Intel pokazuje nowe procesory 10. generacji

Intel pokazuje nowe procesory 10. generacji

Opublikowano 3.08.2019 19:57 -


Intel nowe procesory 10. już generacji zapowiadał od kilku miesięcy. Teraz, po długim oczekiwaniu, wreszcie ujawniono więcej szczegółów. Przede wszystkim na uwagę zasługuje ilość wersji, będzie to 11 nowych procesorów.

Portfolio 10. generacji zaczynać się będzie od dwurdzeniowego i3, a kończy się na czterordzeniowym i7. Wszystkie z nich zbudowane będą na nowe, 10-nanometrowej architekturze „Sunny Cove”.

Problemem może być numeracja nowej oferty Intela. Będzie ona bardziej skomplikowana, niże mogliśmy to zaobserwować w starszych wersjach. Przykładowo wydłużają się numer i tak otrzymamy Core i7-1068G7.

Nazwa zależna od mocy i obsługiwanej grafiki

Intel przygotował nową grafikę Terislop Iris Plus, jako zintegrowany procesor graficzny dla notebooków. Niestety tylko najlepsze procesory 10. Generacji będą w stanie obsłużyć moc tego sprzętu. Oferuje on obsługę gier w rozdzielczości nawet 1080p. I tutaj właśnie zaczyna wyjaśniać się skomplikowana numeracja, która zależna będzie od grafik. Przykładowo, te najlepsze procesory będą miały na końcu „G7”, co oznacza, że posiadają 64 jednostki UE (tzw. wykonawcze). Procesory z G4 będą posiadać 48 UE, a te najsłabsze z G1 i obsługujące standardową grafikę UHD, posiadają 32 UE.

Kolejnym podziałem jest to, co znamy z poprzednich generacji. Czyli seria „Y” i seria „U”. Ta druga przeznaczona jest dla najbardziej wydajnych ultrabooków. Nie ma pewności czy seria „Y” obsłuży wspomnianą grafikę G7 Iris Plus w 1080p.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, najmocniejsze procesory Intela osiągną prędkości do 4,1 Ghz. Dla porównania i7-08565U z 8. generacji osiąga… 4,6 Ghz. Firma zapewnia jednak, że nowe procesory są szybsze w inny sposób. Wszystko dzięki architekturze „Sunny Cove”, która może obniżyć o 18 procent zapotrzebowanie na procesor. Dzięki temu sprzęt wykonuje więcej obliczeń w tym samym czasie. Intel twierdzi, że nawet w codziennej pracy zauważymy wyraźny wzrost prędkości.

Nowe procesory obsłużą także łączność Wi-Fi 6 i maksymalnie 4 porty Thunderbolt 3. Na razie nie jest znana dokładna data premiery, ale powinno to się odbyć jeszcze w tym roku.

Wieści z Rozładowani.pl