Internet Explorer umiera, a zastąpi go najnowsza wersja Microsoft Edge

Internet Explorer umiera, a zastąpi go najnowsza wersja Microsoft Edge

Opublikowano 15.01.2020 20:46 -


Przeglądarka od Microsoftu, dostępna na niemal każdym komputerze, niestety kończy swój żywot. Z roku na rok przedsiębiorstwo starało się wprowadzać liczne zmiany, mając na celu poprawienie komfortu użytkowników, co jednak nie przyniosło oczekiwanych efektów. Nadal większa część internautów wolała sięgnąć po Google Chrome czy Mozillę Firefox, czyli przeglądarki oparte na innych silnikach. Wreszcie, po prawie 5 latach rozwoju, to Microsoft Edge ma przejąć funkcję, jaką do tej pory pełnił Internet Explorer.

Od samego początku istnienia nowszej wersji programu łączyło go z Explorerem naprawdę wiele. Począwszy od logo, czyli niebieskiej literki „e”, poddawanej licznym modyfikacjom, na silniku całego oprogramowania kończąc. Po czasie Microsoft wreszcie zrozumiał, że to właśnie wykorzystanie EdgeHTML stanowi największy problem i aby uzyskać nowych użytkowników, musi to zmienić. Przygotowywał się do tego prawie dwa lata, a teraz można już oficjalnie korzystać z najnowszej wersji przeglądarki, opartej na bazie kodu Chromium.

Microsoft Edge oficjalnie dostępne

Od dzisiaj każdy użytkownik Windowsa oraz macOS może pobrać stabilną wersję przeglądarki na swoje urządzenia. Mimo tego, że początkowo miała być ona dostępna w ramach pierwszeństwa dla użytkowników korporacyjnych, to ostatecznie konsumenci również będą mieli możliwość ręcznie pobrać program i go zainstalować. Microsoft zakłada jednak, że najlepszym rozwiązaniem będzie stopniowe wprowadzanie zmian przy pomocy Windows Update. Dopiero latem Microsoft Edge trafi do wszystkich użytkowników i będzie częścią systemu Windows 10X.

microsoft edge

Jak wygląda działanie przeglądarki na ten moment?

Mimo tego, że Edge w wersji Chromium jest już dostępne, nadal brakuje mu wielu funkcji z Google Chrome. Podczas uruchamiania programu brakuje między innymi synchronizacji historii, czy rozszerzeń, jednak użytkownicy nie muszą się martwić o ulubione adresy oraz hasła, bowiem one zostaną zsynchronizowane. Producent zapewnia, że wszystkie braki zostaną uzupełnione jeszcze w tym roku, by wreszcie Microsoft Edge stało się przeglądarką na miarę naszych potrzeb.

microsoft edge

Warto podkreślić, że nowa wersja programu to także najwyższa dbałość o prywatność użytkowników. Każdy będzie mógł samodzielnie zdecydować, jakie ustawienia będą dla niego najlepsze. Dzięki temu można uniknąć personalizacji reklam oraz złośliwych powiadomień. Jeśli chcecie na własnej skórze przekonać się, jak działa Edge, pobierzcie plik TUTAJ i ręcznie zainstalujcie na swoim urządzeniu.

Źródło: The Verge

Wieści z Rozładowani.pl

Poszukujemy do DailyWeb dwóch redaktorów i korekty [Zobacz]

Plebiscyt DailyWeb na najlepszy sprzęt: DailyWebstery 2020 - [Zagłosuj]

Szukamy Social Media Ninja z rozumieniem optymalizacji tekstów pod SEO [Zobacz]