Cenzura czy troska? Nowy filtr treści kontrowersyjnych na Instagramie budzi mocno mieszane uczucia

W czasie gdy większość twórców zarzuca platformie jawną cenzurę, sam Instagram stara się umniejszyć znaczenie wprowadzonych ostatnio zmian.

Kiedy kilka dni temu Instagram ogłosił nowy pomysł na ochronę swoich użytkowników przed „wrażliwymi treściami”, nikt nie spodziewał się jeszcze jak dużo kontrowersji wywoła proponowana zmiana. W ciągu zaledwie kilku godzin instagramowy feed został zalany apelami twórców namawiających swoich followersów do wyłączenia funkcji filtrowania treści (dla zainteresowanych krótki opis tego jak to zrobić). Strach, że nowe rozwiązanie zacznie blokować ich treści połączył twórców na całym świecie, niezależnie od specyfiki prowadzonej działalności czy też rozmiaru zasięgów.

Instagram chciał dobrze, a wyszło jak zawsze

Sama inicjatywa umożliwienia użytkownikom unikania pewnego rodzaju contentu wydaje się jednak jak najbardziej słuszna. O tym, że Instragram od dłuższego czasu ma problem z treściami potencjalnie szkodliwymi nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Problem z fake newsami czy też hejtem nie jest niczym nowym i dotyczy platformy w podobnej skali jak Facebooka czy też innych mediów społecznościowych. Filtr, który został wprowadzony we wtorek, ma pozwolić użytkownikom samodzielnie decydować o limitach wokół tego, jak wiele potencjalnie wrażliwych treści mogą zobaczyć na swojej stronie Explore.

Jak zawsze w takich przypadkach, problematyczne wydaje się określenie, czym właściwie są treści wrażliwe czy kontrowersyjne. Informacja z zakładki „Jak działa ta kontrola” dostępna w ustawieniach konta dość lakonicznie wskazuje na te zawierające nawiązanie do przemocy, erotyki czy też dotycząca narkotyków i broni palnej. Lista ta jest nieco bardziej rozwinięta w „Wytycznych dotyczących rekomendacji„, jednak trudno jednoznacznie wywnioskować z niej, jakie treści zawsze filtrowane są z zakładki „Explore”, a jakie będą z niej usunięte po skorzystaniu z nowej funkcji.

Co nie przejdzie na Instagramie?

Problemem pozostaje także interpretacja założeń regulaminu. Nie jest niczym nowym, że Instagram podchodzi do tematu w sposób zerojedynkowy, co w efekcie może uderzać także w użytkowników, którzy wcale nie mieli zamiaru wzbudzać kontrowersji swoimi postami. Cenzura instagramowa jest dość znana chociażby z nierównego traktowania treści dotyczących nagości. Kobiece sutki są niemal z automatu skazane na ban, niezależnie od kontekstu występowania – nawet jeśli mamy do czynienia ze zdjęciem karmiącej matki, artystycznym aktem, czy nawet kampanią mającą na celu rozpowszechnienie profilaktyki raka piersi. Ale jest to osobny, dość bolesny temat.

W odpowiedzi na zmieszanie wokół nowej funkcji Instagram zapewnił twórców, że nie mają oni powodów do zmartwień. Rzecznik platformy w rozmowie z The Verge zbagatelizował sprawę, sugerując, że treści objęte filtrem i tak od dłuższego czasu miały ograniczoną widoczność, a samo rozwiązanie nie ograniczy widoczności treści wśród aktualnych followersów. Trudno stwierdzić jednak na ile jest to prawda, a na ile chęć uspokojenia nastrojów. Jeśli wprowadzenie funkcji niczego nie zmienia, to po co właściwie inwestować czas w jej wdrożenie?

Share
Autor
Katarzyna Mróz

Powiązane

Premiery Netflix na weekend. Co obejrzeć?

Co ciekawego pojawiło się na Netflix? Jakie premiery na Netflix w tym tygodniu? Jest tego…

25 września, 2021

DJI Mavic 3 Pro z dwiema kamerami i 46 minutami lotu – raport

Firma DJI to niekwestionowany lider w branży dronów. Sam mam przyjemność użytkować DJI Mini 2,…

24 września, 2021

Właśnie dostałem swojego iPhone 13 Pro, przed Wami szybki unboxing

Emocje jak na grzybach, czyli przed Wami szybki unboxing nowego iPhone 13 Pro. W zasadzie…

24 września, 2021

Netflix zapowiada dokument Britney vs Spears – premiera już 28 września!

Netflix zdradził, że wkrótce na platformie będziemy mogli zobaczyć dokument "Britney vs Spears". Premiera już…

24 września, 2021

Surface Adaptive Kit – genialna pomoc dla osób z niepełnosprawnościami

Surface Adaptive Kit to nowe narzędzia Microsoftu, które pomogą osobom z niepełnosprawnościami korzystać z komputerów.…

24 września, 2021

VIVO V21 5G skradł moje serce podwójną stabilizacją i dobrą ceną

Optyczna stabilizacja dla kamery głównej i selfie to nie wszystkie atuty VIVO 21 5G. Dotychczas…

24 września, 2021