Ile Twitter, Facebook i Google by stracili wyłączając swoje witryny na jeden dzień?

Opublikowano 19.01.2012 8:00 Aktualizacja: 19.01.2012 0:11 -


shut downWczoraj dzień stał pod znakiem protestu przeciw niefortunnemu projektowi, amerykańskiej ustawy SOPA. Rzesze serwisów w ramach protestu umieściły specjalne apele czy obwieszczenia. Wikipedia nawet zamknęła swoją anglojęzyczną stronę na cały dzień.

Dlaczego pozostali giganci, tacy jak Twitter, Facebook czy Google czy inni - nie poszły śladem elektronicznej encyklopedii? Powód jest prozaiczny i chyba wszystkim doskonale znany: pieniądze.

Serwis TNW przygotował bardzo interesujący artykuł, z którego możemy się dowiedzieć - oczywiście tylko orientacyjnie, jakie koszty wiązałyby się z zamknięciem każdego z powyższych serwisów na pełne 24 godziny.

Google

TNW powołując się na infografikę z serwisu Wired, prezentuję kwotę 3 miliardów przychodu miesięcznie. Zamykając serwis na jeden dzień, gigant odnotowałby stratę w wysokości 100 mln dolarów. Lepiej zakryć logo, też dość wymownie a w dodatku ile oszczędności!

Facebook

Ten serwis społecznościowy wygenerował w zeszłym roku dochód rzędu ponad 4 miliardów. Przeliczając to na skalę jednego dnia i zakładając, że dochody FB są jednostajne w tym roku również - serwis straciłby 11mln dolarów. Myślę jednak, że bardziej dotkliwe było by zmaganie się z zirytowanymi użytkownikami, którzy pojęcia nie mają co to SOPA i wcale nie chcą wiedzieć ;-)

Twitter

Ćwierkacz straciłby najmniej, ale tylko dlatego że najmniejszy miał przychód z całego zestawienia. Osiągając w zeszłym roku przychód rzędu 140 milionów dolarów, straciłby raptem niecałe 400 000$

Wieści z Rozładowani.pl