie padliby oni ofiarami wycieku prywatnych rozmów, zdjęć czy wielu innych plików. Niektóre źródła informują, że osoba posiadająca szczegółowe dane o błędach w zabezpieczeniach Apple mogłyby zapewnić sobie przypływ gotówki w wysokości ponad 20 mln dolarów. Dużo prawda? Google Zero otrzymało w podziękowaniu… NIC! Ale liczy się to, że przyczynili się do utrzymania oprogramowania iOS najbezpieczniejszym dostępnym systemem operacyjnym urządzeń mobilnych.

Do tej pory oprogramowanie od Apple było uważane za najlepsze w kwestii zapewnienia swoim użytkownikom bezpieczeństwa danych. Google udowodniło jednak, że nie ma systemu idealnego, który nie posiadałby żadnych błędów. Jednak liczy się czas reakcji! Twórcy iOS stanęli na wysokości zadania i wypuścili aktualizację 12.4. Czekamy jednak nadal na kolejne łatki, które pozwolą całkowicie rozwiązać problemy wykazane w projekcie Zero.


Posłuchaj nas!