Kolejne przeloty będą możliwe do obserwacji nad ranem.

W niedzielne południe czasu polskiego SpaceX wysłało kolejny zestaw satelitów Starlink. Dla ich Falcona 9 była to już dziewiąta misja, co jest niewątpliwie rekordem. W przestrzeń kosmiczną wysłano właśnie zestaw Starlink-22.

Oznacza to, że najbliższe tygodnie będą okazją do oglądania nad Polską przelotów Starlink. Przed weekendem mogliśmy obserwować „najświeższe” zestawy, a dzisiejszej nocy kolejna możliwość. Nad Polską przelecą dwa zestawy: Starlink-21 i Starlink-20.

Przeloty Starlink nad Polską – noc z poniedziałku na wtorek:

  • 04:41 – 58 satelitów, widoczne “centralnie nad nami” (będą lecieć od zachodu)
  • 04:52 – 30 satelitów, widoczne “na południowym horyzoncie” (będą lecieć od północnego

Co to jest Starlink?

Najprościej rzecz ujmując, jest to internet szerokopasmowy dostępny dzięki satelitom. Firma Elona Muska, SpaceX rozpoczęła ten projekt kilka lat temu. Docelowo na orbicie ma znajdować się ponad 40 tysięcy satelitów, każdy zestaw składa się zazwyczaj z sześćdziesięciu sztuk. Tworzą one na orbicie pierścień, zapewniający dostęp do Internetu nawet w dżungli amazońskiej.

Starlink w Polsce – ceny

Od kilkunastu dni możliwe jest także oficjalne zamawianie Internetu Starlink do Polski. Ceny mogą jednak przeciętnego Kowalskiego początkowo odstraszać, bo już sam koszt montażu może nadszarpnąć niejeden budżet, szczególnie w czasach pandemii.

starlink polska
"Inwazja" Starlink nad Polską. Dzisiaj w nocy 2 spore przeloty satelitów 1

Za sam sprzęt zapłacimy bagatela 2269,00 złotych. Abonament miesięczny to koszt 449,00 złotych, a trzeba jeszcze doliczyć koszty dostawy i obsługi, które wynoszą 276,00 złotych. Podsumowując, gdyby cena miesięczna kształtowała się na poziomie około 100, a nawet 200 złotych, mogłoby to stanowić jakąś konkurencję i alternatywę dla „naszego” Internetu. Elon Musk jednak od początku zapewniał, że Starlink tani nie będzie, ale za to niezawodny.

Czy ceny w Polsce spadną? Obawiam się, że raczej nie, ewentualnie będą to kosmetyczne obniżki w zależności od kursów dolara.

W kolejnych tygodniach będą wysyłane następne loty Falcona z satelitami Starlink na orbitę. W planach na najbliższe miesiące natomiast SpaceX przewiduje rozwój misji komercyjnych w kosmos, a także dalszą współpracę z NASA. Nie można zapomnieć także o rozwoju projektu, który docelowo wyśle ludzi na Marsa. Jak widać SpaceX rośnie w siłę i się nie zatrzymuje. Jedno jest pewne – najbliższe lata mogą być ogromnym krokiem nie tylko dla człowieka, ale i dla ludzkości w podboju kosmosu.