Może przesadzam, ale dla mnie to jest przerost formy nad treścią. Butelka, która chyba raczej powinna się nazywać termosem jest zbudowana z wysokiej jakości materiałów. Trochę wyjdę na hejtera, ale za tę cenę, to niczego innego bym się nie spodziewał. Co w niej takiego wyjątkowego?

Butelka Balaton trzymana w ręce podczas zmiany temperatury przy użyciu przycisku na obudowie

Ten sprzęt jest w stanie utrzymać ciecz w środku w temperaturze z zakresu od 60 do 120 stopni Farenhajta, po naszemu to około 15 do 50 stopni Celsjusza. Szału nie ma. Grzanie/chłodzenie jest zapewnione dzięki wbudowanej baterii o pojemności 7200 mAh, więcej niż niejeden telefon.

otwarta butelka Balaton stojąca na ładowarce bezprzewodowej

Butelka mieści 475 ml, a jej bateria starcza na utrzymanie temperatury ciepłego napoju przez 2 h a zimnego przez 10 h. Ładowanie odbywa się poprzez ładowarki bezprzewodowe obsługujące standard Qi. Można też dokupić na IndieGoGo taką ładowarkę za nieco ponad 80 złotych. Na górze butelki znajdziemy wyświetlacz pokazujący aktualną temperaturę po dotknięciu jego powierzchni. Na boku natomiast przyciski odpowiedzialne za sterowanie temperaturą. I wszystko fajnie, dlaczego więc uważam ten sprzęt za zbędny? Pomimo, że jestem gadżeciarzem, to jest to zwykły termos.

Butelka Balaton trzymana w ręce, pokazany wyświetlacz w zakrętce

Porównam Balaton do termosu, którego używam na co dzień. Wróć. Butelki termicznej kosztującej 5x mniej. Czarna, matowa, o pojemności 490 ml. Towarzyszy mi na spacerach po górach, zarówno w lecie, jak i zimą. Zdążyłem ją przetestować i przekonać się, jak długo jest w stanie utrzymać temperaturę napoju. Aktualnie aktywnie korzystam z niej podczas picia Yerby.

Butelka termiczna stojąca na biurku obok otwartego laptopa oraz lampki i kwiatka

Ktoś nawet pokusił się o przeprowadzenie testów z dokładnymi pomiarami. Testy z mojej perspektywy wydają się wiarygodne, ponieważ nie raz przed wyjściem w góry przy temperaturze – 15 kawa zrobiona w domu po kilku godzinach nadal była gorąca i trzeba było chwilę poczekać przed napiciem się.

Screenshot 2020 09 13 at 21.28.05

Dlaczego o tym piszę? W sekcji FAQ tej kampanii na IndieGoGo znalazłem takie coś:

How eco-friendly is Balaton ?
The Balaton cares about the planet and how the future generations will inherit it. That is Balaton is BPA free. The manufacturing process is planned to have near to none ecological footprint. We will follow all the environmental and health guidelines.
Poddaję pod wątpliwość, że wytworzenie elektroniki oraz baterii jest bardziej eko niż zwykła, analogowa, stalowa, dobrej jakości butelka. Czasami wydaje mi się, że nie warto ulepszać czegoś, co jest dobre. I mówię to ja, gadżeciarz z krwi i kości.
No i w zmywarce da się umyć ✌️