Instagram wprowadza nowe zabezpieczenie, w ramach którego będzie pytać wszystkich użytkowników o datę urodzenia. Twórcy zastrzegają, że algorytmy będą też w stanie wykrywać jeśli ktoś poda fałszywe informacje.

Zacznijmy od pewnego eksperymentu – myślicie, że Instagram zna Waszą datę urodzenia? Być może nawet nigdy jej nie podawaliście w aplikacji. Ale założę się, że większość użytkowników jednak podzieliło się z Insta tą informacją. Jak? Odpowiedź jest bardzo prosta. Jeśli połączyliście Instagram z Facebookiem, to apka do udostępniania zdjęć po prostu wzięła sobie Waszą datę urodzenia z drugiego serwisu.

R E K L A M A

Czy Instagram MUSI znać Twoją datę urodzenia?

Są jednak osoby, które chronią swoje dane i to do nich Instagram zwraca się w najnowszym wpisie na swoim oficjalnym blogu. Serwis po raz kolejny zarzeka się, że chce dbać o bezpieczeństwo użytkowników. W tym celu informuje, że MUSI wiedzieć w jakim wieku jest każda osoba korzystająca z aplikacji. Tak, dobrze przeczytaliście – „musi”. Twórcy używają dokładnie tego słowa.

We need to know how old everybody is on Instagram – napisano w oficjalnym komunikacie. Trochę to przerażające. Bezpieczeństwo bezpieczeństwem, ale co z prywatnością?

Twórcy aplikacji tłumaczą, że to dla dobra najmłodszych instagramerek i instagramerów. W marcu wprowadzono np. zabezpieczenie, które uniemożliwia dorosłym pisanie prywatnych wiadomości do osób poniżej 18 roku życia, które ich nie obserwują. Z kolei od lipca konta użytkowniczek i użytkowników, którzy mają mniej niż 16 lat są domyślnie ustawiane jako prywatne.

Data urodzenia obowiązkowa na Instagramie

Aplikacja pyta korzystające z niej osoby o wiek już od kilku lat. Teraz będzie jednak robić bardziej skrupulatnie. W systemie zajdą 2 duże zmiany. Wkrótce wszyscy użytkownicy, którzy nie podali swojej daty urodzenia, zobaczą:

  • przypomnienie o uzupełnieniu wieku przy każdym uruchomieniu Instagrama. Jeśli po kilku próbach nie podamy tej informacji, nie będziemy mogli korzystać dłużej z apki;
  • zablokowane posty z adnotacją, że będą one widoczne dopiero po podaniu daty urodzenia.

instagram data urodzenia insta data urodzenia 1

Czy da się oszukać algorytm?

Co ciekawe, osoby odpowiedzialne za aplikacje od razu przewidują, że część użytkowników będzie chciało oszukać nowy system weryfikacji wieku. Ale nic z tego – mówi Instagram. Grupa Facebooka już od jakiegoś czasu wykorzystuje w celach bezpieczeństwa sztuczną inteligencję badającą zachowania osób korzystających z ich usług.

W przypadku weryfikacji wieku Instagram sprawdzi np. posty, w których życzono nam „wszystkiego najlepszego”. W przyszłości będzie też tak, że jeżeli algorytm zasygnalizuje prawdopodobne kłamstwo, użytkownik lub użytkowniczka będą musieli zweryfikować swoją datę urodzenia jednym z dostępnych narzędzi.

Więcej o nowościach na Insta: