Nieopublikowana funkcja została wykryta przez jednego z tzw. łowców kodu. Jane Wong twierdzi, że Instagram chce, aby nasi obserwatorzy nie skupiali się na liczbie polubieni naszych zdjęć, tylko na samych zdjęciach, jakie udostępniamy. Liczbę polubieni widziałaby tylko osoba zarządzająca kontem, publicznie licznik wyznaczający naszą popularność, byłby ukryty.

Oficjalnie Instagram zaprzecza, jakoby testował taką funkcjonalność. W oświadczeniu rzecznik serwisu powiedział:

„Nie testujemy tego w tej chwili, ale odkrywanie opcji, aby zmniejszyć presję na użytkowników Instagrama, to coś, o czym zawsze myślimy”.

Pokrętne wytłumaczenie, sugerujące, że instagramerzy poddawani są dużej presji, ze względu na liczbę lajków. Co ciekawe, cała sprawa wyszła na jaw zaledwie kilka dni po tym, jak Independent poinformowało, że brytyjski komisarz ds. Informacji zalecił, aby sieci społecznościowe, takie jak Snapchat czy Instagram, oferowały opcję umożliwiającą wyłączenie funkcji liczby polubień. Miałoby to ograniczyć publikowanie zdjęć tylko dla lajków. Wszystko z troski o prywatność i bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników, bo łatwo sobie wyobrazić, że młodzież widząc rosnącą liczbę polubieni, wrzuca coraz to odważniejsze zdjęcia do sieci.

Oczywiście często jest tak, że taka opcja przydałaby się przede wszystkim dorosłym internautom. Ci, czasami zachowują się bardziej niedorzecznie niż najmłodsi. Plusem takiej zmiany byłby bez wątpienia wzrost liczby zdjęć, które są bardziej autentyczne, naturalne, bez nagości.