Sony jest w trakcie badania domniemanego ataku hakerskiego na studio Insomniac Games, które jest odpowiedzialne za uwielbianą przez graczy serię o Spider-Manie.

Kalifornijski deweloper, będący częścią rodziny PlayStation Studios, miał paść ofiarą ataku cyberprzestępców. Hakerzy posłużyli się w tym przypadku oprogramowaniem typu ransomware, które najczęściej blokuje dostęp do danych znajdujących się na zainfekowanych komputerach. Za ponowne uzyskanie dostępu atakujący żądają opłacenia okupu.

//dzisiaj na dailyweb

Do ataku przyznała się grupa Rhysida, która ogłosiła, że daje przedsiębiorstwom siedem dni na przelew żądanej kwoty, jednocześnie deklarując prowadzenie równoległej aukcji wykradzionych danych z ceną wywoławczą w kwocie 50 bitcoinów (nieco ponad 2 miliony dolarów).

Insomniac Games w tarapatach

Nie poznaliśmy dokładnie zakresu wykradzionych danych, które zostały przejęte przez atakujących, ale opierając się na historii wielu innych tego typu ataków, w niepowołane ręce trafiły najpewniej wewnętrzne e-maile, poufne dokumenty i dane osobowe. Rhysida twierdzi, że weszła w posiadanie czegoś znacznie bardziej unikalnego, a więc nie tylko osobistych dokumentów związanych z aktorem głosowym Yuri Lowenthalem, lecz także screenshotów i wielu innych szczegółów dotyczących nadchodzącej gry Wolverine.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Hakerzy zachęcają do zakupu wykradzionych materiałów, gwarantując ich sprzedaż na wyłączność:

Otwórzcie portfele i bądźcie gotowi na zakup ekskluzywnych danych. Sprzedamy tylko jednej osobie, bez dalszej odsprzedaży, więc będziesz jedynym właścicielem!

Aby podnieść wiarygodność oferty, Rhysida utworzyła nawet stronę internetową promującą aukcję. Opublikowano na niej dokumenty, których zawartość ma potwierdzać, że cała, dostępna do kupienia paczka zawiera nie tylko zrzuty ekranu z gry, lecz także grafiki przedstawiające postacie innych superbohaterów.

Do sprawy odniosło się także Sony. W krótkim oświadczeniu dla Video Games Chronicle przekazano:

Jesteśmy świadomi doniesień, że Insomniac Games padło ofiarą cyberataku. Obecnie badamy sytuację. Nie mamy powodu, by sądzić, że jakikolwiek inny oddział Sony Interactive Entertainment lub Sony zostało dotknięte atakiem.

Insomniac Games to studio od dawna związane z platformą PlayStation. Choć w ostatnich latach jest znane szczególnie ze względu na bardzo udane gry z serii Spider-Man, warto pamiętać, że ta sama firma odpowiada także za inne tytuły, takiej jak Spyro the Dragon i Ratchet & Clank. Ich najnowsza produkcja została zapowiedziana w 2021 roku, lecz jak dotąd nie otrzymaliśmy potwierdzonej jej daty premiery.

Nie poznaliśmy obecnej postawy zaatakowanych deweloperów. Uważam jednak, że bardzo mało prawdopodobne jest, by Sony zapłaciło okup. Najpewniej zaszyfrowane na dyskach Insomniac Games dane uda się odzyskać z kopii bezpieczeństwa, lecz wyciek nieopublikowanych jeszcze materiałów z będącej w produkcji gry może być nie lada problemem.

Oczywiście nie poznaliśmy dokładnego sposobu ataku cyberprzestępców, którym udało się zainfekować komputery Insomniac Games. Pamiętajmy jednak, że nie istnieją narzędzia dające stuprocentową ochronę przed atakami hakerów. Mimo wszystko rzeczą podstawową jest korzystanie ze skomplikowanych i niepowtarzalnych haseł. Przejrzyjcie koniecznie listę takich, których pod żadnym pozorem nie powinno się używać.