Instagram wdroży Reels, nowy format wideo analogiczny jak na TikToku. Wszystko to w dobie problemów TikToka w Indiach, a także zapowiedzi przyjrzenia się aplikacjom w Stanach Zjednoczonych. 

Instagram Reels

NBC News podaje, że w ciągu kilku tygodni zostanie uruchomiony Instagram Reels, jako swoista odpowiedź na TikToka. Nowa opcja to tworzenie i publikowanie formatu wideo zbliżonego do klipów muzycznych, czyli tak samo jak na popularnym TikToku. Również taki sam będzie czas ich trwania, czyli 15 sekund.

Zobacz także: Jak usunąć konto na Instagramie?

Użytkownicy będą mogli wykorzystać utwory muzyczne, a także dźwięki wykorzystane przez innych użytkowników w takiej samej postaci lub zremiksowanej. Techcrunch z kolei dodaje, że twórcy zostaną wyposażeni w odpowiedni zestaw narzędzi do edycji tego typu formatu wideo. Reels na razie ma funkcjonować w ramach Stories i być jedną z możliwości publikacji wideo tym sposobem. 

Reels w 50 krajach

Instagram Reels tworzony jest od roku. Funkcja była testowana w Brazylii, Niemczech, a także we Francji. Z informacji przekazanych NBC News, Reels ma się pojawić publicznie w 50 krajach w ciągu kilku tygodni. Z kolei rzecznik Facebooka przekazał serwisowi Techcrunch informację, że Instagram Reels będzie wdrożone w kolejnych krajach, w tym także w Stanach Zjednoczonych, na początku sierpnia tego roku. 

Przypadek, że teraz?

Przypadek, że dzieje się to właśnie teraz? Z pewnością nie. TikTok jest w trudnym położeniu. Został ujęty na liście 59 aplikacji, które są zakazane w Indiach. Przy okazji udostępnienia developerskiej wersji iOS 14, okazało się, że TikTok jest jedną z aplikacji, które przechwytują zawartość systemowego schowka. Do tego dochodzą problemy w USA, gdzie sekretarz stanu Mike Pompeo poinformował o możliwości wprowadzenia zakazu dla TikToka. Taką sytuację może wykorzystać Instagram i przejąć użytkowników TikToka, jednocześnie stając się jeszcze ciekawszym miejscem dla potencjalnych reklamodawców. 

Źródło: NBC News / Techcrunch