Instagram wprowadza nowe zabezpieczenie, w ramach którego będzie pytać wszystkich użytkowników o datę urodzenia. Twórcy zastrzegają, że algorytmy będą też w stanie wykrywać jeśli ktoś poda fałszywe informacje.

Zacznijmy od pewnego eksperymentu – myślicie, że Instagram zna Waszą datę urodzenia? Być może nawet nigdy jej nie podawaliście w aplikacji. Ale założę się, że większość użytkowników jednak podzieliło się z Insta tą informacją. Jak? Odpowiedź jest bardzo prosta. Jeśli połączyliście Instagram z Facebookiem, to apka do udostępniania zdjęć po prostu wzięła sobie Waszą datę urodzenia z drugiego serwisu.

Czy Instagram MUSI znać Twoją datę urodzenia?

Są jednak osoby, które chronią swoje dane i to do nich Instagram zwraca się w najnowszym wpisie na swoim oficjalnym blogu. Serwis po raz kolejny zarzeka się, że chce dbać o bezpieczeństwo użytkowników. W tym celu informuje, że MUSI wiedzieć w jakim wieku jest każda osoba korzystająca z aplikacji. Tak, dobrze przeczytaliście – „musi”. Twórcy używają dokładnie tego słowa.

We need to know how old everybody is on Instagram – napisano w oficjalnym komunikacie. Trochę to przerażające. Bezpieczeństwo bezpieczeństwem, ale co z prywatnością?

Twórcy aplikacji tłumaczą, że to dla dobra najmłodszych instagramerek i instagramerów. W marcu wprowadzono np. zabezpieczenie, które uniemożliwia dorosłym pisanie prywatnych wiadomości do osób poniżej 18 roku życia, które ich nie obserwują. Z kolei od lipca konta użytkowniczek i użytkowników, którzy mają mniej niż 16 lat są domyślnie ustawiane jako prywatne.

Data urodzenia obowiązkowa na Instagramie

Aplikacja pyta korzystające z niej osoby o wiek już od kilku lat. Teraz będzie jednak robić bardziej skrupulatnie. W systemie zajdą 2 duże zmiany. Wkrótce wszyscy użytkownicy, którzy nie podali swojej daty urodzenia, zobaczą:

  • przypomnienie o uzupełnieniu wieku przy każdym uruchomieniu Instagrama. Jeśli po kilku próbach nie podamy tej informacji, nie będziemy mogli korzystać dłużej z apki;
  • zablokowane posty z adnotacją, że będą one widoczne dopiero po podaniu daty urodzenia.

instagram data urodzenia

Czy da się oszukać algorytm?

Co ciekawe, osoby odpowiedzialne za aplikacje od razu przewidują, że część użytkowników będzie chciało oszukać nowy system weryfikacji wieku. Ale nic z tego – mówi Instagram. Grupa Facebooka już od jakiegoś czasu wykorzystuje w celach bezpieczeństwa sztuczną inteligencję badającą zachowania osób korzystających z ich usług.

W przypadku weryfikacji wieku Instagram sprawdzi np. posty, w których życzono nam „wszystkiego najlepszego”. W przyszłości będzie też tak, że jeżeli algorytm zasygnalizuje prawdopodobne kłamstwo, użytkownik lub użytkowniczka będą musieli zweryfikować swoją datę urodzenia jednym z dostępnych narzędzi.

Więcej o nowościach na Insta: