Afera z obniżaniem wydajności iPhonów była zdecydowanie najbardziej elektryzującym tematem końcówki zeszłego roku. Firma, która przyznała się do celowego spowalniania starszej generacji urządzeń bez wiedzy użytkowników, tłumacząc się przy tym troską o żywotność baterii tychże urządzeń, spotkała się ze sporą falą krytyki nie tylko ze strony przeciwników, ale także wiernych fanów.

Próbując zachować twarz Apple zaoferowało klientom tańszą wymianę akumulatora, obiecując przy tym, że w przyszłości sami będą mogli decydować, czy chcą chronić baterie urządzenia kosztem jego wydajności.Wydaje się, że kolejna aktualizacja iOS może ostatecznie zamknąć ten temat. iOS 11.3 zawiera bowiem szereg nowych funkcji zapewniających użytkownikom większą kontrolę nad swoimi urządzeniami. Wliczając w to także pracę ich akumulatora.

Nowa klawiatura od Apple wygląda fenomenalnie i… sporo kosztuje

Po aktualizacji użytkownik otrzymuje informacje o tym jaka jest aktualnie maksymalna pojemność akumulatora oraz czy w obecnej kondycji jest on w stanie obsłużyć szczytowy pobór mocy. Funkcja zarządzania wydajnością, przejawiająca się w spowolnieniu urządzenia będzie aktywna dla tych iPhone’ów, których akumulator nie jest sprostać temu zadaniu. Chociaż Apple zaleca utrzymanie tej funkcji dla wszystkich urządzeń, użytkownik będzie w stanie samodzielnie ją wyłączyć.

Jak włączyć/wyłączyć spowalnianie iPhone’a

Nowe narzędzie dostępne jest dla wersji systemu oznaczonej numerkiem 11.3. Jeśli na ekranach naszych urządzeń nie pojawił się jeszcze komunikat o dostępności aktualizacji, należy sprawdzić jej dostępność ręcznie (Ustawienia>>Ogólne>>Uaktualnienia).

Gdy nasz system zostanie zaktualizowany do najnowszej wersji, w zakładce Bateria (Ustawienia>>Bateria) po przescrollowaniu w dół powinna pojawić się nowa sekcja nazwana „Kondycja baterii (Beta)„.

spowolnienie iphone

Po kliknięciu otrzymamy dostęp do wspomnianych wcześniej informacji o aktualnym stanie baterii. Jeśli system zdiagnozuje wcześniejsze problemy z zarządzaniem baterią, naszym oczom ukarze się komunikat:

„Ten iPhone nieoczekiwanie wyłączył się, ponieważ jego bateria nie mogła zapewnić wystarczającego zasilania w momencie szczytowego poboru mocy. Funkcja zarządzania wydajnością jest teraz aktywna, co pomoże uniknąć ponownego wystąpienia tego problemu.”

Aby wyłączyć Funkcję zarządzania aktywnością wystarczy jedynie kliknąć znajdujący się obok button „Wyłącz”.  Warto pamiętać jednak, że po wyłączeniu użytkownik nie ma możliwości ponownego włączenia tej funkcji aż do momentu, aż smartfon ponownie się zrestartuje.

Google Lens od teraz na iOS!

Co istotne, owa funkcja działa tylko wtedy, gdy telefon ma problemy z zarządzaniem energią. Jeśli korzystamy więc z nowego telefonu, a bateria działa prawidłowo, telefon nie wyświetli opcji „Funkcji zarządzania wydajnością”, a jedynie komunikat:

„Bateria może obecnie obsłużyć szczytowy pobór mocy przez urządzenie”.

spowolnienie iphone

Samo udostępnienie użytkownikom informacji na temat bieżącej kondycji akumulatora wydaje się świetnym posunięciem, nie tylko w kwestii zarządzania jego wydajnością. W sytuacji znacznie obniżonej kondycji baterii, przy pojemności poniżej 80%, iPhone wyświetli komunikat z informacją o możliwości wymiany w jednym z autoryzowanych serwisów. Do końca bieżącego roku. posiadacze iPhone’ów z serii od 6 do 7 Plus mogą wymienić akumulator w niżej cenie.