Instagram wymaga od nowych użytkowników podania daty urodzenia

Instagram wymaga od nowych użytkowników podania daty urodzenia

Opublikowano 4.12.2019 21:09 -


W ostatnim czasie zmian na Instagramie nie ma końca. Pojawiają się aktualizacje, nowe funkcje, jednak tym razem chodzi o coś zupełnie innego. Każdy użytkownik, podczas zakładania konta w aplikacji, będzie zobowiązany do podania swojej daty urodzenia. Takie wymogi mogą znacznie ograniczyć możliwości młodych ludzi, jednocześnie zmieniając ustawienia prywatności czy dostępy do zakazanych stron.

Od wczoraj nowi użytkownicy muszą wypełnić formularz z datą urodzenia, aby Instagram mógł dopasować pod nich między innymi tematykę postów oraz listę proponowanych kont. Mimo wszystko najbardziej pomysłodawcom tego rozwiązania zależy na zapewnieniu bezpieczeństwa w sieci młodym ludziom, którzy często padają ofiarami kradzieży tożsamości. Oczywiście dane te są wykorzystywane jedynie przez aplikacje – żaden z pozostałych użytkowników nie będzie miał do nich dostępu. Nie zmienia to oczywiście faktu, że każda rejestrująca się osoba musi mieć ukończone 13 lat.

podanie daty urodzenia

Kogo dotyczą wprowadzane zmiany i co mają na celu?

Do tej pory żaden z użytkowników nie był zobowiązany do podania swojej daty urodzenia. Wyjątek stanowiły jedynie konta łączone Instagrama z Facebookiem. Aplikacja weryfikowała, czy osoba rejestrująca się ma ukończone 13 lat i może rozpocząć korzystanie z mediów społecznościowych. Nikt jednak nie przywiązywał wagi do tego, by utworzyć osobne ustawienia prywatności oraz ograniczyć niektóre funkcje osobom niepełnoletnim. Na szczęście kwestie bezpieczeństwa w końcu stały się wystarczająco ważne, co widać po wprowadzonych regulacjach, jakie weszły w życie już wczoraj. Teraz każda osoba zakładająca konto, jest zobowiązana do podania daty urodzin, co spowoduje dalszą personalizację aplikacji. Dotychczasowi użytkownicy nie będą musieli wprowadzać żadnych dodatkowych danych.

daty urodzenia

Podanie daty urodzenia to dopiero początek

Osoby niepełnoletnie, które w najbliższym czasie rozpoczną korzystanie z Instagrama, nie tylko będą musiały podać datę urodzin. Spowoduje ona zablokowanie wiadomości od niezaobserwowanych profili czy możliwość zgłoszenia profilu, założonego jedynie do podglądania zdjęć nieletnich. Czy jednak takie rozwiązanie na pewno będzie skuteczne? Instagram od razu informuje, że nie jest w stanie zweryfikować czy ktoś podał swoją prawdziwą datę urodzenia. Liczy jednak na to, iż użytkownicy będą w tej kwestii szczerzy, a w razie wątpliwości sztuczna inteligencja oceni, na ile lat będą oni wyglądać.

Weryfikacja daty urodzenia na pewno jest dobrym pomysłem, który może przyczynić się do ulepszenia bezpieczeństwa młodzieży w sieci. Do tej pory nastolatkowie najbardziej uskarżali się na zastraszanie ze strony innych użytkowników. Wprowadzenie spersonalizowanych ustawień może wiele zmienić. Zwłaszcza że osoby poniżej 18 r. ż. nie będą mogły oglądać reklam dla nich nieodpowiednich.

Źródło: The Verge

Wieści z Rozładowani.pl